Надвірнянський коледж НТУ відзначає своє 55-річчя
У передгір’ї Карпат розкинулося мальовниче містечко Надвірна, яке, без сумніву, можна назвати окрасою сучасної Галичини. З давніх пір місто розбудовувалося, розвивалося економічно й культурно, поповнювалося літературними й мистецькими талантами. Доволі вагомим є внесок міста у розвиток освіти Прикарпаття, насамперед, завдяки Надвірнянському коледжу НТУ, який цього року відзначає 55-літній ювілей. За свою понад півстолітню історію зі стін цього навчального закладу вийшли тисячі молодих спеціалістів, які, отримавши перепустку в життя, значною мірою збагатили інтелектуальний потенціал нашої держави у різних сферах суспільно-політичного та соціально-економічного життя.
Історія навчального закладу сягає своїм корінням 1962 року, коли розпочав свою діяльність Станіславський індустріальний технікум. Незабаром його перейменовано на Івано-Франківський автотранспортний технікум.
Протягом 1970-1980-х років технікум зажив доброї слави та став доволі потужним навчальним закладом як у Івано-Франківській області, так і за її межами.
Зі здобуттям Україною незалежності у 1991-му розпочався якісно новий етап розвитку вітчизняної науки і освіти. У нелегкий час трансформації політичного та економічного життя країни, а також усталених у суспільстві стереотипів і норм перед Івано-Франківським автотранспортним технікумом постали нові виклики й завдання. Активізували наукову діяльність викладачів, широкого розмаху набуло впровадження у навчальний процес інтерактивних методів навчання та інноваційних технологій як оптимальних засобів розвитку здібностей студентів.
Позитивні зміни розпочалися у всіх сферах функціонування навчального закладу. Зокрема, відкрито цілу низку нових спеціальностей: «Правознавство», «Економіка підприємства», «Бухгалтерський облік», «Фінанси», «Діловодство», «Будівництво і ремонт автомобільних доріг і аеродромів».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 1999 р. № 2015 «Про створення Надвірнянського коледжу» та спільного наказу Міністерства освіти і Міністерства промислової політики України від 17 грудня 1999 р. № 424/435 на базі Івано-Франківського автотранспортного технікуму та Івано-Франківської лісотехнічної школи, що ліквідували, створено Надвірнянський коледж. Наступною важливою віхою в історії навчального закладу став факт його входження у 2004 році як структурного підрозділу до складу Національного транспортного університету.
На сьогодні у Надвірнянському коледжі НТУ діють чотири відділення: економічне, юридичне, автомеханічне, дорожньо-експлуатаційне, а також навчально-методичний центр загальноосвітньої підготовки. Забезпечуючи підготовку фахівців за десятьма спеціальностями, коледж став найбільшим навчальним закладом Прикарпаття серед освітніх установ І-ІІ рівня акредитації за кількістю студентів. Респектабельною є матеріальна база коледжу, яка включає чотири навчальні корпуси, два гуртожитки, торговий комплекс, центр творчості і дозвілля студентської молоді, бібліотеку з читальною залою, конференц-залу, автодром, дві спортивні зали та комплекс спортивних майданчиків тощо.
Результатом ретельного провадження навчальної роботи є сумлінна та злагоджена праця педагогічного колективу, створення сприятливих умов для здобуття студентами необхідних знань, умінь та навичок і, відповідно, досягнення високого рівня фахової підготовки майбутніх спеціалістів.
Підтвердженням результативності кропіткої праці педагогів є наші перемоги, зокрема, цього навчального року: переможцем ХVІ Всеукраїнського конкурсу «Молодь енергетиці України – 2016» у категорії «Нетрадиційні та відновлювальні джерела енергії» став Степан Дребот – студент гр. ІТ-21, який отримав диплом лауреата І ступеня за науково-пошукову роботу «Двовісний сонячний трекер на Arduino»; Софія Дедерчук (ІТ-11) посіла почесне ІІ місце серед студентів вищих навчальних закладів України у VІІ Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка; Оксана Полатайко (ІТ-21) стала лауреатом VІII Всеукраїнського молодіжного конкурсу творчих робіт «Новітній інтелект України» у номінації наукових робіт «Спудейські есеї». Традиційними є також перемоги наших студентів в обласних олімпіадах: з інформатики та комп’ютерних технологій (Андрій Хопта, ІТ-31), математики (Іван Грималюк, ІТ-11).
