Газета по-надвірнянськи
 

Чому на уроки фізкультури йдуть з бажанням, або як маленькі вершники втримуються … на м`ячі

4 листопада 2016, 13:12 | Рубрика: Освіта, Спорт Версія для друку Версія для друку 560 переглядів

На її заняття діти поспішають, як на свято. Та й для неї самої кожен наступниий крок – немов перший, коли щоразу хочеться викластися на всі «сто», наповнитися почуттям великого задоволення від тієї справи, яку робиш, а вірніше – твориш. Бо лише залюблений у свій фах учитель здатний працювати так, щоб школа для учнів стала радістю, для їх батьків – довірою, а для нього самого – творчістю. Адже, як твердив один із когорти великих педагогів, без прагнення до творчої роботи учитель неминуче потрапляє під владу трьох педагогічних бід: механічності, рутинності, банальності.

…Із спортзалу лунає бадьора музика. Діти, сидячи на великих гімнастичних м`ячах, старанно виконують вправи. Це – урок фізкультури педагога-новатора Лариси Цюрак у початковому класі Добротівського навчально-виховного комплексу.

З історії новаторства

Педагогічне новаторство завжди залишається актуальним у форматі пошуків методів освіти. У плеяді новаторів, які сміливо відійшли від традиційного способу навчання, зарубіжні: американський філософ і педагог Дж. Дьюі, який заснував інструментальну педагогіку; німецький педагог Р. Штейнер, методи започаткованої ним «Вальфдорської педагогіки» характеризуються м`яким впливом на дитину; французький педагог С. Френч, технологія виховання якого грунтується на самоврядуванні і дослідницькій активності дитини. До цієї когорти належать і вітчизняні: В. Сухомлинський із концепцією гуманістиної педагогіки; А. Макаренко та його оригінальна (а нині вже й неоднозначна) педагогічна система колективного виховання, а також В. Шаталов, С. Лисенкова, М. Щетинін. Проте педагогічний досвід і методики трьох останніх новаторів в Україні використовували обмежено, недооцінювали, сприймали критично або не сприймали взагалі, що змушувало шукати визнання в інших країнах. До речі, педагог-новатор 70-80-их років ХХ ст. В. Ф. Шаталов із понад півстолітнім педагогічним стажем вважав, що навчання у загальноосвітній школі має тривати 9 років. Тривалість навчання на день має становити п`ять годин, у т. ч. уроки фізкультури. Оцінювання більш ефективне за традиційною п`ятибальною системою, а не за 12-бальною. В. Шаталов відзначав, що головне у дитину вірити; щоб над нею не висів страх оцінки, страх відчуження й осуду.

Охоче підтримали батьки

Два роки тому Лариса Дмитрівна Цюрак запровадила на фізкультурних заняттях фітбол, що означає «оздоровлення+м`яч». Суть цієї оздоровчої гімнастики полягає у взаємодії коливань м`яча на тіло людини, яке відчувається, сидячи на ньому. – У деяких скандинавських та інших європейських школах, – розповідає Лариса Цюрак, – фітболи використовують замість стільчиків, допомагаючи при цьому зменшити навантаження на маленькі дитячі спинки і таким чином уникнути сколіозу. Адже, щоб не впасти з м`яча круглої форми, треба сидіти рівно і не сутулитися. На фітболі, продовжує Лариса Дмитрівна, школярі виконують різні фізичні вправи під музичний супровід. Уроки фізкультури стають динамічними, веселими. Заняття з фітболу порівнюють ще з іпотерапією – лікувальною їздою на конях. Оздоровчий ефект вправ на м`ячах підтверджений досвідом роботи спеціалізованих медичних центрів Європи.

Лариса Дмитрівна каже, що два роки тому на таку новаторську ідею її надихнула методист районного інформаційно-методичного центру відділу освіти РДА, ініціатор багатьох нововведень у шкільну практику освітян Надвірнянського району Любов Лисак; підтримали колеги по роботі, дирекція НВК, а найголовніше – батьки. – Класоводи розповіли їм про оздоровчу гімнастику, – згадує перші кроки у реалізації задуманого новаторства учителька. – І батьки за власні кошти придбали каремати, гімнастичні м`ячі.

У будь-який час вони мають змогу бути присутніми на заняттях, подивитися як старається їхня дитина, потішитися за її успіхи, продовжує Лариса Цюрак. Для неї – це найкращий аргумент у доцільності запровадження такого новаторства, джерело натхнення, що живить і додає наснаги.

Поділитися напрацюваннями

Після закінчення Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича Лариса Цюрак уже 17 років працює учителем початкових класів у Добротівському НВК, де також учителює її чоловік. У рідній школі трудилися і батьки-педагоги, то, як мовиться, про школу майбутній новатор знала ще змалечку, а, значить, і професію обрала не випадково. Нині у вчительській сім`ї Цюраків зростають два сини, котрі розуміють матір із півслова, коли і вдома найчастіше говорять про школу, уроки…

Цього року Лариса Дмитрівна зі своєю новаторською розробкою «Використання фітбол-гімнастики та фітбол-аеробіки на уроках фізичної культури у початкових класах» брала участь в обласному конкурсі «Педагогічна знахідка-2016», де зайняла третє призове місце. А нещодавно талановитий педагог ділилася своїм досвідом з колегами-новаторами Прикарпаття. У Добротівському НВК під час обласного семінару майстер-клас для двох десятків педагогічних новаторів Івано-Франківщини Лариса Цюрак провела із третьокласниками.

Підбиваючи підсумки семінару, методист РІМЦ відділу освтіи РДА Любов Лисак зазначила: – Завдяки невтомній праці і багатогранній енергії учителя-новатора та її колег Добротівський НВК, переконалися учасники семінару, став закладом, де не просто дбають про своїх школяриків, але впевнено використовують здоров`язберігаючі та здоров`язміцнюючі технології. Бо нині реалії вимагають від навчальних закладів йти на рівні із часом, а, інколи, і випереджаючи виклики суспільства. Тому сучасний урок має бути спрямований на формування в учнівської молоді усвідомленого дотримання здорового способу життя, популяризації культу здоров`я.

…У невеликому селі, у сільській школі зростають її вихованці, щоб стати впевненими і самодостатніми Особистостями. Задля цього і працює педагог-новатор Лариса Цюрак.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!