Газета по-надвірнянськи
 

Після реєстру укладатимуть угоди

31 березня 2017, 16:04 | Рубрика: Здоров`я, Реформи Версія для друку Версія для друку 841 переглядів

Запровадження цьогоріч нової моделі фінансування первинної медичної допомоги (ПМД) – один із основних етапів реформування галузі. Детальніше про це «Народна Воля» поцікавилася у заступника головного лікаря ЦРЛ Емілії Сем`янів.

– Згідно з новою бюджетною програмою «Фінансування ПМД» у формулу для обрахунку медичної субвенції вносять зміни. Із обсягів субвенції вилучають кошти на ПМД, заново перераховуючи її для міст, районів, новостворених об`єднаних територіальних громад та областей, – каже Емілія Сем`янів, уточнюючи, що ці кошти нададуть для фінансування ПМД, але через інший механізм.

Запуск нової схеми фінансування запланували із 1 липня ц. р. Але вже відтепер триває активна підготовка до нього. Зокрема, формують реєстри пацієнтів: «червоний» і «зелений». – Відповідно до наказу Департаменту охорони  здоров`я ОДА від 3 березня ц. р. «Про впорядкування реєстру мережі закладів первинної меддопомоги» нині реєструємо заклади ПМД, а також ті дільниці, які функціонують на даний момент, – продовжує Емілія Сем`янів. – У сільських населених пунктах зараз проблем немає, бо лікувальний заклад, який там знаходиться, це – лікарська амбулаторія загальної практики чи ФАП і вони обслуговують усіх жителів того чи іншого населеного пункту. Трохи складніше – у м. Надвірній, де терапевтичні і педіатричні дільниці територіально не співпадають. Тобто: у терапевта – одна кількість жителів, у педіатра – інша. Це треба якось співставити. На сьогодні ми сформували просто реєстр вулиць і будинків, які є у Надвірній. Відповідно до цього лікарі формують списки та кількість жителів за своїми дільницями. Опісля розподілятимуть дільниці у відповідності до запланованого нормативу, а це приблизно 2000 осіб усіх вікових категорій на одного лікаря. Раніше (за старими нормативними документами) навантаження на одного лікаря первинної ланки (сімейного, терапевта чи педіатра) передбачали 1500 жителів міських населених пунктів та 1200 у селі. У гірських населених пунктах ця цифра коливалася у межах 800-1100 осіб. Отже, чекаємо на затвердження цього нормативу. Чому саме 2 тисячі жителів, так би мовити, потенційних споживачів медичних послуг? Бо менша кількість жителів дільниці не дає того фінансового забезпечення для лікувального закладу, яке би повинно бути. Коштів може виявитись недостатньо і тому збільшується кількість жителів, щоб лікувальний заклад, а відповідно і лікар мав із чогось розпочати свою практичну діяльність у нових умовах  фінансування. Щодо реєстрів «зеленого» і «червоного». «Зелений» реєстр – це дані у розрізі суб`єктів надання ПМД про кількість пацієнтів, які уклали Декларації про вибір лікаря ПМД із медиками відповідного закладу (або з відповідним ФОП). Цей реєстр буде поступово наповнюватися. До «червоного» реєстру входять абсолютно всі жителі, зареєстровані у населеному пункті. Пізніше із цього «червоного» реєстру укладатимуть угоди між лікарем та пацієнтом. Лікар відповідно повинен «набрати» не менше 2 тисяч потенційних пацієнтів, щоб забезпечити собі роботу. (Якщо – понад 2 тисячі жителів, то відповідно й оплата буде більшою).

Дані із «червоного» реєстру уточнюватимуть, щоб виключити із нього осіб, котрі переходять у «зелений» реєстр, підписуючи декларації, а також, щоб уникнути подвійного фінансування закладів. – Себто, послідовність така: реєстр (перелік) існуючих закладів первинної медичної допомоги, в якому вказують кількість офіційно приписаних до них жителів, чим ми на сьогодні і займаємося; опісля – «червоний» та «зелений» реєстри, – наголосила Емілія Сем`янів.

