Газета по-надвірнянськи
 

Розвиток однієї громади крізь призму функціонування району

4 серпня 2017, 13:04 | Рубрика: У райдержадміністрації Версія для друку Версія для друку 113 переглядів

Виїзне засідання колегії районної державної адміністрації 27 липня ц.р. у Заріччі розпочалося із відвідування місцевих лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини та дошкільного навчального закладу «Золотий колосок».

Зарічанці відстоюють Карпати

Сільську лікарську амбулаторію відкрили 2017 року, реконструювавши колишній ФАП. Заступник голови райдержадміністрації Богдан Зеленчук зауважив, що для цього використали 90 відсотків коштів із районного бюджету, а також залучили кошти й сільської скарбниці. Нині цей медичний заклад під орудою головного лікаря Ярослава Данилюка функціонує на 5 ліжкомісць денного стаціонару. На обліку перебувають 46 онкохворих зарічанців, 26 – із туберкульозною недугою, 91 пацієнт із цукровим діабетом. Із початку цього року проліковано на денному стаціонарі 367 сільських жителів, 134 – одержали первинну медичну допомогу вдома.

ДНЗ «Золотий колосок» відвідує понад 80 маленьких зарічанців. І хоча, як попередила завідувач закладу Уляна Клим`юк, «Золотий колосок» зараз на ремонті, все ж представницька делегація з району оглянула це типове приміщення, дізнавшись від керівника ДНЗ про користь від передачі в оперативне управління такого закладу відділу освіти РДА, а також те, що за зекономлені кошти завдяки  вдалому господарюванню вдалося істотно наповнити матеріальну базу дитсадка.

Уже безпосередньо на засіданні у Народному домі голова райдержадміністрації Олександр Кеніз повідомив про введення згідно з відповідним розпорядженням до складу колегії райдержадміністрації начальника фінансового управління РДА Михайла Обідняка і депутата районної ради Сергія Волошина (за згодою).

З інформацією про роботу виконавчого комітету Зарічанської сільської ради з питань соціально-економічного розвитку населеного пункту за І півріччя н. р. виступив Зарічанський сільський  голова Богдан Клим’юк. Керівник органу місцевого самоврядування константував, що основною формою роботи виконавчого комітету сільської ради є його засідання. За перше  півріччя 2017 року проведено шість засідань виконавчого комітету, на яких розглянуто 50 питань і прийнято 50 рішень. За перше півріччя 2017-го до сільської ради звернулася 121 особа, видано 1331 довідку, а також проводять роботу із вчинення  40 нотаріальних дій.

Робота виконавчого комітету згідно з наданими йому повноваженнями охоплює такі основні напрямки – освіта, культура, охорона здоров’я, соціальний захист, дотримання правопорядку, благоустрій та охорона природи. Для їх та для виконання відповідних розпоряджень голови райдержадміністрації виконавчий комітет сільської ради у І півріччі ц. р., зокрема, наділив депутатів і членів виконавчого комітету повноваженнями щодо перевірки дотримання норм адміністративного законодавства та складання протоколів про адміністративне правопорушення; затвердив графік роботи об’єктів торгівлі,що знаходяться на території громади. Водночас присвоювали поштові адреси будинковолодінням, що знаходяться на території громади за зверненнями громадян. Надавали допомогу на лікування та поховання мешканцям громади. Призначали помічників по догляду за перестарілими,вирішували питання про тимчасове влаштування в сім’ю малолітньої дитини.

Інформацію Богдана Клим’юка колегія взяла до уваги. Водночас керівник Зарічанської територіальної громади розповів як і  чим зараз живе село, зупинився на деяких і соціально-економічних показниках. Заріччя розкинулося на майже 3-х тисячах га землі. Уздовж річки Прут протяжність села складає 7 км, а вздовж центральної дороги – 3 км. Протяжність сільських доріг – 27 км. Заріччя – повністю газифіковане село, що його жителям свого часу вартувало близько 3 млн. грн.

