Кілька днів тому виробничі об’єкти нафтогазовидобувного управління «Надвірнанафтогаз» відвідала народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольга Бєлькова.
У супроводі заступника голови Правління, виконавчого віце-президента з соціального та екологічного розвитку ПАТ «Укрнафта» Геннадія Радченка і начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимира Чуприни народний обранець побувала на свердловинах № №588, 1001, 603 та груповій установці збору вуглеводнів «ГУ-270» Битків-Бабченського нафтогазоконденсатного родовища, яке у березні цього року відновило свою роботу після більш як півторарічної зупинки через припинення дії ліцензії на експлуатацію.
Незважаючи на застаріле обладнання (експлуатується 30-60 років) та недостатнє матеріально-технічне забезпечення, завдяки злагодженій праці колективу підприємства вдалося запустити у роботу всі свердловини родовища, вийти на планові показники з видобутку вуглеводнів, що сприятиме наповненню бюджетів усіх рівнів та зміцненню енергетичної незалежності держави. У рамках програми візиту народний депутат відвідала і цех технологічного транспорту НГВУ «Надвірнанафтогаз» і трубну базу вишкомонтажного цеху Прикарпатського управління бурових робіт у с. Пнів.
Із високим гостем також зустрілися голова Надвірнянської райдержадміністрації Олександр Кеніз і голова районної ради Іван Гурмак. Очільники району і керівник нафтогазовидобувного управління звернули увагу народного депутата на проблемні питання видобувної галузі та територіальних громад нафтопромислового району, внесли пропозиції щодо шляхів їх вирішення і висловили вдячність пані Ользі та її колегам-депутатам за ініціативу – внесення змін до законодавства, якими встановлений перерозподіл рентної плати за користування надрами між державним та місцевими бюджетами. До останніх із 1 січня 2018 року надходитиме 5% рентних платежів. Від видобутих НГВУ «Надвірнанафтогаз» вуглеводнів загалом у 2018 році до обласного бюджету надійде близько 6-7 мільйонів гривень рентних платежів; до бюджетів Надвірнянського, Богородчанського, Рожнятівського та Косівського районів – аналогічна сума; до бюджетів міських, сільських і селищних рад, пов’язаних із видобуванням нафти й газу, – 3,3 млн. грн.; Державний бюджет України отримає майже 313 млн. грн. Отже, депутатська ініціатива на цей раз заслуговує вдячності від громад.
Оглянувши виробничі потужності підприємства, поспілкувавшись із робітниками та інженерно-технічними працівниками, Ольга Бєлькова відзначила належний стан утримання обладнання, дотримання вимог охорони праці, високу культуру виробництва, професіоналізм персоналу і творчий підхід до вирішення виробничих проблем. Як пізніше написала депутат ВР на особистій сторінці у мережі Facebook: «Загальне враження від підприємства – «чистенько, але бідненько»… І пояснити це логічно я не можу! Бо видобуток нафти і газу має бути «сучасно, професійно і безпечно». І безприбутковість цього бізнесу буває лише, якщо там корупція, ідіотські фіскальні умови або політики зловживають його управлінням. Доповідаю вам, стан флагману українського видобутку нафти тримається фактично на ентузіазмі людей на місцях, які у ньому працюють, бо це – їх професія й іншої роботи у регіоні немає …».
На завершення робочого візиту народний депутат відвідала Музей нафтопромислів Галичини, який є громадським проектом. Тут же відмітила креативний європейський підхід до формування його експозиції та зазначила, що Прикарпаття, зокрема, Надвірнянщина, має високий туристичний потенціал. Ділячись згодом у Facebook враженнями від перебування в Івано-Франківщині, Ольга Бєлькова написала про наш музей нафти: «…Чесно кажучи, дуже цікаво і не гірше, ніж деякі музеї мистецтв. Це одна із громадських ініціатив, ознайомившись із якою, хочеться і собі зробити щось подібне. Щиро раджу всім, хто буде поруч із Надвірною, завітати туди і дітей привезти! Дві години цікавого часу гарантовано!». Ці слова стали гарною оцінкою колективові НГВУ «Надвірнанафтогаз», адже основний вклад у створення і розвиток музею внесли працівники підприємства на чолі з начальником Володимиром Чуприною.
Керівництво ПАТ «Укрнафта» запроваджує добру практику, запрошуючи представників органів державної влади високого рангу на виробництво. Це дозволяє законотворцям на власні очі побачити та краще зрозуміти накопичені проблеми нафтовидобутку. Відвідавши наше найстаріше Битків-Бабченське родовище, де щойно відновлено видобуток, обладнання якого в рази поступається новому Микуличинському газоконденсатнонафтовому родовищу, Ольга Валентинівна побачила впорядковані, згідно з вимогами охорони праці, об’єкти, які обслуговує команда професіоналів, і переконалась у прагненні трудового колективу зберегти робочі місця за умови ефективної праці та належного ставлення до засобів виробництва. Хочеться вірити, що завдяки таким візитам і таким небайдужим державним діячам як Ольга Бєлькова, проблеми управління та товариства вийдуть за межі соціальних мереж, будуть швидше вирішуватись, і це сприятиме розвитку галузі.
Наголошу, що більшість моїх колег обрали навчання в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу та свій фах і працю в нафтовидобувній галузі не від безвиходу, а за покликанням. Нафтовики люблять свою роботу, вважають її почесною і вкрай потрібною сьогодні та визнають головним обов’язком і надалі працювати на забезпечення енергонезалежності України.
Наталія ШТОГРИН,
інженер ІІ категорії
технічного відділу НГВУ «Надвірнанафтогаз»