
Тривожного резонансу у нашому районі набуло виявлення захворювання африканської чуми свиней (АЧС) в одному із господарств у с. Волосів. 23 березня о 20 год. 45 хв. до в. о. начальника Держпродспоживслужби у Надвірнянському районі Івана Гурмака в телефонному режимі звернулася жителька цього села, повідомивши про захворювання свиней. Він відразу поінформував завідувача Переріслянської дільничної лікарні ветеринарної медицини Гурмака В. С. і розпорядився виїхати в с. Волосів на місце події, встановити чергування з метою недопущення вивезення свиней, або туш свиней за межі господарства та обмежити доступ посторонніх осіб.

Підтвердження діагнозу про АЧС надійшло 27 березня о 7год. 30 хв.
27 березня провели засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації під орудою першого заступника голови РДА Івана Тодорука за участі заступника голови РДА Богдана Зеленчука, заступника начальника ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Миколи Сендецького, начальника управління з безпечності харчових продуктів та ветеринарії Степана Белея, в. о. начальника управління Держпродспоживслужби в Надвірнянському районі Івана Гурмака, Волосівського, Каміннецького, Цуцилівського сільських голів, керівників переробних підприємств, користувачів мисливських угідь, держлісгоспів та структурних підрозділів РДА, установ, організацій району, засобів масової інформації.
На час засідання комісії, загинуло 37 свиней, із них 31 дорослих і 6 малих свиней (2-ох недільних) та 8 м’ясотуш від забитих свиней. Всі 45 голів спалили і рештки закопали у спеціально відведеному місці.
Інформацію в. о. начальника управління Держпродспоживслужби у Надвірнянському районі Івана Гурмака про епізоотичну ситуацію комісія взяла до уваги і вирішила оголосити територію с. Волосів неблагополучною щодо АЧС та встановили карантин із 27 березня. Встановили зону захисту, яка оточує межі епізоотичного осередку, до якої увійшли території сіл Камінне і Цуцилів. До зони нагляду у радіусі 20 км від межі зони захисту увійшли населені пункти (27): Гаврилівка, Глинки, Парище, Середній Майдан, Кубаївка, Вишнівці, Саджавка, Ланчин, Красна, Лісна Велесниця, Верхній Майдан, Лоєва, Стримба, Білозорина, Надвірна, Перерісль, Лісна Тарновиця, Назавизів, Мирне, Мозолівка, Пнів, Битків, Молодків, Гвізд, Млини, Фитьків, Тисменичани Надвірнянського району та території мисливських угідь ДП «Надвірнянське лісове господарство», спецагролісгосп, Мисливсько-рибальський клуб РО УТМР у Надвірнянському районі.
В епізоотичному вогнищі спалено всі загиблі свині та 8 м`ясотуш від забитих свиней, предмети догляду, залишки кормів, підлогу, дерев’яні щити-перегородки та інший контамінований інвентар.
Проведена дезінфекція у приміщеннях, де утримувались свині, підсобних приміщень, задіяних у процесі вирощування, та прилеглої території господарства, місця спалення та захоронення трупів свиней, транспортних засобів, задіяні для перевезення трупів свиней до місця спалення та захоронення.
Виставлено два ветеринарно-поліцейські пости при в’їзді та виїзді зі сторони с. Цуцилів та с. Камінне на територію неблагополучного пункту щодо АЧС та перекриті дороги на Перерісль і Гаврилівку. Облаштовано дезбар’єри та забезпечено цілодобове чергування ветеринарними спеціалістами і працівниками райвідділу національної поліції. Територія закрита, виставлені попереджувальні знаки «карантин» та знаки у с. Перерісль і Гаврилівка, які вказують на об’їзд карантинної зони с. Волосів.
Організовано дві робочі групи для проведення робіт у епізоотичному осередку з представників Надвірнянської райдержадміністрації, сільської ради, районного відділу національної поліції, державної служби з надзвичайних ситуацій та державної служби ветеринарної медицини для проведення вилучення та спалення свиней в епізоотичному осередку.
Комісія затвердила план конкретних заходів. Зокрема, усі наявні в епізоотичному осередку (тобто у Волосові) свині підлягають знищенню безкровним методом. Їх повинні облікувати та оформити документи для відшкодування збитків господарям. Знищуватимуть гуманним способом і бродячих собак та котів. Транспортні засоби й іншу техніку після проведення робіт необхідно дезінфікувати, як і приміщення, де утримували свиней.
