У цьому році закінчується термін дії спеціальних дозволів, виданих ПАТ «Укрнафта» на використання восьми родовищ на території Сумщини. Строк чинності ліцензій п’яти родовищ завершується вже у червні. Якщо Державна служба геології та надр України у найближчий час не продовжить дію ліцензійних документів, то нафтова компанія значно зменшить видобуток вуглеводнів, бюджети усіх рівнів недоотримають понад 1 млрд. 370 млн. гривень у рік, сотні жителів Сумської області залишаються без роботи.
Переживши від липня 2015 року до березня нинішнього антидержавне рішення Державної служби геонадр щодо експлуатації Битків-Бабченського нафтоконденсатного родовища, нафтовики Надвірнянщини надзвичайно стурбовані протиправною діяльністю згаданої державної служби і, без сумніву, підтримують трудові колективи НГВУ «Охтирканафтогаз» у їхній боротьбі за право на працю.
Саме тому 1 червня ц. р. відбулось спільне засідання адміністрації та профспілкового комітету нафтогазовидобувного управління «Надвірнанафтогаз», на якому прийнято звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, Голови Верховної Ради України Андрія Парубія щодо протиправної діяльності Державної служби геонадр.
Залу засідань ущент заповнили нафтовики надвірнянського НГВУ, небайдужі до виробничих та соціальних тривог колег по праці із Сумщини.
Крім відповідальних посадовців адміністрації управління нафтогазовидобувників та профспілкових активістів, у важливому зібранні взяли участь заступник голови Надвірнянської районної ради Ігор Писклинець, заступник Надвірнянського міського голови Василь Василенко, керівники органів самоврядування сіл Пнів та Пасічна, на території яких видобувають нафту і газ, ветерани виробництва.
Усі, як один, пройнялись проблемами охтирських нафтовиків. Адже замороження видобутку вуглеводнів у згаданому регіоні, крім втрат у надходженні коштів для Держбюджету та місцевих бюджетів, дезорганізації виробничої діяльності ПАТ «Укрнафта», призведе до небезпеки виникнення аварійних ситуацій на виробництві та екологічного забруднення довкілля, припинення газопостачання до житлових помешкань багатьох населених пунктів, що викличе соціальне збурення.
Народне прислів’я говорить: «Ламати – не будувати». Нафтовикам Надвірнянщини добре відомо, що на Сумщині поклади вуглеводнів розташовані на територіях кількох районів, але «нафтовою столицею» області вважають Охтирку. Тут розміщено головний офіс одного з найпотужніших підприємств області – нафтогазовидобувного управління «Охтирканафтогаз», котре є структурним підрозділом ПАТ «Укрнафта». Акціонерне товариство видобуває майже 70 відсотків української нафти, з яких половина припадає на Сумщину. Газу в області качають лише один відсоток від загальноукраїнського обсягу, але в абсолютних цифрах це не так уже й мало – приблизно 200 мільйонів кубометрів на рік. Щоб придбати стільки блакитного палива за кордоном, треба заплатити майже 60 млн. доларів.
Небажання продовжити «Укрнафті» строк дії ліцензії у Держгеонадра вмотивовують великим податковим боргом акціонерного товариства. Але, якщо економічну базу «Укрнафти» підірвуть, то вона ніколи не зможе повернути цей борг! Важко зрозуміти й інші нюанси, на які закривають очі у цьому державному відомстві.
Голос великої тривоги за видобування нафти й газу в Україні, що є основою розвитку і незалежності нашої держави, відчувався у виступі ветерана праці, колишнього головного інженера НГВУ «Надвірнанафтогаз» Івана Яковича Бойчука. Досвідчений нафтовик не може зрозуміти сьогоднішню політику держави у знищенні нафтогазовидобутку на будь-якій території України. «Я не міг і подумати, що станеться така ситуація, котра загрожує соціальним вибухом. З іншого боку. чи думають і чи враховують у Держгеонадрах, що припинення, приміром, потужного Анастасіївського родовища може спровокувати аварійність виробничих процесів, чи прораховував хтось величезні затрати для відновлення зупиненого нафтогазовидобутку?», – з болем відзначив ветеран.
На підтримку нафтовиків Сумщини у боротьбі проти зупинення видобутку та збереження права на працю відгукнувся Олександр Діканьов – голова профкому Надвірнянського нафтогазовидобувного підприємства. Він зазначив, що 18 травня група профспілкових активістів і надвірнянських нафтовиків взяла участь у Києві у протестній акції представників трудових колективів нафтовиків і буровиків України, які входять у ПАТ «Укрнафта», проти планів «модернізації», що передбачають ліквідацію цілих підрозділів цієї компанії. Пікетували також Держгеонадра і Державну фіскальну службу. За сприяння народного депутата Анатолія Диріва незабаром відбудуться Комітетські слухання у Верховній Раді, присвячені ситуації у нафтогазовидобувній галузі.
«Це саботаж на найвищому рівні. Хто відповість за соціальне приниження сотень нафтовиків, за скрутну ситуацію у сотнях трудівничих сімей?» – запитувала оператор цеху № 2 з видобутку нафти й газу Надія Зьола.
Підтримку зверненню висловили від імені майже 1000-го колективу ветеранів голова їх ради Мирон Зіняк, голова цехового комітету профспілки цеху №1 Вікторія Савка, заступник голови профкому Юрій Мушак, заступник начальника НГВУ Степан Гресько, ветеран-нафтовик Ярема Павлюк, котрі закликали учасників засідання без зволікань прийняти з цього приводу звернення до можновладців Української держави.
Заступник голови районної ради Ігор Писклинець запевнив, що представницька влада району постійно підтримує справедливі вимоги щодо не скорочення, а повноправної діяльності надвірнянських нафтовиків. Якщо виникне потреба, то депутатський корпус підтримає нафтовиків і в Києві. Водночас дивує, що проблемам ПАТ «Укрнафта», в якій держава має більшість акцій, не надає належної уваги Уряд і місцева виконавча влада. Ще жоден Уряд не представив чіткий план нафтогазовидобувної галузі. Найвища державна влада має усвідомити, що з нагальними потребами нафтовиків треба рахуватися, наголосив Ігор Писклинець.
Із проектом тексту звернення виступив головуючий спільного засідання, заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» із соціальних питань Роман Струтинський.
Звернення прийнято одноголосно, а його текст, крім адресатів державної влади, вирішили надіслати Держгеонадрам, обласним і районним засобам масової інформації
Михайло МИЦУС.