Газета по-надвірнянськи
 

2004… 2013… Початок… Що далі?…

25 листопада 2016, 16:37 | Рубрика: Нація Версія для друку Версія для друку 654 переглядів

День Гідності та Свободи щорічно вшановують 21 листопада як день початку двох революцій. У 2004-му люди вийшли на акції протестів, щоб не дати сфальсифікувати результати виборів й оформити передачу влади із рук Леоніда Кучми Віктору Януковичу. Та рішучий спротив зробив свою справу, у виборах впевнену перемогу здобув Віктор Ющенко. Українці тоді жили великими сподіваннями на суттєве зростання економіки, вступ в ЄС і багато чого іншого, та тодішнє керівництво держави не виправдало сподівань народу.

У 2013-му початок Євромайдану, який вже потім перейшов у Революцію Гідності, зумовило згортання європейського курсу держави тодішнім президентом Віктором Януковичем. Побиття студентів чітко дало зрозуміти – авторитарна влада без бою не здасться, проти мирних протестувальників кинули «Беркут», «Альфу», внутрішні війська. Сумним підсумком протестів стала смерть більше сотні активістів. Вдалося повалити режим Януковича, інші вимоги Майдану щодо люстрації, вступу до ЄС і багатьох інших виконані, на жаль, частково.

IMG_1903

З нагоди вшанування цих важливих історичних подій у Надвірній представники громадськості, учні шкіл міста, військово-спортивного ліцею-інтернату, професійно-технічного училища, коледжу, влади, духовенства пройшли колоною від Символічної могили Борцям за волю України до Стели Героїв Небесної Сотні на майдані Тараса Шевченка. До неї голови районної ради Іван Гурмак, РДА Олександр Кеніз та міста Зіновій Андрійович із заступниками Ігорем Писклинцем, Богданом Зеленчуком й Олегом Йосипенком поклали квіти і запалили лампадки пам’яті. Всі присутні хвилиною мовчання під сумну мелодію «Плине кача» вшанували людей, які віддали свої життя заради відродження України в різні історичні епохи, зокрема, і теперішні нескорені герої – воїни Небесної Сотні і російсько-української війни.

IMG_1902

А пам’ять все повертала у 2014-ий. Холодно. Мороз, люди стоять, хижі міліцейські круки атакують і рвуться до барикад – та не можуть прорвати людський мур. Розпочалися викрадення, пішли у хід світлошумові гранати, гумові кулі – ніхто не здається. Перші січневі бойові втрати за вільну Україну… Лютий, 18-те число. Бойова зброя у «міліціонерів», дерев’яний щит не рятує протестувальників… Смерть… За Україну… Серед постраждалих – багато надвірнянців. Усіх їх підтримує молитва і тепле слово здалеку, з рідного порогу. Кожного дня на Європейському у Києві, а потім Молитовному майдані у Надвірній вимолювали кращу долю для нації, врозуміння вищого керівництва держави. І тепер отці УГКЦ Іван Гедзик, Ігор Шліхутка, Андрій Василів на чолі із деканом Надвірнянським Андрієм Бакотою і декан Надвірнянський УПЦ Київського патріархату Олег Траско відправили панахиду за загиблими патріотами України.

Надвірнянським деканатам УГКЦ і УПЦ Київського патріархату, коледжу НТУ і Самооборону району віддячили подяками за активну участь у революційних подіях, а медалями «За заслуги перед Надвірнянщиною» – отців Ігоря Шліхутку й Івана Гедзика, депутатів обласної Михайла Іваночка та міської рад Олега Туєшина і Тараса Угринчука, а також надвірнянця Артема Артьомова, подяками голови районної ради – Романа Хопту, Валерія Спасюка, Романа Молодія, Галину Паламарчук, Михайла Голінея, Ярослава Суширибу і Зеновію Дробаху.