Ці та інші карантинні заходи, затверджені Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при РДА, – у стадії виконання. В. о. начальника управління Держпродспоживслужби у Надвірнянському районі Іван Гурмак поінформував, що за станом на ранок четверга, 30 березня, зокрема, в епізоотичному осередку, знищено 37 свиней і 8 м`ясотуш від забитих свиней, у зоні захисту проводять подвірний обхід у с. Камінне, де виявлено 11 голів свиней, які клінічно здорові та взяті на облік для подальшого забою на визначеному підприємстві.
Карантин триватиме 40 днів після знищення усіх свиней в епізоотичному осередку та проведення комплексу ветеринарно-санітарних заходів.
28 березня 2017 р. засідала Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Івано-Франківській ОДА, яка визначила зони нагляду у радіусі 20 км, що оточує межі першої зони від епізоотичного вогнища, в яку входять 94 населені пункти Богородчанського, Коломийського, Тисменицького, Тлумацького районів та Івано-Франківської міської ради.
АЧС – захворювання, збудником якого є вірус, який передається від свиней до свиней контактним шляхом, через корми, з м’ясом, боєнськими відходами.
Африканська чума свиней не впливає на здоров’я людини, так як людський організм не чутливий до цього збудника. Тому це захворювання не загрожує людям. Але господарі повинні звертатись до ветеринарів при перших ознаках недуги тварин, щоб не допустити її поширення.
***
Волосівський сільський голова Володимир Бариляк підтвердив, що заходи, затверджені Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при РДА, у цьому населеному пункті невідкладно виконують. Сільська рада фінансує виконання робіт із коштів, виділених із резервного фонду районного бюджету. Окрім згаданих заходів, зміни торкнулися і маршрутних автобусних рейсів. Тепер маршрут Глинки-Івано-Франківськ та Гаврилівка-Івано-Франківськ пролягають через села Лісна Тарновиця та Парище.
Є така думка
Для боротьби з вірусом АЧС бракує професійності – про це стверджує у парламентській газеті «Голос України» (№ 56 від 28 березня ц. р.) заступник гендиректора Української виробничо-комерційної корпорації із зоотехнічного і ветеринарного постачання «Укрзооветпромпостач» Павло Достоєвський, який із 55-ти років практичної ветеринарної діяльності 17 років очолював Державну ветеринарну службу України.
У нещодавньому своєму виступі на засіданні аграрного комітету Верховної Ради України, на якому обговорювали проблеми боротьби з африканською чумою свиней, він критично висловився про те, що «у вересні 2014 р. тодішній прем`єр під приводом вдосконалення органів центральної виконавчої влади зробив оцю організацію (Держпродспоживслужбу), натомість ліквідував сім служб і десять напрямів роботи. Через рік тільки затверджено положення… Але має бути розуміння, що чума починається з ветеринарного лікаря. Сьогодні в районі та області – нема кому займатися. Абсолютно! Люди добрі, в Україні був ящур, а ящур вражає і велику рогату худобу, і дрібну худобу, і свиней. Була класична чума свиней, була псевдочума птиці, була віспа – Україна перша серед 150 країн-членів Міжнародного епізоотичного бюро оздоровилася від десяти найнебезпечніших хвороб. І ветслужба була визнана кращою в Європі. А це – півсотні країн… Я заявляю авторитетно: служба неспроможна сьогодні охопити той обсяг, який об`єднали: сім служб, десять напрямів… Я звертався до Президента, до Яценюка, до Гройсмана, але все йде у міністерство. А що там можуть відповісти, якщо немає професіоналів у цій справі… Останнє: брав участь у селекторній нараді місяць тому. Кожний, хто був, багато казали: дайте пропозиції. Дав 15 пропозицій. Місяць минув. Ви думаєте щось виконалося з того?! Тільки балакаємо…».
Тут же «Голос України» повідомляє, що у березні вже зафіксовано 9 нових спалахів африканської чуми свиней у приватних секторах у Краматорську Донецької та Городку Вінницької, урочищі «Воловик» Кіровоградської, Задінецькому лісництві Харківської областей. Ще одне вогнище захворювання виявлено на Вінниччині у селі Городок Іллінецького району, де знищено 25 тварин. Це вже другий випадок у нинішньому році на Вінниччині. Після зняття карантинних заходів у Мурованокуриловецькому районі, де знищили понад 200 голів свиней, нове вогнище виникло в іншому кінці цієї області. Нагадаємо, що у лютому ц. р. у селі Рибне Тисменицького району виявлено збудник африканської чуми свиней у вольєрному господарстві ПП «СЛНДПГ» Чорний ліс», яке визнали епізоотичним осередком та оголосили його неблагополучним.
Загалом з початку 2017-го у нашій країні встановлено 57 випадків АЧС, тоді як за весь 2016-ий було 40, у 2014-му – 16, у 2012-му – один.
Орися СПІВАК «Народна Воля»