До Держпродспоживслужби України надійшло Доручення Прем’єр-міністра України Гройсмана В. Б. від 20 січня 2017 р. № 2184/3/7-17 до листа Львівського міського голови від 18 січня 2017 р. № 2101 – вих. – 17 щодо розгляду питання вивезення твердих побутових відходів з території міста Львів на полігони інших областей.
У цьому листі міського голови відзначена тенденція до ускладнення ситуації на території Львівської області щодо вивезення твердих побутових (ТПВ) відходів із міста та ризиків виникнення спалахів інфекційних захворювань і забруднення джерел питного водопостачання. Тому не виключена можливість завезення побутових відходів зі Львова і на територію нашого району.
З метою недопущення ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації, пов’язаної з впливом відходів на здоров’я людини і на навколишнє природне середовище, та відповідно до ст. 24 Закону України «Про відходи» просимо міського, сільських та селищних голів посилити нагляд за дотриманням санітарних вимог під час утворення, збирання, зберігання, перевезення та утилізації відходів на території населених пунктів. Жителям району радимо у разі виникнення будь-якої неординарної ситуації, пов’язаної з виявленням відходів невідомого походження, повідомити відповідні служби.
Держпродспоживслужба на виконання згаданого Доручення направила рекомендаційні листи сільським та селищним головам, керівникам підприємств, установ і організацій щодо необхідності приведення та підтримання об’єктів, підпорядкованих та прилеглих територій, інженерних споруд у належному санітарному стані. Не є винятком і наш район, де питання ТПВ не менш актуальне, ніж в інших містах області. Полігон ТПВ в урочищі «Кар’єр» у Надвірній приймав побутові відходи не тільки від жителів міста, а й усіх населених пунктів району. І за весь період функціонування полігону жителі міста не перекривали дороги та не палили автомобільні шини, не забороняли вивозити сміття з інших населених місць району на полігон міста. Проектна потужність цього полігону згідно з розробленою проектною документацією становить 8-10 років. Тому він уже давно вичерпав свій ресурс і потребує негайного закриття та рекультивації. Проте, зі згаданими проблемами, з якими уже стикнулося місто ще тільки на стадії пошуку земельної ділянки під сміттєпереробний завод, який може вирішити проблеми з утилізацією побутових відходів усього району, напрошується думка, що, певно, ще довго і в лісах, і в руслах річок, і просто поруч із магістральними трасами з’являтимуться все нові і нові смітники, як гриби після дощу.
Ми з вами щоденно є свідками, як наше місто прибирають, вивозять з нього увесь бруд і непотріб, але – на той полігон, який уже не має права на функціонування. Все це, безперечно, створює погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації у районі і загрожує навколишньому природному середовищу. Необхідно віддати належне міському голові, який, незважаючи на ту ситуацію, забезпечує належний санітарний стан у місті та за його межами, підтримує поки що безпечне для навколишнього середовища функціонування багатовистражданого полігону. Але ми розуміємо, що довго так тривати не може.
Розв’язанням цієї проблеми може стати тільки будівництво сміттєпереробного заводу, який задовольнить потреби з переробки ТПВ жителів усіх населених пунктів району. На сьогодні стоїть питання будівництва сміттєпереробного заводу в урочищі «Чобіток» на землях Надвірнянської міської ради. Проте, жителі с. Назавизів налякані шкідливим впливом від роботи заводу на навколишнє середовище і протестують, мотивуючи тим, що завод буде розміщений на незначній віддалі від села. Словом, усі за те, щоб подібні заводи будували, але не поблизу них самих. Чи знайдуть вихід із цієї ситуації і коли? А проблема з утилізацією ТПВ у районі – гостра.
Залишилось зовсім небагато часу до святкування Великодня і ми зобов’язані привести у належний стан наші парки, відпочинкові зони, не забуваючи про пам’ятники на могилах загиблих героїв та про могили рідних на цвинтарях. Візьміть активну участь у наведенні належного порядку в кожному дворі, вулиці. Зрозумійте, що жоден керівник, якого б рангу він не був, не наведе відповідний лад у місті чи селі, якщо кожен житель не стане господарем у себе вдома. Тільки спільними зусиллями зробимо наше місто та село чистим і охайним.
Віра АНДРІЙКІВ,
начальник відділу з дотримання
санітарного законодавства управління
Держпродспоживслужби у районі.