У понеділок, 20 лютого, Надвірнянщина приєдналася до національного вшанування подвигу учасників Революції Гідності та Героїв Небесної Сотні.


Година пам`яті за участі духовенства, міської та районної влади, широкого кола громадськості відбулася на майдані Шевченка 20 лютого – у День Героїв Небесної Сотні. Цими днями минула третя річниця від подій на столичному Майдані, коли у боротьбі за проєвропейський вибір держави загинули понад сотню кращих синів і дочок України. Майдан Шевченка цього дня відтворював фрагментарно атмосферу січня-лютого 2014 року: намети, бочки, які зігрівали мітингувальників, патріотичні мелодії, пам`ятні свічі, почесна варта військових ліцеїстів.

Про три місяці, що стали для країни цілою історичною епохою, учасникам пам`ятних заходів розповіли ведучі Галина Чуревич і Володимир Свягла. 22 листопада 2013-го заява влади Януковича-Азарова призупинити підготовку до підписання Угоди про євроінтеграцію сколихнула весь народ України. Уже 30 листопада у Києві розпочалися мирні протестні акції студентської молоді, на яку влада вчинила злочинний замах. 18 лютого та ж злочинна влада наказала застосувати бронетранспортери й вогнепальну зброю. Справжні бої розгорталися у столиці 18-20 лютого на вулицях Інститутській, Грушевського, Європейській площі, у Маріїнському парку, на майдані Незалежності. На очах в усього світу влада розстрілювала свій народ.

Нині 112 імен Героїв Небесної Сотні викарбувані і на однойменній стелі у райцентрі. Поминальну панахиду за Героями очолив Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Василь Івасюк у співслужінні з деканами Надвірнянськими о. Андрієм Бакотою (УГКЦ) і митрофорним протоієреєм о. Олегом Траском (УПЦ Київського патріархату) та іншими священиками.
У своїй душпастирській проповіді Владика Василь Івасюк звернувся до пам`яті Небесної Сотні. – Герої не вмирають. Вони живі, поки за них пам`ятаємо, – наголосив він, закликавши краян ніколи не забувати якою ціною отримано право на вибір бути українцем. – Козацьке прислів`я говорить: «Коли всім народом дмухнути, тоді й врага не буде». Саме з такими словами козаки починали свою боротьбу проти всіх поневолювачів. І через чотири століття наш український народ знову повстав проти лицемірства, зла, фальші, корупції. Владика переконаний, що нам, нащадкам Великого Кобзаря, уже не загрожує страх, духовне рабство, тотальне затьмарення свідомості, бо нам болять рани й очі Героїв Небесної Сотні, які відтепер стоять на сторожі совісті кожного українця.

Отець-декан УПЦ Київського патріархату Олег Траско розпочав духовну проповідь із тлумачення біблійної істини про добірні зерна, що дають плоди, перенісши її актуальність у сьогодення. Духівник зазначив: – Ми сьогодні вшановуємо Небесну Сотню. А скільки тих Сотень тепер можемо згадати у своїй молитві. Адже не лише Майдан став жертовником волі вкраїнської нації. Ми бачимо скільки українців гинуть сьогодні на теренах нашої держави. А скільки наших героїв, можливо, не вмираючи, тепер сидять у катівнях російських в`язниць. Вони лише переступили поріг, а їх уже звинувачують у тому, що, мовляв, вони – запроданці, шпигуни. А вони просто гідно несуть знамено того, що вони – українці. Я хочу, щоб ми, спільно молячись за українських героїв, пам`ятали, що наша молитва – це єднання, сказав о. Олег Траско і пророче наголосив: – Адже коли Небесна Сотня там, на небесах, стоїть в обороні українського народу, ми з вами – непереможні.

По завершенні молитовної частини години пам`яті біля стели Небесної Сотні краяни засвітили десятки лампадок, що символізували данину вічної вдячності і шани співвітчизникам, які полягли за високі людські цінності, за українську національну ідею. В унісон зі світлом лампадок линули у небесну височінь щемливі пісенні твори у виконанні Оксани Івасик, Андріани Романюк, вокального тріо у складі Христини Пилип`юк, Віри і Мар`яни Яцюків, а також Віктора Чудновського. Опісля краяни мали можливість переглянути документальний фільм ТРК «Надвірна» про події Революції Гідності, зокрема, які розгорталися на майдані Шевченка у Надвірній та на столичному Майдані. Оживали кадри про численні поїздки краян у Київ у ту революційну пору, а також про виїзні сесії Івано-Франківської обласної, Надвірнянських районної та міської рад у столиці, голови яких Василь Скрипничук, Василь Попович та Зіновій Андрійович заявили про рішучу незгоду із тодішніми подіями в країні і висловили депутатський колективний протест проти ухвалення диктаторських законів, які суттєво нівелювали свободу української нації. Івано-Франківщина і Надвірнянщина оголосили, що ці закони не діятимуть на їхніх територіях. Перебіг другого пленарного засідання 24-ї позачергової сесії районної ради, яка відбулася у Києві 22 січня 2014 року, висвітлили спеціальні кореспонденти «Народної Волі» Василь Івасюк та Назарій Гриджук у розлогому фоторепортажі «Кривавий День Соборності». Цього ж тривожного 22 січня від вогнепальних поранень беркутівців загинули чотири протестувальники, серед яких і вірменин Сергій Нігоян. У фільмі висвітлено також роботу Надвірнянського районного штабу національного спротиву, одним із співголів якого був нинішній голова районної ради Іван Гурмак.
Виразно-яскравим вкрапленням пам`ятної години вшанування Героїв Небесної Сотні став виступ координатора Надвірнянського студентського Майдану, студента Київського нацоінального транспортного університету Ігоря Лукача. Він розповів як із перших днів Надвірнянський коледж активно долучився до протестних акцій. Студенти коледжу Василь Ванджурак, Тарас Пилипчук, Павло Щербань, Віталій Келебай та інші їх ровесники брали участь у протестах на столичному Євромайдані, а їх одноліток Олексій Типусяк боровся від самого початку до його завершення. – Після Майдану не стало краще і легше, – відверто мовив Ігор Лукач. – Однак Майдан – це поштовх до змін; це вияв непокори до влади; це знак, що так більше тривати не може, і ми не будемо більше терпіти… Люди вже втомились довіряти, обирати недостойних. Ми прагнемо змін у системі, в Уряді. Бо те, що сьогодні відбувається у Верховній Раді – ганьба. Соромно, що загинула велика кількість людей і гинуть далі, а великих змін ми так і не побачили поки що. Але вже сьогодні сумнівів у перемозі Євромайдану бути не може. Головне розуміти: якщо ми впадемо духом, опустимо руки і думатимемо, що нашу державу неможливо вже змінити, то цим самим і знищимо її. І тим самим зрадимо тих, котрі пожертвували собою заради нас. Наша боротьба не закінчена, доки не будуть виконані всі вимоги Майдану, за які до останнього стояли Герої Небесної Сотні, завершив свій виступ юнак і його підтримали жителі Надвірнянщини.
Леся ДУТЧАК (текст), Василь ІВАСЮК (світлини) «Народна Воля».