Газета по-надвірнянськи
 

Ціна за пасажирські перевезення має бути обґрунтованою, а їх якість відповідати потребам громадян

10 лютого 2017, 13:40 | Рубрика: Депутати за роботою, Пасажирські перевезення Версія для друку Версія для друку 17,351 переглядів

У цьому переконані депутати усіх рівнів та активісти партії «ВОЛЯ». Упродовж останніх тижнів Івано-Франківську область сколихинуло самовільне підвищення цін на пасажирські перевезення міжміських та приміських маршрутів, подекуди ціни зросли більш, ніж у два рази. У середи­ні січня різко подорожчав маршрут Надвірна – Івано-Франківськ із 15 до 25,87 грн., з початку лютого підвищили ціни і на внутрішньорайонні перевезення. Водночас тільки поодинокі перевізники подають техніко-економічне обґрунтування тарифів, відповідаючи загальними і сухими фактами, що причинами стали зростання податків, вартості запчастин та пального. Проти такого самовільного підвищення цін виступила громадськість, адже таке підняття цін суттєво б’є по кишені при і без того складній фінансовій ситуації. На підтримку громадян і  пошуку справедливості стали активісти та депутати від партії «ВОЛЯ» у радах різних рівнів.

Активіст «ВОЛІ», юрист Андрій Гунда здійснив підрахунки витрат та доходів перевізників на маршруті Надвірна-Івано-Франківськ, які аргументують підвищення тарифів тим, що працюють собі у збиток. Щодня кожен перевізник має мінімум три рейси в одну і три в іншу сторону, тобто 6 рейсів за день, а це 120 рейсів у місяць при п’ятиденному робочому тижні. Середня кількість пасажирів на одному рейсі в автобусі становить 25 осіб. При вартості проїзду у 15 грн. (як це було до 13 січня) оборот одного автобуса у місяць становить 45 тис. грн. При цьому, на 120 рейсів у місяць необхідно 600 літрів палива, при середній ціні 22 грн. за літр, тобто 13200 грн. у місяць.

Зарплата водіїв сягає 6-8 тис. грн. Плюс податки – близько 2 тис. грн., амортизацію закладаємо 3 тисячі, інші послуги (миття, прибирання, стоянка) – 3 тис. грн. на місяць. Загалом витрати близько 27-29 тис. грн. Таким чином, при обороті у 45 тисяч та видатках у 27-29 тисяч, у підприємців залишається вільних прибуткових коштів 15-18 тис. грн. Якщо ціна за проїзд становить 25 грн., це означає що приблизний оборот коштів в перевізників буде близько 75 тис. грн. на місяць, при всіх витратах залишатиметься прибутку 45-48 тис. грн. Тому існує гостра необхідність у економічному обгрунтуванні підвищення тарифів.

Відповідальними за внутрішньо­обласні перевезення є облдержадміністрація, за внутрішньорайонні – РДА. Саме тому, депутат обласної ради від партії «ВОЛЯ» Ольга Федишина звернулась до керівництва області з проханням вжити заходів щодо недопущення необгрунтованого підвищення тарифів на пасажирські перевезення в області та ініціювала проведення засідання комісії обласної ради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства разом з перевізниками.

– Відповідно до закону України «Про автомобільний транспорт» саме на організаторах перевезень, а це ОДА – для внутрішньообласних маршрутів і РДА – для внутрішньорайонних, лежить контроль за організацією перевезень, проведення конкурсів, укладання угод із перевізникам і контроль над їхнім дотриманням, зокрема, і над тарифоутворенням. Перевізники повинні представити техніко-економічне обґрунтування і що саме викликало таке суттєве зростання, – відзначає Ольга Федишина. –Питання вартості пасажирських перевезень повинно бути вирішене шляхом діалогу між відповідною державною адміністрацією та перевізниками. Зрозуміло, що зросли витрати на все, у т. ч. і запчастини для автобусів. Але не можна забувати про пасажирів – звичайних жителів області, чиї доходи не зросли попри обіцянки влади, і які не можуть витрачати 50 грн. у день на проїзд.

Особливо загострилась проблема внутрішньорайонних пасажирських перевезень у Надвірнянщині. Громадськість обурена не лише необ­грунтованим підвищенням тарифів на перевезення пасажирів, а й недотриманням перевізниками Бистрицького та Битківського напрямків умов перевезення, відхиленням від графіку та паспорту маршруту, неввічливим ставленням перевізників до пасажирів, зміною місця розміщення кінцевої зупинки у Надвірній. Днями обговорити ці проблеми зібралось керівництво району, депутати, сільські голови, громадськість та перевізники.

1-2 лютого перевізники збільшили вартість проїзду на 2-3 грн., а на маршруті Надвірна-Бистриця – на 9 грн. Та, враховуючи невдоволення пасажирів та їх відмову оплачувати за перевезення за збільшеними тарифами, перевізники все ж знизили вартість послуг із перевезення пасажирів до попередніх. Але 3 лютого вони без попереднього повідомлення чи погодження змінили місце розташування зупинки у м. Надвірна, на якій здійснюють посадку та висадку пасажирів на Битківські і Бистрицькі маршрути – із вул. А. Шептицького (поблизу магазину «Горизонт») на вул. М. Черемшини (поблизу гастроному «Родинний»). Це викликало невдоволення серед громадськості, а також й те, що деякі перевізники (зокрема, на маршруті Надвірна-Пасічна) відмовились здійснювати посадку та висадку пасажирів у місцях «історичних» зупинок, що спричиняє незручності для пасажирів, оскільки відстань між тими місцями, де перевізники зупиняються, становить 2-3 км.

