Газета по-надвірнянськи
 

Ділилася досвідом польська делегація

7 жовтня 2016, 14:56 | Рубрика: Влада, Співробітництво Версія для друку Версія для друку 549 переглядів

5 жовтня з нагоди відзначення 15-річчя співпраці Івано-Франківської області та Опольського воєводства (Республіка Польща) до Надвірнянського району завітала делегація за участі Францішека Фейдиха – бургомістра Прудніка і Мєчислава Партичного – солтиса Мощанського, радника голови в Прудніку.

Під час зустрічі з головою районної ради Іваном Гурмаком, головою РДА Олександром Кенізом, Надвірнянським міським головою Зіновієм Андрійовичем, сільськими та селищними головами колеги з Польщі ділилися досвідом щодо проведення адміністративно-територіальної реформи, яку зараз реалізовують в Україні.

Изображение-1127

Бургомістр Прудніка Францішек Фейдих розповів, що внаслідок адміністративної реформи Польща поділена на воєводства на чолі з воєводою, якого призначає уряд. На чолі місцевого самоврядування воєводства стоїть маршалек. Повітом керує староста, який поєднує функції органів місцевого самоврядування та державної влади. Ґміни, як органи місцевого самоврядування, реалізовують завдання уряду й отримують на те відповідні фінансові ресурси. Ґміни, зазвичай, поділяються на дрібніші одиниці: поселення або дільниці у містах та солецтва (староства) у сільській місцевості. Однак вони підпорядковуються ґмінам і не мають жодних виконавчих функцій. За словами бургомістра, Опольське воєводство має 10 повітів і 76 ґмін.

Изображение-1129

Серед основних функцій ґмін – соціальна допомога жителям, будівництво та надання комунального житла тим особам, які його потребують, міський транспорт. Функція підтримання порядку і чистоти на території ґмін у тому, що є дві організації, одна з них – міська сторожа, що стежить за порядком і чистотою, має право накладати стягнення на порушників, а інша – займається утилізацією відходів та озелененням міста. Жителі міста не мають права залишати сміття деінде, тільки у спеціально відведених місцях, які зазначені на карті міста.

Щодо медичної галузі, бургомістр зауважив, що в Польщі діють здебільшого приватні лікарні, ґміна реалізовує тільки окремі оздоровчі програми.

Бюджети ґмін формують за рахунок отримання державних дотацій, а також за рахунок податків на нерухомість, спадщину, автомобілі, частини коштів за послуги, які надає місто. Селам виділяють фінансову допомогу на розвиток інфраструктури, організації культурних заходів та утримання порядку і чистоти у населеному пункті, утримання будинків культури та діяльність добровільних пожежних дружин, що не підпорядковані ґмінам, а діють на добровільних засадах. Значні кошти виділяє Європейський Союз для реалізації окремих програм.

Учасників зустрічі цікавили, зокрема, методи проведення реформи і чи дотримувався принцип добровільності. У відповідь Францішек Фейдих наголосив, що жодних добровільних об’єднань у Польщі не було. Парламент (сейм) без згоди жителів ухвалив адміністративний розподіл і в цьому є позитив, тому що до сьогодні реформу на території Польщі не провели б.

Сільські та селищні голови цікавилися шляхами наповнення бюджету, змінами у медичній галузі, видами податків на території Польщі та фінансуванням у разі стихійного лиха.

Інф. районної ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!