Вкотре віднайти відправну точку з об`єднання громад спробували на черговій нараді під орудою заступника голови райдержадміністрації Богдана Зеленчука за координацією заступника голови районної ради Ігоря Писклинця, Надвірнянського міського голови Зіновія Андрійовича та за участі робочої групи з обласного центру.
Як відомо, перспективний план формування територіальних громад передбачає створення у Надвірнянщині 5-ти ОТГ. Проте, за станом на нині жодну ОТГ так і не вдалося остаточно сформувати, окреслено лише обриси трьох ОТГ. А тим часом уже й Руслан Панасюк, який ще торік приїжджав до Надвірної в якості очільника обласного Офісу реформ, тепер очолив робочу групу як директор відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування. До складу групи ввійшли: заступники директорів департаментів ОДА фінансів Ганна Качур, управління культури – Мирослава Корнелюк, охорони здоров`я – Галина Микула, директор департаменту освіти і науки – Віктор Кімакович.
Цього разу у залі засідань РДА аудиторію зібрали набагато ширшу. Крім депутатів міської, районної та обласної рад, керівників органів місцевого самоврядування, у нараді взяли участь директори шкіл, педагоги на чолі із начальником відділу освіти РДА Степаном Севериловим, медичні працівники із головним лікарем ЦРЛ Сергієм Ємельянчуком, а також працівники культури, бібліотекарі під керуванням начальника відділу культури РДА Олександра Зварчука, фінансового управління РДА із Михайлом Обідняком, керівники відділів та управлінь РДА
Не для процесу, а для результату
Сьогодення Руслан Панасюк охарактеризував як час змін і можливостей, осторонь яких стояти не можна, а тим паче – осторонь реформ, що відбуваються. Завданням робочої групи є якраз сприяння і допомога громадам в об`єднанні та налагодженні роботи. Аналізуючи децентралізаційні процеси в Україні, наголосив на 2015 році. Саме тоді оформили у країні 159 ОТГ, які стали першими, а тому їм стало найважче. Одначе держава обіцяла підтримку першим об`єднаним громадам і виконала її. Всі ОТГ отримали бюджет, інфраструктурну субвенцію і т. д. Зокрема, на Прикарпатті повноцінно вже господарюють три новостворені ОТГ – Печеніжинська, Старобогородчанська, Верхнянська. Реформи відбуваються не задля процесу, а для результату, резюмував Руслан Панасюк і стисло прокоментував низку свіжих законопроектів, спрямованих на розвиток децентралізаційної реформи. Серед них – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)», про службу в органах місцевого самоврядування; про статус старости. Свого обговорення у парламенті чекають й інші законопроекти – щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, в якому йдеться про передачу таких земель у розпорядження ОТГ.
***
З особливостями децентралізації у галузях, які представляли відповідальні працівники ОДА, учасників наради взялися ознайомлювати відразу після того, як Богдан Зеленчук запросив присутніх учителів, медиків і культпрацівників до жвавої дискусії. Але останні неохоче виявляли бажання і лише деякі місцеві голови, як от Ланчинський і Делятинський селищні Михайло Іванюк та Петро Якимець, Переріслянський, Фитьківський, Краснянський сільські Василь Непеляк, Марія Дмитрук і Василь Завальнюк, скориставшись нагодою, намагалися одержати відповіді на свої наболілі питання. Стверджувати те, що відповіді були вичерпними, стало б несправедливо, оскільки над розв`язанням деяких порушених проблем, як зізнався навіть Руслан Панасюк, треба ще працювати, попередньо вивчивши їх. У такому переліку – і доля військового містечка у Лузі у форматі проведення децентралізації і визначення його статусу у Делятинській ОТГ, а також широкий блок освітніх проблем, озвучених начальником відділу освіти РДА, депутатом районної ради Степаном Севериловим.
Втратити ілюзії, розвіяти страхи
Саме таку мету поставив перед собою Віктор Кімакович, інформуючи про зміни, що принесе реформа в освіту. Втратити ілюзії, що буде так, як колись. На жаль, не буде, бо, за прогнозами демографів, до 2030-го демографічна ситуація в Україні не покращиться, зауважив директор облдепартаменту освіти. І якщо у школах Надвірнянщини ще непогана наповнюваність, то, приміром, у Галицькому районі – всього 180 випускників, які закінчують 11-й клас. Тому треба виходити з реалій, підкреслив В. Кімакович і додав, – Реформа стартувала і буде завершена. А щодо розвіювання страхів про закриття шкіл, то зазначив: – На сьогодні школу може закрити тільки районна рада. А зі створенням ОТГ таке право з`явиться у територіальної громади, яка й вирішуватиме закрити, понизити чи підвищити ступінь школи, чи оптимізувати… Аналогічно і стосовно звільнення вчителів. За невеликий період функціонування ОТГ поки що не закрили жодної школи і не звільнили жодного педагога. Про опорні школи. Їх не завжди потрібно створювати. Але в ОТГ також з`являється це право – вирішувати питання мережі, кадрів. В області методом конкурсного відбору торік створено три опорні школи (у Більшівцях, Войнилові та Рогатині), куди на капітальні видатки та обладнання залучили 3 млн. грн. Від Надвірнянщини заявок не надійшло. Віктор Кімакович зауважив, що вимагатимуть, щоб позбавити школу невластивих для неї функцій. Тобто школа повинна займатися освітньою виховною роботою, а не господарсько-технічною. Зміст реформи з`явиться тоді, коли покращиться якість послуг, у даному випадку – освітніх.
