5 травня 2017, 12:07 | Рубрика: Тема дня Версія для друку
543 переглядів
Гуцули вшанували Героїв Холодного Яру
Делегація із теренів Гуцульщини: Надвірної, Делятина, Заріччя, Гвозда, Чорного Потоку і закарпатської Ясіні взяла участь у вшануванні Героїв Холодного Яру з нагоди святкування 100-ліття Української революції. По дорозі до гетьманської столиці гуцули вшанували національного героя і світоча України Тараса Шевченка. Заупокійні молитви провели під керівництвом священика УГКЦ пароха с. Гвізд Івана Гедзика і заспівали у Каневі на Чернечій горі пісню «Реве та стогне Дніпр широкий». На ночівлю розмістилися поблизу Мотронинського монастиря у Холодному Яру. За козацьким давнім рецептом козаки із ГО «Самооборона» приготували куліш на відкритому вогні. Після спільної трапези ще довго лунали стрілецькі, повстанські, народні та гуцульські пісні.
На другий день учасники делегації відвідали столицю гетьманської України Чигирин, церкву святих Петра і Павла, побували на Замковій горі і в Іллінській церкві у Суботові, де знаходиться усипальниця Гетьмана України Богдана Хмельницького. У селі Медведівка взяли участь у покладанні квітів до пам’ятника Максимові Залізняку і відкритті пам’ятного знаку «Слава Україні! – Україні Слава!», адже це патріотичне гасло походить саме з Холодного Яру. На музичному фестивалі вояцької пісні «Холодний Яр – 2017» виступали співаки з Гвозда. У селі Мельники віддали почесті головному отаманові Холодного Яру Василеві Чучупаці, де освятили його криницю. На хуторі Буда відвідали 1100-літній дуб Максима Залізняка, козацьку церкву імені Петра Калнишевського і провели зустріч із лауреатом Шевченківської премії Василем Шклярем (автором книги «Залишенець»).
Учасників делегації щиро привітав директор філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», уродженець с. Гвізд Богдан Легоняк. Гуцульські діти-учасники делегації на все життя запам’ятають відвідини героїчних місць борців за волю України.
Рік тому в Черкасах відкрили монумент «Борцям за волю України», а цьогоріч у Золотоноші на місці бою кінного полку «Чорних запорожців» із московсько-більшовицькими військами у лютому 1920 року – пам’ятний знак цим воякам. Історичний бій, коли українці здобули перемогу, відбувся у районі Свято-Успенського собору. Той бій став крайньою точкою Першого зимового походу війська армії УНР. Наступного дня вони отримали наказ полишити Лівобережжя та повернути на захід – місію переможного походу було виконано.
Для цієї поїздки Надвірнянська районна державна адміністрація посприяла у виділенні автобуса і пального.
Ігор АНДРУНЯК,
заступник голови Надвірнянського
відділення Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», краєзнавець.