Газета по-надвірнянськи
 

Профспілки ініціюють соціальний діалог

25 листопада 2016, 15:59 | Рубрика: Реформи Версія для друку Версія для друку 466 переглядів

У конференц-залі центральної районної лікарні головний лікар ЦРЛ Сергій Ємельянчук представив медикам Надвірнянщини голову Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ) Михайла Волинця, заступника голови КВПУ Петра Гулея, керівника Вільної профспілки медичних працівників України (ВПМПУ) Олега Панасенка, директора Програм в Україні американського Центру міжнародної профспілки солідарності Трістана Масата, а також колегу Надію Толкачову, котра очолює первинну профспілкову організацію «Вільна профспілка медиків Надвірнянщини». Мета візиту на Прикарпаття і в Надвірнянщину, зокрема, столичних профспілкових лідерів – налагодити соціальний діалог медиків із галузевим міністерством, органами вищої законодавчої і виконавчої влади, щоб у скрутне сьогодення проведення реформ зберегти галузь, медичні заклади, робочі місця та створити обласне об`єднання КВПУ.

Михайло Волинець висловив свій погляд на ситуацію, яка виникне внаслідок підвищення із 1 січня 2017 року мінімальної зарплати до рівня 3200 грн. Він вбачає тут маніпуляцію, оскільки пропонують відірвати прожитковий мінімум від мінімальної зарплати. Із січня такий розрив складатиме 1600 грн. І для того ламається вся система оплати праці із 1 січня, що призведе до хаосу, каже Михайло Волинець. Такий розрив закладено в урядовому законопроекті № 5130, який, у разі його прийняття, передбачає зміну всіх міжгалузевих та галузевих договорів та угод. А в умовах війни, кризи ми отримаємо гіршу міжгалузеву угоду, або взагалі нічого, вважає Михайло Волинець. Також цей законопроект передбачає змінити інші закони, які стосуються розрахунку посадових окладів працівників бюджетної сфери, пенсійного забезпечення, нарахування стипендій, інших соціальних виплат.

Загалом підняття мінімальної зарплати та інших соціальних гарантій – складне питання, а маніпуляції навколо нього можуть призвести до негативних наслідків, у т. ч. і закриття, оптимізації медичних закладів, переконаний керівник КВПУ.

– Тому профспілки, – мовить голова КВПУ, – мають володіти ситуацією, щоб знати як на неї впливати, розуміти проведення реформ у державі, їх можливі наслідки. Аналізуючи згаданий урядовий законопроект, він водночас звернув увагу й на закладену в ньому норму, що у випадку відсутності профспілки чи неперегляду колдоговору роботодавець матиме право регулювати соціально-трудові відносини, і у першу чергу – питання оплати праці, шляхом видання внутрішніх нормативних актів – наказом. – А це законодавцю не даємо прийняти упродовж 12 років, – зазначає Михайло Волинець, пояснюючи переваги старого трудового законодавства (ТК) у його соціальній зорієнтованості, адаптованості до ринкових умов та порівнюючи з трудовим кодексом сусідньої Польщі.

Кажучи про нинішню роль профспілок, Михайло Волинець наголосив: – Нам важливо, щоб профспілки могли захищати людей так, як у Європі. Скажімо, вільна профспілка сусідньої Польщі «Солідарність», яку свого часу створив й очолив Лєх Валенса, зуміла долучитися до розробки та реалізації таких реформ у цій державі, що за короткий період Польща стала однією з найуспішніших країн у Східній Європі. Профспілки – той механізм у руках людей найманої праці, який можна використовувати, представляючи інтереси людей у соціальному «трикутнику» між владою і роботодавцем. І таким чином можемо досягти суттєвих стандартів.