Якщо Декларації не підпише жодна людина, всі кошти розділятимуть винятково за «червоним» реєстром. Однак при переході пацієнтів у інші заклади відповідну суму відніматимуть з того закладу, до якого вони були приписані раніше. Існуючі заклади, пацієнти яких будуть незадоволені їхніми послугами і почнуть активно підписувати Декларації з іншими суб`єктами надання ПМД, можуть відчувати стрімке скорочення кількості осіб, приписаних у них у «червоному» реєстрі при відсутності нових осіб у «зеленому» реєстрі. Такі заклади зіткнуться зі зменшенням фінансування, починаючи з липня ц. р., і повинні будуть вжити усіх заходів для врахування таких обставин, роз`яснила деякі деталі нового механізму фінансування Емілія Сем`янів.

Угоду із сімейним лікарем укладатимуть на один рік і по завершенні цього терміну людина може або продовжувати далі, або укласти за своїм бажанням з іншим лікарем. Адже будь-який пацієнт має право вільного вибору лікаря, зазначила Емілія Сем`янів. – Навіть і в інших населених пунктах, скажімо, у Львові, Києві, Івано-Франківську – де завгодно. Але треба враховувати можливості співпраці з лікарем на таких відстанях.

Заступник головного лікаря ЦРЛ водночас виокремила свіжоназрілу проблему. Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів і наказу Департаменту охорони здоров`я ОДА усі лікарі сімейної ланки (лікарі-терапевти, педіатри) повинні мати автоматизоване робоче місце: забезпечення комп`ютером, принтером, доступ до мережі Інтернет. А цього, на жаль, немає, констатує Емілія Сем`янів і додає, що за мінімальними підрахунками (хоча би по 1-2 комп`ютери на медзаклади, як от поліклініки, для дорослих і дитяча, поліклінічні відділення Ланчинської і Делятинської міських лікарень тощо) потрібно 130 тис. грн. А терміни обмежені. До того ж, цьогорічна ситуація обтяжена ще й нестачею коштів.

Як уже відомо, реформа медичної галузі невід`ємно пов`язана із децентралізаційними процесами, об`єднанням територіальних громад. Власне на ОТГ і покладають обов`язок утримувати приміщення лікарських амбулаторій і ФАПів. Адже лікар не повинен займатися ремонтними роботами, прибиранням, мовить Емілія Сем`янів, висловлюючи незаперечну істину, що успішність реформування галузі залежатиме від успішності проведення реформи децентралізації, що повинно відбуватися активніше.

Також згідно із Концепцією реформи фінансування охорони здоров`я до державного гарантованого пакету допомоги, крім ПМД, включають і повне відшкодування державою вартості відповідних послуг. Концепція передбачає, що деталізований перелік цих послуг, а також тариф для відшкодування їх вартості державою щороку своїм рішенням за поданням Міністерства охорони здоров`я визначає Кабінет Міністрів України. – Пакет платних послуг планують розширити, – уточнює Емілія Сем`янів. – Передбачають три рівні послуг: «червоний» – послуги, котрі повністю оплачує пацієнт (приміром, косметологія, стоматологія (крім ургентної) і т. д.); «зелений» – безкоштовні послуги, які надають при загрозі життю людини (сюди входить, зокрема, невідкладна, ургентна допомога), тобто надають їх за рахунок державних коштів; «синій» – послуги, частина яких – за державні, а частина – за кошти пацієнта – 50:50 (сюди відносять планове оздоровлення, планові оперативні втручання і т. д.).

Зрештою, усі заплановані зміни оформлені у відповідних законодавчих нормативних актах, які уже найближчим часом (до 1 травня) мають розглянути українські парламентарі. Якщо цього не відбудеться, то, за твердженнями в. о. міністра охорони здоров`я Уляни Супрун, висловленими в одному інтерв`ю, реформу медичної галузі відкладуть ще на 4-5 років.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!