– Учні, які затримуються у школі на гуртках чи додаткових уроках, не встигають на шкільний автобус, а тому змушені їхати громадським транспортом. Водії ж відмовляються зупинитись у необхідному місці, висаджують їх на кінцевій зупинці, і дітвора змушена ще пішки йти додому значну віддаль. Крім того, згідно з графіком руху автобуси їздять через значний проміжок часу, тому нерідко люди просто не вміщаються в автобус, – зазначив депутат Пасічнянської сільської ради від партії «ВОЛЯ» Микола Типусяк.

Також під час зустрічі громадськість звернула увагу на необхідність привести у належний стан транспортні засоби відповідно до технічних та санепідеміологічних вимог, та висловила своє обурення щодо зухвалого та некоректного ставлення водіїв до пасажирів.

– Водії кричать на нас, відмовляються здійснити зупинку, ще й спеціально набирають швидкість, проїжджаючи повз людей, які очікують на транспорт, – обурюються пасажири.

– Така некоректна поведінка до пасажирів та підвищення тарифів викликали величезне обурення у жителів сіл Пнів, Пасічна, Зелена, Бистриця та селища Битків. Люди щодня добираються на роботу у Надвірну, у лікарню, до шкіл і садочків із дітьми, у ці важкі погодні умови їм доводиться кілометр йти пішки, бо замість звичної кінцевої зупинки на вул. Шептицького у Надвірній, водії зупиняються на вул. Черемшини. Це абсурдна ситуація. Нарешті всі – і перевізники, і громади, і сільські голови, виконавча і районна влада зібрались, щоб вирішити цю проблему, яка торкається кожного, – зазначила депутат районної ради від партії «ВОЛЯ» Тетяна Пришляк.

Тетяна Пришляк, яка є членом конкурсної комісії з надання дозволів на внутрішньорайонні перевезення, висловила обурення тим, що перевіз­ники неналежним чином виконують свою роботу, при тому, що перевіз­ників під час проходження конкурсу члени Комісії підтримували та дали можливість працювати.

– Наша комісія і я особисто підтримували цих перевізників. Вважаю, що перевізник – це підприємець, який платить податки і дає робочі місця, і їх треба підтримувати. Але такий їхній саботаж та ставлення до людей є неприпустимими, – зазначила депутат.

Вона ініціювала, щоб конкурсна комісія повторно дала оцінку перевізникам, врахувала скарги на їх роботу, впровадила жорсткі умови здійснення перевезень пасажирів, і при потребі розірвала договори з недобросовісними перевізниками.

– Все сказане учасниками зустрічі ще раз підтвердило, що потрібно представникам влади всіх рівнів разом із громадськістю та перевізниками вжити заходів з метою вирішення питань організації пасажирських перевезень, найбільш важливими з яких на сьогодні є недопущення необґрунтованого підвищення вартості послуг із перевезень пасажирів на вказаних маршрутах; забезпечення дотримання перевізниками умов здійснення перевезення пасажирів, зокрема, технічних та санепідеміологічних вимог та забезпечення здійснення перевізниками посадки та висадки на «історичних» зупинках; здійснення посадки та висадки пасажирів на маршрутах Бистрицького та Битківського напрямках на зупинці на вул. А. Шептицького у Надвірній (поблизу магазину «Горизонт»), оскільки зупинка на вул. М. Черемшини (поблизу гастроному «Родинний») є незручною для пасажирів, враховуючи значну відстань місця її розміщення від центру міста Надвірна Івано-Франківської області, – зазначила жителька селища Битків, юрист, помічник-консультант народного депутата України Юрія Дерев’янка Ольга Ганиш.

Народний депутат від партії «ВОЛЯ» Юрій Дерев’янко з метою вирішення згаданих питань та якнайшвидшого врегулювання ситуації, що виникла у зв’язку зі спробами перевізників збільшити вартість послуг із перевезення пасажирів на вказаних маршрутах, уже звернувся до Надвірнянської районної державної адміністрації та вживатиме всіх необхідних заходів, щоб потреби та інтереси жителів району врахували при вирішенні цих питань.

Під час зустрічі висловили незадоволення і перевізники – нарікають на відсутність компенсації за пільгові перевезення, адже з Держбюджету ці кошти не надходять, а в місцевому – коштів недостатньо. Раніше народний депутат Юрій Дерев’янко подав поправку до Держбюджету на 2017 рік щодо передбачення у держбюджеті більше як двох мільярдів гривень для компенсації місцевим бюджетам для забезпечення таких перевезень. Зверталася щодо цього за ініціативою депутата облради Ольги Федишиної й обласна рада. Та, на жаль, Кабінет Міністрів України цю пропозицію не врахував. Юрій Дерев’янко направив звернення голові ОДА Олегові Гончаруку з проханням передбачити в обласному бюджеті на 2017 рік кошти на компенсацію за пільговий проїзд та спрямувати для цього відповідну субвенцію у місцеві бюджети, зокрема, районному бюджету Надвірнянщини. Передбачити кошти для компенсації за пільговий проїзд громадян Дерев’янко просив і у районному бюджеті, відповідні звернення від народного депутата України отримали і голова районної ради Іван Гурмак та голова РДА Олександр Кеніз.

У результаті зустрічі влади, громадськості і перевізників досягнуто порозуміння – вартість послуг з перевезення пасажирів на маршрутах у Бистрицькому та Битківському напрямках залишається такою як була, а питання збільшення вартості можливе лише за наявності економічного обґрунтування та відповідного погодження районною державною адміністрацією. Також погоджено усіма учасниками зустрічі, що необхідним є вжиття всіх заходів для вирішення порушених під час зустрічі питань та з метою забезпечення потреб та інтересів жителів Надвірнянського району.

Тетяна ДОРОШЕНКО.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!