Газета по-надвірнянськи
 

Єпископ Симеон постав у фільмі

25 листопада 2016, 16:15 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 622 переглядів

Довгоочікувана презентація документальної кінострічки «Учитель людяності» про єпископа УГКЦ Симеона Лукача  минулої неділі, 20 листопада ц. р., зібрала у районному будинку культури духовенство на чолі з правлячим Архієреєм Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ о. Василем Івасюком, Надвірнянського міського голову Зіновія Андрійовича, вірян міста, навколишніх сіл району, а також Старуні із Богородчанщини.

Ідея створити фільм про святого мученика о. Симеона належить священику УГКЦ, пароху с. Фитьків о. Іванові Качанюку, який, виступаючи перед початком демонстрації кінострічки, зізнався, що думав про це віддавно. Але бракувало документів, інших матеріалів. Тому дуже суттєво і багато допомогла родина єпископа, а також жителі Надвірної і Старуні, котрі знали о. Симеона Лукача. Власне на їх глибоких і правдивих свідченнях базується фільморозповідь про душпастиря зі Старуні. Духовно піднесеного настрою на перегляд фільму додали виступи хору церкви Воздвиження Чесного Хреста м. Надвірна під орудою Надії Мацьків. Кінострічку відзняли у ТРК «Надвірна» за безпосередньою координацією автора тексту та монтажу – директора Богдана Климковецького, текст читав журналіст Володимир Голіней, оператор Іван Сем`янів.

лукач

У канву документальної розповіді лягли, зокрема, спогади племінників о. Симеона Лукача Наталії Грицак, Василя Лукача, жителів с. Старуні Ании Павлюк, Анастасії Лукач, Василя Ців`юка та надвірнянки Анни Буній, а також професійний погляд о. Ігоря Пелехатого, на той час директора видавництва «Нова Зоря».

У фільмі о. Симеон Лукач постав мудрим і вірним греко-католицькій вірі священиком, за що і поплатився своїм здоров`ям і життям в епоху тоталітаризму-большевизму.

Народився майбутній єпископ у Старуні далекого 1893-го. Після успішного навчання у школі продовжив духовне вдосконалення у Коломийській та Станіславській духовних семінаріях. На священика його висвятив єпископ Григорій Хомишин. Опісля професор о. Симеон викладає моральне богослов`я у Станіславській духовній семінарії.

У нелегкому для УГКЦ 1945-му о. Григорій Хомишин висвячує Симеона Лукача на єпископа. Це збіглося у часі із закриттям радянською владою духовної семінарії. Тож о. Симеон підпільно відправляє літургії, виконує всі обов`язки, які належать священикові, за що органи НКВД арештовують його вперше. За те, що «…будучи активним прибічником Ватикану, у 1945-1946 роках у період возз`єднання греко-католицької церкви з РПЦ виступив проти возз`єднання і перейшов на нелегальне становище», зазначено у постанові про арешт. Вирок – 10 років концтаборів Сибіру. Глядачі з екрану дізнались, що упродовж 16 допитів на усі запитання слідчого о. Симеон лише спокійно відповідав: «Моя священича совість не дозволяє мені давати відповіді на ваші запитання». У 1962-1964 рр. о. Симеона знову ув`язнюють уже у Станіславську тюрму. А навесні його хворого, але з міцним духом, привозять до родини брата у Старуню. Наприкінці літа земний шлях священика завершився.

У червні 2001-го Папа Римський Павло ІІ визнає єпископа святим мучеником. У 2010 р. мощі святого перенесли до Собору Благовіщення Пресвятої Діви Марії у Надвірній.

У спогадах краян Блаженний святий Симеон постав простим душпастирем «з торбинкою через плече, парасолею та коштуром у руках», але який «все робив без жодної вигоди; нікому не відмовляв; гроші не брав».

Учителем людяності, який любив Бога, людей, назвав святого Симеона Правлячий Архієрей о. Василь Івасюк, котрий після перегляду документальної кінострічки звернувся до пристуніх зі змістовною проповіддю. Владика наголосив, що завдання священика – покрити молитвою свою паству, що є великою відповідальністю перед Богом і людьми. Проводячи паралелі між часом боротьби атеїзму з церквою, в якому жив Блаженний Симеон, о. Василь Івасюк мовив, що у сьогоденні також є переслідування церкви, але ми до кінця його ще не відчули. Адже церкви уже не закривають, але людей ходить до них мало. Суспільство полонили різні спокуси. Не оминув Архієрей і резонансну ситуацію з Е-декларуванням найвищих державних посадовців, гірко, але і справедливо пожартувавши, що можемо фінансувати МВФ. А реально, скажімо, скільки хворих співвітчизників не можуть через фінанасову скруту вилікувати свої недуги?.. Владика закликав священнослужителів показувати приклад вірного служіння. Наше завдання – самим витримати, вкласти молитви у серце молодих, сказав він, зауважуючи, що наступного року минає 100-річчя від Фатімських пересторог.

Зі словами вдячності авторам фільму виступили родичі Блаженного Симеона надвірнянець Михайло Лукач та Наталія Грицак зі Старуні, котра, зокрема, подякувала отцям Іванові Качанюку та Миколі Григоруку, який представляє молоде покоління священиків-греко-католиків, а також о. Іванові Бойку.

Отець Іван Качанюк висловив сподівання «підняти з пилу історії» ще чимало історичних постатей, котрі своїм життям заслужили на повагу і визнання, а також адресував подяки усім причетним до створення кінострічки та її презентації.

У фойє районного будинку культури краяни переглянули виставки про життя і подвижницьку працю Блаженного святого Симеона.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!