Газета по-надвірнянськи
 

Вердикт Стокгольмського арбітражного суду показав, що система енергопостачання, яку заклав уряд Арсенія Яценюка, – правильна і дозволила здобути Україні енергетичну незалежність

9 червня 2017, 12:34 | Рубрика: Суспільство Версія для друку Версія для друку 87 переглядів

31 травня 2017 року Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма ухвалив рішення на користь української компанії у справі «Газпрому» та «Нафтогазу». Відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу: скасовано умову «бери або плати»; скасовано заборону на реекспорт газу із держав ЄС до України; переглянуто формулу ціни з 2014 року (тепер для України запроваджується європейська, ринкова ціна).

Рішення про позов до «Газпрому» в Стокгольмський арбітраж ухвалював прем’єр Яценюк ще у червні 2014 року. Коли Арсеній Яценюк прийшов, то газу не було, борги у 3 млрд. доларів перед Росією за газ, який вкрали Янукович, Фірташ і Льовочкін, грошей на оплату газу не було (а Росія постачала газ тільки за передоплатою), ціна на російський газ захмарна. Яценюк ухвалив рішення позиватися до «Газпрому» і разом з «Нафтогазом» найняли юристів.

Вердикт Стокгольмського арбітражу – це виграш у «Газпрому» 47 млрд. доларів, які Росія вимагала від нас за контрактом Путіна-Тимошенко. Це більше, аніж річний бюджет усієї України! Це по 1000 доларів із кожного українця. Зрозуміло, чому Росія вимагає арешту та екстрадиції Яценюка. Такої поразки Росії в останні роки ніхто не завдавав. Позов до «Газпрому» у Стокгольм – це була частина стратегії з енергетичної незалежності України, яку впроваджував уряд Яценюка.  Разом з цим паралельно були прийняті рішення про відмову від закупівлі газу в Росії; було забезпечено поставки необхідного газу з держав ЄС; впроваджена політика субсидій; розпочалася реформа ринку природного газу (ухвалено закон); зламано олігархічну газову годівничку і реорганізовано «Нафтогаз», його перетворено з вічної бюджетної «чорної діри» у прибуткову організацію. Це основні рішення прем’єра Яценюка у стратегії газової незалежності України.

Як відомо, за рішенням арбітражу, «Нафтогаз» повинен буде заплатити росіянам лише близько 1 мільярда доларів, хоча за позовом міг втратити 47 мільярдів. Відповідно до оскарженого контракту ми мали би купувати, тобто оплачувати 52 млрд. кубометрів газу, незалежно від фактично поставленого обсягу (у 2016 році «Нафтогаз» закупив у європейських постачальників 11 млрд. кубометрів, а в Росії 0 кубометрів). На основі цього «Газпром» вимагав від «Нафтогазу» сплатити додатково майже $50 млрд. за товар, який фактично не закупили. Згідно з рішенням арбітражу, застосування take-or-pay з 2012 року на 37 млрд доларів (без відсотків і штрафів) відхилено. Крім того, арбітраж підтвердив, що Україна, від початку дії оспорюваного контракту, мала право вимагати перегляду ціни і реекспортувати закуплений газ. Такі дії України оскаржував «Газпром».

Сьогодні ми святкуємо перемогу на черговому етапі. Це означає, що план Яценюка був правильним. Ми прожили чергову зиму без закупівель газу у «Газпрому». Зі скасуванням кабального контракту Росія остаточно втратила можливість для газового шантажу України. Це лише початок, важливе досягнення, на якому не можна зупинятися. Необхідно досягнути повної фінансової стабільності паливно-енергетичного комплексу, назавжди подолати проблему неплатежів, забезпечити незворотну і гарантовану диверсифікацію імпорту газу (зокрема, добудувати нові газопроводи-конектори між Україною і ЄС). Наш успішний досвід газової незалежності необхідно поширити на вугілля, ядерне паливо, моторне пальне. Нарешті завершити демонополізацію (деолігархізацію) ринку газу і електроенергії.

Вирішення проблеми енергонезалежності від Росії прем’єр Яценюк вважав ключовою для суверенітету України. Газ – це основний інструмент геополітики Кремля і примусу до дружби, який Москва застосовує не лише до України, а й до всієї Європи.

Прес-служба партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!