Газета по-надвірнянськи
 

Бій під Крутами

27 січня 2017, 15:02 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 576 переглядів

Найкоротший шлях із Москви до Києва проходить через Бахмач. На цій лінії знаходиться станція Крути. На оборону важливого залізничного вузла командувач українськими військами отаман Ю. Капкан вислав першу ім. гетьмана Б. Хмельницького Юнацьку військову школу у складі 4-х сотень. Потім із Києва вислано ще сот­ню Студентського куреня стрільців, яка пройшла всього семиденну військову підготовку, і чоту гайдамаків. Щойно проголошена Українська держава резервів не мала.

Напередодні бою командант оборони Бахмача сотник А. Гончаренко мав телефонну розмову із командуючим большевицькими загонами Муравйовим. Його вимога звучала як наказ: «Приготовиться к встрече победоносной Красной Армии. Приготовить обед. Заблуждения юнкеров прощаю, а офицеров все равно расстреляю».

Майже 500 юнаків і 20 старшин розтягнулися по лінії оборони на три кілометри і 29 січня 1918 року вступили у нерівний бій із 4-тисячним військом більшовиків. Після цілогодинного бою при обороні Крутів загинули майже 250 юнаків і 10 старшин з юнацької школи, 30 гімназистів зі студентського куреня, у т. ч. його командир сотник Омельченко.

Бій під Крутами стримав на кілька днів здобуття большевиками Києва, що мало важливе значення для успішного закінчення переговорів делегації УНР у Бресті. «Не меншим було моральне значення бою, який став символом жертовности, на якому виховували покоління молоді, зокрема, студентської та пластової», – свідчить Енциклопедія Українознавства.

У західній Україні та в еміграції крутянцям присвячені численні поетичні твори і популярні видання. Серед них виділяється «Крутянська пісня» Богдана-Ігоря Антонича. Вона написана навесні 1937 р. Уперше надрукована у журналі для молоді» «Дорога» у Львові (січень-лютий 1937 р.) і присвячена 28-ій річниці бою під Крутами. Цей політичний вірш не був опублікований в єдиному совєтському виданні творів автора «Пісня про незнищенність матерії» (1967 р.), ні в пряшівському, ні в закордонних виданнях «Зібраних творів». Музику до пісні написав композитор Я. Ярославенко. Подається за збіркою «Слово і зброя. Антологія поезії визвольної боротьби» (1968 р.).

Крутянська пісня

Спом`янімо в пісні славу Крутів,

Найсвятіше з наших бойовищ!

Крути! Крути! – смолоскип в майбутнє.

Підіймімо наші душі ввиш!

 

Крути! Крути! Це за Батьківщину

Стати муром, шанцем душ і тіл.

Крути! Крути! Мужньо, воєдино

Прямувати в найсвятішу ціль.

 

Крути! Крути! Час розплати близько,

Вже червоний ворог кари жде.

Крути! Крути! Вічне бойовисько

За майбутній, за світліший день!

 

Крути! Крути! Мужність і посвята,

Вірність, що міцніша понад смерть.

Крути! Крути! Горда і завзята,

Кличе пісня і веде вперед.

Підготував

Ігор ЛІНГ,

член Надвірнянського осередку

Івано-Франківської обласної організації

Всеукраїнського товариства «Лемківщина».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!