Про досягнення у цьогорічній діяльності медичної вільної галузевої профспілки розповів Олег Панасенко. Він переконаний, що серпнево-вересневі протестні акції у столиці, до яких активно долучилися й медики Надвірнянщини, зорганізовані Надією Толкачовою, посприяли зупинці необдуманої реформи швидкої допомоги, а фактично – зупинили її нищення. І тепер фахівців невідкладної допомоги навчатимуть передовому досвіду європейських колег-медиків. Також ми пересвідчилися, що за свої права і робочі місця та медичні заклади треба боротися, сказав Олег Панасенко і додав, що завдяки активній участі медиків району на базі центральної районної лікарні створять госпітальний округ, а це – шанс вижити.

Реагуючи на гострокутні проблемні теми, головний лікар ЦРЛ Сергій Ємельянчук, зокрема, з`ясував, що економія фонду зарплати за рахунок неповного робочого дня призведе тільки до накопичення боргів, бо, незважаючи як працює людина, на чверть чи на половину ставки, згідно із законодавством податок все одно нараховують із «мінімалки». Також через специфіку роботи медиків (ургентність) немає доцільності відправляти когось у відпустку за власний рахунок.

Створення госпітального округу керівник районних медиків оцінив як спільний успіх і очолюваного ним колективу, і громадськості, і влади та як реальну альтернативу зберегти робочі місця. Проте, зауважив, що йому як керівнику до цих пір невідомо у чиїй компетенції, якого відомства чи органу влади, ухвалити остаточне рішення про створення такого округу.

Тим часом при доведених цьогоріч 82 млн. грн. районні медики завершують бюджетний рік із 85 млн. грн. На 2017-ий, виходячи з економічних розрахунків 900 грн. на людину, цифра складає приблизно 103 млн. грн. (із врахуванням підвищеної мінімальної зарплати). При тому, що на місцеву владу «скинули» теплоносії, зарплату бухгалтерів, відділу кадрів, техпрацівників, уточнює Серій Ємельянчук. Його висновок: – Ми повинні усвідомити: якщо не зберемося в єдиний кулак і не відстоїмо госпітальний округ у Надвірній, то наслідки будуть невтішні і ніхто нам не допоможе. І тільки наша позиція – бути лікарнею, яка може лікувати, тільки тоді ми маємо право зберегтися.

Профспілковий галузевий лідер закликав опиратися на профспілку і додав, що у 2017 році на медичну галузь передбачили 57 млрд. грн., а на апарат МОЗ –  15 млрд. грн. – То як ці кошти перерозподілять і чи є ми з вами настільки потужні, щоб брати участь у цьому розподілі? – Риторично запитав лідер ВПМПУ. Сергій Ємельянчук з відповіддю не забарився: – Ми дійшли згоди, що корінь зла знаходиться не на місцях, а вище. Напишіть правила гри і ми будемо «грати». Правильно чи не правильно – покаже час.

Надія Толкачова мовила про визначальну роль вільних профспілок навіть у тому, що «реформи галузі не пройшли з такими жахливими наслідками для держави, як у Грузії». І якщо ст. 16 старого ТК зберігає профспілки, то у проекті нового ТК роль профспілок повністю нівелюється, констатувала Надія Толкачова. Прийняття нового ТК вдалося поки що призупинитти завдяки замовленій КВПУ на чолі із Михайлом Волинцем експертній оцінці у Міжнародній організації праці (МОП). Фахівці цієї авторитетної організації знайшли там сотні невідповідностей із конвенціями МОП, на що і вказали нашим парламентарям. – Тільки тому ми маємо можливість зустрічатися з людьми і захищати їх, – резюмувала вільний профспілковий лідер медиків.

Зустріч завершилася приємним моментом. З нагоди Дня Ангела Надія Толкачова подарувала Михайлові Волинцю ікону святого Архистратига Михаїла.

P.S. Наступного дня, 22 листопада ц. р., на установчій конференції Івано-Франківського обласного об`єднання КВПУ Надію Толкачову обрали головою обласної організації Конфедерації вільних профспілок України.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!