Газета по-надвірнянськи
 

Щоб не отруїтися нітратами

9 червня 2017, 11:25 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 90 переглядів

Нітрати – це солі азотної кислоти, яких дуже багато в навколишньому середовищі (ґрунті або воді). Азот, поряд із фосфором і калієм, становить основу харчування рослин, у т. ч. й овочів. Нітрати від природи є у всіх овочах, ягодах і фруктах. Нітрати входять до складу багатьох добрив, наприклад, калійна селітра (нітрат калію), кальцієва селітра (нітрат кальцію), аміачна селітра (нітрат амонію) і т. п. Нітрати можуть також стати причиною виникнення раку та інших захворювань, послабляють захисні системи організму.

Як же розпізнати перші ознаки отруєння нітратами? Якщо ви з’їли «підозрілий» овоч або фрукт і вам стало погано, зверніть увагу на такі симптоми: блювота, пронос, нудота; збільшується печінка, стає ущільненою і болючою, руки і ноги холонуть, артеріальний тиск знижується, дихання частішає. За відсутності своєчасно наданої допомоги з’являються головний біль, шум у вухах, виражена слабкість, судомні скорочення лицьових м’язів, порушення координації рухів. У важких випадках можливі втрата свідомості, розвиток коми, пригнічення психіки. Іноді отруєння нітратами з’являється тільки у вигляді шлунково-кишкового розладу, сонливості і апатії.

Позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно – разом з ними «гинуть» і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна. Це – первинна обробка рослинних продуктів: зняття зеленого листя, що покриває качани; видалення качану з капусти, товстих стебел листя зелені, дрібних коренів буряка та моркви, обрізання огірка з обох кінців.  Замочуйте продукти у чистій воді протягом не менше 1 години. Бланшуйте і відварюйте овочі у великій кількості води. Соліть і заквашуйте овочі. На четвертий день вміст нітратів починає падати, на 18-й день ця сполука майже не визначається.

Маринування є найкращим способом зниження кількості нітратів, оскільки при максимальній величині зниження вмісту нітратів, найбільше зберігається вітамін С.

А взагалі, найкращі овочі та фрукти – ті, які вирощені на власному городі.

Шановні жителі району! Дотримуючись наших порад Ви збережете своє здоров’я .

Віра АНДРІЙКІВ,

начальник відділу з дотримання санітарного законодавства

Держпродспоживслужби у районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!