- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Конституції України – 21 рік

Posted By Модератор On 30.06.2017 @ 15:12 In Нація,Свята | No Comments

28 червня Надвірнянщина, як і вся Держава, відзначила 21-у річницю Конституції України.

Конституц [1]

Урочистості з нагоди цього національного свята провели у районному будинку культури за участі керівників району і м. Надвірна Олександра Кеніза, Івана Гурмака, Зіновія Андрійовича, посадовців райдержадміністрації, виконавчих апаратів районної і міської рад, працівників держустанов, навчальних закладів і просто небайдужих краян. Небайдужих до своєї країни, району і міста, своєї долі, яка у багатьох випадках залежить від Основного документу держави, від сумлінного його виконання чи навпаки – недотримання.

Традиційно урочистості розпочали із спільного виконання Державного Гімну України, а також  покладання квітів, як вияву глибокої пошани визначних Українців Тараса Шевченка, Івана Франка і Слави Стецько. Цю почесну місію виконали представники підростаючого покоління надвірнянців.

Голова райдержадміністрації Олександр Кеніз привітав усіх присутніх із Днем Конституції України і нагадав, що це Основний Закон, який чітко регламентує життя народу:  права людей, територіальну цілісність держави, її устрій, три основні складові влади: законодавчу, виконавчу, судову.

Із нагоди свята очільник району вручив почесну грамоту облдержадміністрації заступникові директора з виховної роботи Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст. Богдані Логвіненко (на світлині знизу) за сумлінну працю та високий професіоналізм. Присутні оплесками супроводжували вручення нагороди, тому що переконані – цей педагог із талантом від Бога дійсно заслужила на таку повагу.

Кеніз [2]

Не менш талановитий учитель Надвірнянського ліцею Людмила Качала виступила з історичною довідкою, назвавши прийняття Конституції у 1996 році знаковою подією у новітній історії України. Основне її значення полягає у тому, що визнано становлення суверенної демократичної європейської держави.

Україна належить до країн із давніми традиціями конституціалізму, акцентувала освітянка й охарактеризувала конституцію Пилипа Орлика 1710 р. – договору гетьмана Війська Запорізького зі старшиною та козацтвом (від них договір підписав Кость Гордієнко), який визначав права й обов`язки сторін. Хоч ця конституція не набула чинності, бо написана в умовах вигнання, роль її дуже велика. За оцінкою істориків, вона є однією з перших європейських конституцій нового часу.

Значиму роль в утвердженні ідей українського конституціалізму зіграло Кирило-Мефодіївське братство, до якого входив Тарас Шевченко, Микола Міхновський, Михайло Драгоманов, Михайло Грушевський.

Згадано в історичній довідці і чотири Конституції часу Радянської України. За останньою з них, прийнятою ще у 1978 р., Україна жила аж до 1996 р. Потреба у створенні нової Конституції стала нагальною, оскільки затягування гальмувало реформи і розвиток України після проголошення її незалежності. Конституційна комісія на чолі із Михайлом Сиротою подала проект на розгляд Верховної Ради. Прийняття її далося нелегко. Найбільше супе­речностей виникало щодо державної символіки, приватної власності, утворення Кримської автономної республіки та ін. Все ж компромісу вдалося досягнути і Конституцію Верховна Рада прийняла 28 червня 1996 року. Вона складається із преамбули, 161 стаття зібрана у 14 розділах, а 15 розділ містить 17 перехідних положень. До неї уже тричі вносили зміни щодо форм правління.

Завершуючи історичну довідку, Людмила Качала констатувала, що Конституція є фундаментом розвитку української держави, а надбудова над цим фундаментом залежить від кожного з нас.

В унісон із тематикою вдало скомпонована концертна програма за сценарієм провідного методиста РБК, заслуженого працівника культури України Любові Орел. Свій талант, вміння і частинку душі до її виконання вклали учасники святкового концерту: хор РБК і відомі його колективи – «Аркан» Сергія Орла, «Горяночка», «Бистрянка», «Шовкова косиця» (кер. Ярема Павлик, Володимир Остап’юк, Богдан Скрипник, Ольга Молодій, Олена Яченко), солісти Богдан Богославець, Віктор Чудновський, Орися Гнатюк, Богдан Бойчук), дует Лесі Козьмин і Христини Лазарович, струнна група муніципального естрадно-духового оркестру РБК (кер. Наталія Сенів, концертмейстер Тетяна Вишпольська).

Відзначення Дня Конституції України ще раз привернуло увагу до Основного Закону держави, до необхідності його виконання.

Орися СПІВАК (текст), Василь ІВАСЮК (світлини) «Народна Воля».


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2017/06/konstytutsiji-ukrajiny-21-rik/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2017/06/Конституц.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2017/06/Кеніз.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.