Складають бюджет ОТГ
На окремих аспектах бюджетоутворення об`єднаних ТГ акцентувала увагу Ганна Качур. Складовими фінансовової скарбниці ОТГ: ПДФО; земельний податок; вирівнювання бюджетів; освітня; медична; інфраструктурна субвенції, місцеві податки і збори. Освітню субвенцію розраховують пропорційно до кількості дітей шкільного віку, медичну – до кількості жителів громади. Прикметно, що неосвоєні до кінця року ці субвенції залишаються на рахунку ОТГ. У наступному році громада може спрямувати ці кошти на поповнення товарно-матеріальних цінностей, наголосила Г. Качур.
Інфраструктурна субвенція призначена на ремонт сільських доріг і розраховується пропорційно до кількості сільських жителів.
Приватизації не підлягають
Стаття 22 Закону України «Про культуру» передбачає, що заклади культури приватизації не підлягають і виключення їх з бази мережі погоджує вище керівництво центрального галузевого органу – Міністерство культури, – заспокоїла присутніх Мирослава Корнелюк. Всі установи культури Надвірнянщини включені у базову мережу культури України.
Медичні заклади «первинки» – також в ОТГ
Об`єднана громада опікуватиметься і медичними закладами первинної медичної допомоги (лікарськими амбулаторіями та ФАПами), фінансуючи їх і визначаючи подальший розвиток, наголосила Галина Микула, розповівши водночас про успішні напрацювання у господарці створених ОТГ. Там вдалося відремонтувати ФАПи, оновити обладнання тощо. Виокремлено найосновніші медичні проблемні питання, з якими зустрінуться майбутні ОТГ: стан приміщеннь ЛА і ФАПів; забезпечення обладнанням, санітарним транспортом, а також питання кадрів, особливо у селах.
Щодо загального стану справ у системі медицини. Створено національну службу охорони здоров`я як центральний орган. Цьогоріч планують запровадити реєстри закладів, лікарів і пацієнтів. Червоний реєстр – списки кількості приписаних до кожного закладу жителів. Зелений – списки людей, які уклали договір з лікарями. До 1 травня передбачають затвердити пакет гарантованих медпослуг. Також мають затвердити стратегічні плани розвитку госпітальних округів. На Прикарпатті – їх 5. Передбачається перехід на безпаперову звітність, повну комп`ютеризацію. Приміром, на Херсонщині кожен сімейний лікар забезпечений вже комп`ютером або ноутбуком. А кожен пацієнт має амбулаторну карту у вигляді сучасної пластикової карти. Це запроваджують також на Полтавщині та Дніпрі.
Виходячи з економічної доцільності
Наприкінці наради вирішили повернутися до практичного втілення децентралізації на прикладі створення Надвірнянської ОТГ. Руслан Панасюк озвучив деякі цифри. У 2016-му сумарний дохід такої ОТГ, (крім Надвірної, мали ввійти: Пнів, Стримба, Битків, Лоєва, Верхній Майдан, Гвізд, Молодків, Назавизів), склав би 37 млн. грн., плюс 65 млн. грн. ПДФО, медична з освітньою субвенції – 255 млн. грн. загального бюджету, з якого – 102 млн. грн. ПДФО та податки, що залишаються, а також 20-25 млн. грн. інфраструктурної субвенції (на села). Така ОТГ буде навіть давати реверсну дотацію у загальноукраїнський бюджет для підтримки слабших громад, зауважив Р. Панасюк.
Однак, при уточненні керівниками місцевих рад щодо входження в ОТГ з адмінцентром у Надвірній з`ясувалося, що Пнів, Битків, Стримба, Назавизів – не поспішають у таке об`єднання, а в Лоєвій, хоч і погодилися, але засумнівалися чи згідний міський голова.
Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович висловився за повагу до принципу добровільності і аргументовано довів, що все залежить від економічної складової.
Керівник міста вважає, що формат об`єднання Печеніжинської і Старобогородчанської територіальних громад не варто застосовувати на об`єднанні з райцентром. Зрештою, остаточне слово – за депутатським корпусом міської ради.
Форум «Рік децентралізації на Прикарпатті»
3 березня з ініціативи директора Івано-Франківського відокремленого підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» Руслана Панасюка за підтримки обласної державної адміністрації та Регіонального відділення Асоціації міст України відбувся Форум «Рік децентралізації на Прикарпатті».
У заході взяли участь народні депутати України Михайло Довбенко і Олег Соловей, керівники обласної державної адміністрації, обласної ради, депутати місцевих рад, представники районних державних адміністрацій, районних рад, міст обласного значення, голови об`єднаних територіальних громад, сільські, селищні, міські голови та голови центрів потенційних громад, ЗМІ.
Форум присвячений підбиттю підсумків діяльності перших об`єднаних територіальних громад області – Печеніжинської, Верхнянської, та Старобогородчанської ОТГ, поширенню досвіду їх становленню, функціонування та розвитку, про що розповіли у своїх відеопрезентаціях керівники цих ОТГ.
Леся ДУТЧАК «Народна Воля».