Крім уже згаданих СЛА і ДНЗ, тут функціонує ЗОШ І-ІІІ ст. на 390 учнів, де трудяться 46 педагогічних та 16 технічних працівників. Також у Заріччі функціонує літній дитячий оздоровчий табір ГО «Золота генерація» на 200 діток. В останню зміну там оздоровлюють винятково молодших зарічанців. Протягом цього року на контрактну службу зголосилися піти 2 жителі села. У Заріччі зареєстровані громади УПЦ КП, УГКЦ, місійне товариство святого апостола Андрія  Первозванного Івано-Франківської архієпархії УГКЦ; а також церкви Христової віри Євангельської  та Адвентистів сьомого дня.

За перше півріччя у селі народилися 20 дітей і стільки ж жителів Заріччя протягом цього часу померло.

У нинішньому році у сільську скарбницю заплановано отримати 480 тис. грн. доходу. На 1 липня власні надходження становили 284 тис. грн. Це, зокрема: єдиний податок, орендна плата з юридичних і фізичних осіб, збір за використання лісових ресурсів і акцизний та інші податки. Щодо програми соціально-економічного розвитку, то цьогоріч перекривають дах уДНЗ «Золотий колосок», на що з районного та сільського бюджетів виділено відповідно 220 та 50 тис. грн. Щоб розпочати спорудження такого необхідного спортзалу, вже виділено 400 тис. грн. У Заріччі поступово і впевнено реалізують обласний проект з облаштування сільського стадіону. Залучені кошти з бюджетів області – 150 тис. грн.; району – 180 тис. грн., села – 43 тис. грн. та організації партнера – 20 тис. грн. За 1,5 року встановлено 95 ламп вуличного освітлення.

Проблеми у селі Богдан Климюк виокремив такі: зайнятість зарічанців та еміграція, а також поводження з ТПВ, відсутність спортзалу в школі, стан сільських доріг. Гострими залишаються питання несанкціонованих вирубок лісу, через що у Заріччі щороку виникають 2-3 конфлікти, бо жителі цього села активно виступають проти знищення Карпатських гір.

Відповідаючи на запитання Богдана Зеленчука, Зарічанський сільський голова повідомив, що сільська рада не погодилася передати місцеві мисливські угіддя в користування Яремчанського товариства  мисливців і рибалок на їх звернення; позитивне рішення про співфінансування дороги Яблунів-Делятин, на що закладено 37 млн. грн., Зарічанська сільська рада ухвалить вже на серпневій сесії. Стосовно будівництва спортзалу,то самоврядний орган із запитами  про фінансове сприяння звертався і до депутатів обласної та районної рад, наголосив Богдан Клим’юк.

Обговорюючи це питання, загалом мовилося про доцільність залучення коштів із Державного бюджету до району, до чого мали б долучитися депутати всіх рівнів. Про це йшлося у виступах голови райдержадміністрації Олександра Кеніза, заступника голови РДА Богдана Зеленчука, голови районної ради Івана Гурмака, заступника голови районної ради Ігоря Писклинця.

Децентралізація: плани і реальність

Інформацію про хід виконання розпорядження облдержадміністрації від 3 вересня 2015 року №575 «Про заходи щодо сприяння проведенню децентралізації влади в районі» на колегії представив радник голови райдержадміністрації Тарас Олендій.

Із прийняттям розпорядження Кабінету Міністів України від 1 квітня 2014 р №333-р «Про схвалення концепції реформування місцевого самоврядування по територіальній організації влади в Україні» дано старт процесу децентралізації в Україні. Верховна Рада України 5 лютого 2015 року прийняла Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а Кабінет Міністрів України своєю постановою від квітня 2015 р. затвердив методику формування спроможних територіальних громад, де п. 2 доручено облдержадміністраціям розробити проекти перспективних планів формування громад і подати їх на розгляд обласних рад. Згідно з розпорядженням ОДА від 3 вересня 2015 р. «Про заходи щодо сприяння проведенню децентралізації влади» прийнято відповідне розпорядження РДА від 6 жовтня 2015 р. «Про заходи щодо сприяння проведенню децентралізації влади».

Ним затверджено склад районної робочої групи із сприяння проведенню децентралізації влади та затверджено план заходів.