Навчально-методичну роботу в коледжі проводять у нерозривному зв’язку з науково-дослідницькою діяльністю. Викладачі коледжу займаються дослідженнями теоретичного та прикладного характеру, беруть участь у міжнародних і всеукраїнських наукових конференціях, «круглих столах» тощо. Тільки за останні п’ять років чотири педагоги захистили дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук.
До наукової діяльності активно залучається студентська молодь, яка під керівництвом досвідчених викладачів бере активну участь у обласних і всеукраїнських олімпіадах, міжнародних конкурсах.
Навчально-виховний аспект діяльності базується на створенні умов для патріотичного виховання, що органічно поєднується з морально-етичним та духовним удосконаленням студентів. Неабияку роль у цьому плані відіграють виховні заходи. Традиційними стали відзначення річниць від дня народження Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, вечори поезії, літературні свята. Особливу увагу акцентуємо на скрижалях історичної пам’яті, у зв’язку з чим проводимо виховні години з історичної тематики, приурочені як славетним, так і трагічним сторінкам минулого України.
На базі центру творчості і дозвілля студентської молоді систематично проводять різноманітні заходи, концертні програми, творчі зустрічі, презентації книг, персональних виставок, відзначення державних та професійних свят. Формуванню гармонійно розвинутої особистості молодої людини сприяє система клубно-гурткової роботи. Народний аматорський ансамбль танцю «Водограй», камерний хор «Барви», студентський хор, вокально-інструментальний ансамбль, фольклорний, драматичний колективи, вокальний ансамбль дівчат та хлопців своїми успіхами та перемогами прославляють наш навчальний заклад.
Водночас із виховною діяльністю вагоме місце у нашому коледжі займає спортивно-масова робота, основним завданням якої є забезпечення фізичного розвитку молоді, пропагування здорового способу життя. Результативно працюють секції з волейболу, баскетболу, легкої атлетики, настільного тенісу, футболу.
У 2016 році студенти Надвірнянського коледжу НТУ брали участь у різноманітних спортивних змаганнях району, області та України, де здобули призові місця, а саме: обласній спартакіаді серед студентів ВНЗ І-ІІ р.а. (І загальнокомандне місце, де взяли участь 162 студенти з 9-ти видів спорту, серед яких футзал і волейбол (юнаки та дівчата), баскетбол (юнаки та дівчата) і легка атлетика, легкоатлетичний крос та настільний теніс); Міжнародному турнірі з футболу (дівчата, ІІ місце, м. Ужгород); Всеукраїнському турнірі з міні-футболу (дівчата, ІІ місце); Чемпіонатах України з футболу (дівчата, 2015-2017 рр.). У 2010 та 2015 роках Надвірнянський коледж НТУ нагороджений за зайняте ІІ місце у Всеукраїнському огляді-конкурсі на кращий стан фізичного виховання серед вищих навчальних закладів області І-ІІ рівнів акредитації.
Серед студентів, які виступають у чемпіонатах України та на міжнародній арені, можна виокремити Яну Тріщук і Роману Лукач – членів збірної команди України з футболу WU-17; Костянтина Павлишина – бронзового призера Чемпіонату світу з дзюдо серед кадетів (о. Кіпр).
Від моменту створення і до сьогодні Надвірнянський коледж НТУ пройшов нелегкий шлях розвитку, сповнений злетів, успіхів і здобутків. Недаремно давньоримське прислів’я свідчить: «Історія – вчителька життя». Далеко неповний перелік досягнень навчального закладу вказує на перспективність обраного напрямку. Справа, розпочата у далекому 1962-му, надає навчальному закладу та його численним випускникам наснаги та впевненості у майбутньому. Перетинаючи ювілейну позначку, Надвірнянський коледж НТУ зробив ще один важливий крок до нових звершень та перемог, оскільки дорога, як відомо, виникає під ногами подорожнього.
Ростислав НАГОРНИЙ,
директор Надвірнянського коледжу НТУ,
Заслужений працівник освіти України,
Відмінник освіти України,
Почесний автотранспортник України,
голова ради директорів
ВНЗ І-ІІ рівня акредитації
Івано-Франківської області.