Спільною молитвою, смолоскипною ходою і патріотичним віче Надвірнянщина вшанувала 67-і роковини загибелі генерал-хорунжого УПА, Героя України Романа Шухевича – Тараса Чупринки.
У заходах взяли участь учнівська і студентська молодь, влада, громадськість району. Поминальну службу Божу за славетним полководцем у надвірнянській церкві Воздвиження Чесного Хреста відправив о. Ігор Шліхутка. Смолоскипну ходу-марш від церкви до могили Борцям за волю України очолив голова районної ради Іван Гурмак, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, депутати обласної, районної і міської рад від ВО «Свобода», активісти молодіжного крила свободівців.
У стройовому розрахунку із запаленими смолоскипами – ліцеїсти Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату. Поруч з ними – воїни російсько-української війни на сході України, члени районного проводу Братства вояків УПА. Під барабанний дріб лунали націоналістичні патріотичні гасла-прослави легендарного провідника і всіх героїв-борців за самостійну Українську державу.
Біля Символічної могили Борцям за волю України декан Надвірнянський УГКЦ о. Андрій Бакота у співслужінні зі священиками відправив панахиду. Хвилиною мовчання пом`янули Тараса Чупринку і всіх героїв національно-визвольних змагань колишніх і теперішніх часів. Вони не знали пристосування. Протистояння загарбникам є кодексом їхнього життя. В яскраво-полум`яній когорті – героїчний офіцер Мирослав Мисла, який юним загинув восени 2016-го від куль московського окупанта. Молитва українського націоналіста з його уст прозвучала грізним набатом для ворогів української нації і засвідчила нескорену міць оборонців країни.
Відповідальний працівник виконавчого апарату районної ради Вікторія Пицюк висвітлила основні віхи життєвого шляху безкомпромісного військовика Романа Шухевича. Очолювана ним УПА як високо боєздатна армія опиралася винятково на український патріотизм і всенародну підтримку. Славетний командир загинув у Білогорщі неподалік Львова 5 березня 1950 р. Проте і досі достеменно невідомо, що сталося із тілом Героя-націоналіста. За однією із версій, останки спалили біля с. Гуків Хмельницької області, де нині споруджено пам`ятний хрест.
Депутат обласної ради, голова райорганізації ВО «Свобода» Михайло Іваночко зазначив, що Надвірнянщина вже сьомий рік поспіль вшановує Романа Шухевича, котрий поліг за незалежність, яку сьогодні відстоюють на сході України. – Боротьба за українську землю продовжується. Маємо бути, як ніколи, єдиними зараз і завжди. Повинні пам`ятати героїв, котрі стояли в обороні української держави: як Микола Міхновський, Євген Коновалець, Роман Шухевич і Степан Бандера, – наголосив Михайло Іваночко, завершивши свій виступ закличними рядками Шевченкового «Заповіту»: «…Кайдани порвіте// І вражою злою кров`ю волю окропіте».
– Упродовж цілого століття українська національна революція тривала у нашій державі. Її етапи були різними: і військова боротьба, і підпілля, – мовив голова районної ради, свободівець Іван Гурмак. – Одним із представників українського визвольного руху є Роман Шухевич. Він казав, що, ставши до лав боротьби за Українську національну державу, чітко розуміє й усвідомлює, що рано чи пізно згине в боротьбі за неї. Але інакше не може бути. На переконання Івана Гурмака, події Революції Гідності стали переломним етапом того моменту, коли українці усвідомили свою готовність боротися за ідеали української нації. – Тому нині хочу закликати всіх ставати до лав національної боротьби, – промовив Іван Гурмак. – Ставати до лав українського. Ставати до лав свого. Тільки разом з ідеалами національної боротьби зможемо подолати всі біди і негаразди, які є в нашій державі.
Військовий капелан о. Василь Довганюк розпочав виступ зі слів українського святого великомученика Йосафата: «Кров мучеників є насіння нових християн. Насіння нових патріотів». І нині молоде покоління патріотів стає у лави боротьби проти російсько-кремлівського агресора, – наголосив душпастир, загостривши увагу на неоднозначній ситуації у державі, коли владна верхівка збагачується, а прості українські хлопці проливають кров на фронті. За словами о. Василя Довганюка, лише в лютому офіційно на сході України загинули 34 бійці. А скільки насправді – ніхто не знає. Військовий капелан продовжив, звертаючись до присутніх: – Моліться, щоб Господь дав силу витримати цю боротьбу. Це – велика перевірка кожного з нас. Молитва від серця може змінити все: і Україну, і нас із вами.
Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович навів історичний факт із життя командира УПА. – Коли Романові Шухевичу закордонний провід запропонував покинути Україну з метою посилити підпільну діяльність за кордоном, він відмовився категорично покидати своїх побратимів в Україні і залишився з ними. Нині ми повинні дати собі маленький звіт, усвідомлення того, що, можливо, цю землю ми взяли у борг у молодого покоління, – вважає Зіновій Андрійович і адресує питання кожному про те, що залишимо для них, молодих. Керівник міста звернув увагу на невелику чисельність учасників віча і висловив надію у перемогу, а в скрутні часи закликав завжди пам`ятати світлу незламну постать Романа Шухевича.
Депутат обласної ради Ігор Дебенко передав свободівцям Надвірнянщини вітання від однопартійців: голови обласної ради Олександра Сича, керівництва обласної «Свободи» Михайла Королика, лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока, а також вручив партійну подяку депутатові районної ради Сергієві Штогрину. – Кожне покоління має своїх героїв, – наголосив він. – Нині герої на передовій захищають незалежність. Героями є і ми, котрі своїми діями спонукаємо до того, щоб Українська держава розвивалася. Творімо тут, на місцях, кожен своїми вчинками, помислами і діями, щоб приносити користь українській нації. Я впевнений, що збудуємо ту державу, за яку боролися цілі покоління співвітчизників і нині бореться покоління наших сучасників.
Поминальні заходи завершилися закличними словами ведучої до нинішніх захисників: «Спасибі вам, сини мого народу,// що в бій пішли за правду і свободу.// Хай береже Вас Божа Мати,// Повертайтеся з перемогою, українські солдати».
Леся ДУТЧАК «Народна Воля».