IMG_1938

Пригадав події Революції Гідності і Помаранчевої Революції Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, відзначивши, що українська нація повставала проти згортання демократичних процесів у країні і заперечення європейського поступу нашої держави. – 21 листопада о 15:00 год. Віктор Янукович зупинив підписання угоди з ЄС щодо асоційованого членства на саміті у Вільнюсі. Вже тоді у Надвірній зібралися молодь, представники громадськості і політичних партій, які рішуче засудили згортання євроінтеграції і повернення України до Москви, – розповів міський очільник. Він пригадав спільну сесію районної і міської рад, де прийняли звернення щодо засудження зміни політики щодо євроінтеграції, відправлення у відставку уряду на чолі з Азаровим і початок процедури імпічменту Януковича. Революція Гідності у Надвірній бере свій відлік із 30 листопада і протягом наступних дов­гих зимових місяців тут відбувалися віче, відправляли Богослужіння, збирали допомогу і кошти для мітингарів у Київ. – Після повалення злочинного режиму Януковича запанувала велика віра на позитивні зміни, – продовжує Зіновій Андрійович. – Та ми втягнулися у довгу кровопролитну війну із Російською федерацією.

Серед учасників Революції Гідності – начальник відділу освіти РДА, депутат районної ради Степан Северилов, який сказав, що народ, який став на шлях боротьби, уже ніколи не зверне з нього. Свідченням цього є боротьба добровольців, які попрямували на схід України. Революція Гідності аж ніяк не закінчилася, вона триватиме до того часу, поки не відбудуться позитивні кардинальні  і безповоротні зміни у цій системі.

Депутат обласної ради Михайло Іваночко переконаний, що українська нація під час Революції Гідності довела, яким великим потенціалом вона володіє для побудови сильної і незалежної країни. – Власними силами ми відстоюємо Українську державу, зуміли зупинити агресора однієї із найозброєніших армій у світі, – відзначив обласний обранець. Михайло Іваночко зупинився і на іншому кричущому факті – політиці теперішньої верховної влади на чолі із Президентом, яка відкрито знущається із армії, у тюрмах сидять аж ніяк не сепаратисти, а учасники Революції Гідності та російсько-української війни. – Ми зможемо збудувати сильну і міцну Україну, коли опиратимемося на власні сили і здолаємо тай комплекс меншовартості. Тотожної думки дотримується депутат обласної ради Василь Сенатович, який акцентував на великій силі і незламності нації. – Ми зуміли прогнати Януковича і його кліку, зупинили російського окупанта і зможемо навести порядок на своїй батьківській землі. Ми встали з колін і обов’язково переможемо, – промовив він. На думку політиків, стимулом для відродження економіки мали би стати гроші депутатів, урядовців, які вони зазначили у своїх нещодавніх електронних деклараціях.

Згадав зародження Майдану у Надвірній депутат Надвірнянської міської ради, учасник бойових дій Олег Туєшин. – Пам’ятаю, як ми встановлювали намети на майдані Т. Шевченка, розпалювали бочки, – розповідає він. – Тоді ми великою надвірнянською родиною вирушили на Майдан Незалежності у Київ, добилися значних перемог, зуміли втримати барикади, знести того бессарабського червоного ідола. Координатор Надвірнянської самооборони Віталій Трачук, передусім, звернувся до молоді, яка завжди була каталізатором змін у країні. – Якщо молодь бореться – значить є держава, саме вони здатні втілити ідеали Майдану в життя. Україні в Європі бути.

Біля стели Героїв Небесної Сотні розгорнули виставку світлин надвірнянців під час подій Революції Гідності у Києві. Пісенні і віршовані присвяти подарували Нестор Нагорняк, Софія Шовгенюк, Віктор Чудновський і Діана Гандзюк.

Настає той час, коли треба усвідомити і чітко запитати – чому дотепер так і не виконані вимоги Революції, чому й досі не покарані винні за розстріл мирних мітингувальників, чому так і не вдалося зламати стару бюрократичну радянську систему, хто дав змогу втекти за межі України політикам з оточення Януковича і йому самому… Революція триває і час відплати державним злочинцям обов`язково настане.

Василь ІВАСЮК “Народна Воля”.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!