До проблеми харчування учнівської молоді і, зокрема, дітей пільгових категорій у школах останнім часом прикута увага не лише їх батьків, але й широкого кола громадськості. Ситуацію коментує начальник відділу освіти райдержадміністрації Степан Северилов.
– Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», до якого внесли зміни у 2015 році, органи місцевого самоврядування та виконавчої влади мають забезпечити гарячим харчуванням дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, котрі навчаються в інклюзивних класах; учнів 1-4 класів із сімей, які отримують соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Після завершення канікулярного періоду, а також рішення районної ради, підписано наказ, який зобов`язує директорів загальноосвітніх навчальних закладів розпочати одноразове харчування дітей учасників АТО; дітей учасників бойових дій із зони АТО; дітей переселенців із зони АТО, а також дітей, які навчаються в інклюзивних класах та учнів 1-4 класів із малозабезпечених сімей.
У 11 школах району – Переріслянській, Парищенській, Молодківській, Середньомайданській, Зарічанській, Лоєвській ЗОШ І-ІІІ ст.., Делятинській ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, Делятинській ЗОШ І-ІІ ст., Делятинській ЗОШ І ст., Мирненській ЗОШ І ст. – склалася ситуація, яка не дозволяє на сьогодні організувати повноцінне гаряче харчування у зв`язку з тим, що діє законодавство про публічні закупівлі. А саме – Закон України «Про публічні закупівлі», який зобов`язує проводити тендерні процедури на послуги гарячого харчування, якщо їх вартість за рік складає більше 200 тис. грн. А ця вартість орієнтовно становить від 1,5 млн. грн. до 2,4 млн. грн. Частина підприємців, які обслуговували ці школи у 2016 році, у грудні 2016 р. ліквідовані як юридичні особи. У січні 2017 р. створили нове підприємство, однак з ними неможливо пролонгувати (продовжити) тендерні угоди на 20 відсотків від вартості угод, укладених у 2016 році. Відділ освіти РДА звернувся до голови райдержадміністрації, голови районної ради з питання організації харчування у вищезгаданих школах. Постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків, інвестицій та регуляторної політики, а також з питань освіти, культури, охорони здоров`я та національно-патріотичного виховання прийняли рішення на час проведення тендерних процедур компенсовувати дітям відповідних категорій вартість харчування грошима. Тобто батьки, наразі, вносять власні кошти за харчування, які їм будуть повернені впродовж проведення тендерних процедур. У всіх інших школах укладено додаткові угоди і школярів харчують безкоштовно.
Хотіли по-європейськи, а вийшло …як завжди
– Але є велика ймовірність, що тендери можуть взагалі не відбутися цього року, адже усі закупівлі, вартість яких перевищує 50 тис. грн., проводять через систему електронних закупівель «ProZorro», – твердить Степан Северилов. – Підприємці несуть додаткові витрати, щоб взяти участь у цих торгах і не володіють достатньою базою навиків, щоб проводити такі електронні торги. Ми проводимо з ними наради, інформуємо, роз`яснюємо, надаємо методичні рекомендації. Однак, втручатися у процес ми не маємо права, бо це кваліфікується як корупційні діяння. Вважаю, що ця проблема виникла загалом у державі. Особливо для тих шкіл, що знаходяться в сільській місцевості. По-перше, вартість харчування (11 грн. на добу) на одну дитину встановлюють відповідно до районного бюджету і наказу відділу освіти РДА, тобто фіксовану. По-друге, усі підприємці мають наперед укладені договори про оренду майна з керівниками органів місцевого самоврядування. Тому необхідність проведення цих торгів – «біла пляма» у законодавстві, яку повинні врегулювати, бо це може призвести взагалі до зриву організації харчування у загальноосвітніх навчальних закладах району.
Керівник освітян констатує: – Яким чином зараз діяти – ні від галузевого міністерства, ні від інших структур роз`яснень немає. А базові міністерства, які контролюють виконання закону, очевидно, не володіють ситуацією, яка відбувається у районах.
На бізнесі шкільного харчування не розживешся
Надання послуг з гарячого харчування як бізнес часто є збитковим, особливо, для підприємців у малих школах. Харчування має бути збалансованим та відповідати санітарним вимогам, однак діти надають перевагу продукції, придбаній в магазинах та кіосках, а не гарячому обіду в їдальні. До того часу, поки держава фінансувала всіх учнів 1-4 класів, підприємці мали фіксований прибуток і їм було вигідно працювати на таких умовах.
– Однак на сьогодні, – продовжує С. Северилов, – держава не має змоги забезпечити підприємцям їдальню класу «люкс» для того, щоб там готувати шкільні обіди.. Більшість обладнання, посуд придбані за кошти підприємців. Із 1 січня 2017 року збільшено мінімальну заробітну плату, зросли податки, скасовані податкові «канікули». Чотири місяці у рік підприємці не працюють (канікулярний період), і якщо їм доведеться платити податки ще й протягом цього періоду, то, напевно, багато з них просто припинять свою підприємницьку діяльність. Такі прецеденти ми уже маємо у деяких школах району. Приміром, шукаємо підприємця, який би харчував учнів у Лоєвській ЗОШ І-ІІІ ст. Таким чином ми, освітяни, мимоволі стали заручниками такої ситуації.
Щодо їдальні у Черниківській ЗОШ І-ІІ ст. Степан Северилов зазначив: – Будь-які матеріальні засоби мають тенденцію до зношування. Тому.настав час, коли їдальня у згаданій школі потребує серйозних капітальних вкладень. Є вже попередньо узгоджена позиція відділу освіти, голови районної ради та голови райдержадміністрації щодо передбачення коштів у програмі соціально-економічного розвитку Надвірнянщини на 2017 рік для проведення ремонтних робіт у Черниківській ЗОШ І-ІІ ст.
Протягом попередніх двох років галузь освіти району відчула суттєву підтримку депутатського корпусу районної ради, депутатів сільських, селищних, міської рад, голів відповідних рад. За цей період відділ освіти РДА освоїв немалу суму коштів за програмою соціально-економічного розвитку, зроблені значні капіталовкладення у матеріально-технічну базу освітніх закладів. Зараз готуємо звіт за 2016 рік. Майже 13 млн. грн. із різних джерел залучено на потреби закладів освіти району. Освітянське середовище переконане, що проблеми освіти будуть і надалі в пріоритеті всіх гілок влади на всіх рівнях, переконливо мовив Степан Северилов.
Леся ДУТЧАК «Народна Воля».