Газета по-надвірнянськи
 

Іксодовий кліщ – переносник хвороби Лайма

11 серпня 2017, 11:22 | Рубрика: Застереження, Здоров`я Версія для друку Версія для друку 83 переглядів

Іксодові кліщі зустрічаються у лісі, на лугах, пасовищах. За умов інтенсивних процесів урбанізації вони перемістилися до паркової зони міста, у сквери. Кліщі є переносниками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин.

Кліщ2

Хвороба Лайма (кліщовий іксодовий бореліоз, лайм-бореліоз) характеризується ураженням шкіри, нервової системи, серця, суглобів, нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг. Передача інфекції людині здійснюється при укусі кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним їх втиранням при розчісуваннях. У разі розриву кліща, при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану.

Спочатку відмічається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 400С, болі у м’язах, суглобах, виражена слабкість, швидка стомлюваність, сонливість. Часто на місці укусу кліща з’являється еритема – червона пляма. Якщо захворювання не лікувати, виникають ускладнення з боку нервової системи, серця, що розвиваються на 2-4-му тижні хвороби. Хворі скаржаться на болі, оніміння, поколювання, відчуття повзання мурашок на тілі й інше. Третій період характеризується ураженням суглобів, особливо колінних. У деяких випадках розвивається симетричний поліартрит.

Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити його олією, повільно видаляти разом із хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку потрібно закріпити між хоботком кліща і шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування змастіть 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендують одягатися у світлий однотонний із довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. Голову покривайте головним убором. Використовуйте для захисту від кліщів ефективні репеленти – речовини, які їх відлякують.

Іванна БОЛОТОВА,

лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень

Надвірнянської МРФ ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!