Райдержадміністрація подала проект  перспективного плану формування територіальних громад Надвірнянського району на розгляд і затвердження в обласну раду. Перспективний план територіальних громад області схвалено рішенням сесії обласної ради від 24 липня 2015 р., а розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року затверджений Перспективний план формування території  із громад області. За результатом роботи, проведеної в районі, затверджено 5 територіальних громад із центрами у м. Надвірна, селищах Делятині, Ланчині та селах Зелена і Тисменичани.

Проте донині не сформована жодна громада, хоч деякі напрацювання вже є, зокрема, в Делятинській ОТГ, а також у Ланчині, де того ж дня на сесії селищної ради ухвалили позитивне рішення прийняти у свою громаду Добротів. Це уможливили зміни, внесені нещодавно до  закону про добровільне об’єднання громад. Голова райдержадміністрації  Олександр Кеніз додав дієвості в обговорення децентралізаційного питання і цікавився ходом цього процесу, вимагаючи конкретики  і чіткої позиції у селищних та сільських голів, присутніх Михайла Іванюка, Петра Якимця (Ланчин, Делятин), а також Білоославського Миколи Щербюка, Тисменичанського Сергія Баланюка, Переріслянського Василя Непеляка. У кожного з них – своє, особисте бачення об’єктивного процесу, а останнє, вирішальне слово, звісно, за територіальними громадами.

Тарас Олендій також повідомив, що сьогодні в Україні сформовано вже 413 ОТГ; зокрема, на Прикарпатті у 8-ми районах функціонують 12 ОТГ.

На думку експертів Івано-Франківського обласного «Центру розвитку місцевого самоврядування» перешкодами на шляху створення ОТГ є: висока заполітизованість процесу об’єднання в області і районі, високий рівень індивідуалізму, віра тільки у свої сили, високий рівень недовіри до влади, який сформований роками, відсутність лідерів і кваліфікованих управлінців, проведення перших виборів в ОТГ у жовтні 2015 року, відсутність законодавчої бази, слабка кадрова підтримка забезпечення реформи в області.

Модернізують освітлення

Начальник відділу будівництва райдержадміністрації Богдан Чіх доповів про хід виконання  Програми модернізації освітлення населених пунктів району на 2016-2018 роки.

Основною метою і завданням  модернізації освітлення центральних доріг і вулиць у населених пунктах є: покращення фінансового стану з метою утримання електромереж у належному стані та необхідне фінансування для поліпшення і розвитку електромереж; створення умов комфортного, безаварійного проїзду автотранспорту центральними дорогами та безпеки руху пішоходів. У 2015 році на цю програму передбачено та освоєно 220 тис. грн.

Рішенням районної ради від 16 березня ц. р. передбачено 150 тис. грн., по 10  тис. грн. на освітлення центральних доріг і вулиць у селах: Бистриця, Гвізд, Цуцилів, Середній Майдан, Битків, Чорні Ослави, Парище, Заріччя, Зелена, Камінне, Лоєва, Молодків, Пасічна, Верхній Майдан, Стримба. Зроблено та профінансовано – 5999,65  тис. грн. У Биткові, Чорних Ославах, Парищі, Заріччі, Лоєвій, Пасічній фінансове забезпечення здійснюється за рахунок обласного, районного та місцевих бюджетів. Виконкоми міської, селищних та сільських рад щорічно передбачають у бюджетах відповідні асигнування для виконання програми.

Сільські голови акцентували на вартості такої послуги. Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович порекомендував економне рішення цієї проблеми – переведення на 4-х зонний лічильник. Голова районної ради Іван Гурмак звернув увагу доповідача на необхідність врахувати потреби воїнів московсько-української війни під час реалізації програми модернізації освітлення, зокрема, у Лоєві. То ж вирішено: у ІІ півріччі при наявності коштів із райбюджету вулиці у Лоєвій, де проживають воїни АТО, освітлять.

Колегія ухвалила  відповідне рішення, взявши до уваги низку висловлених пропозицій.

***

На колегії про роботу служби у справах дітей РДА доповідала керівник цього структурного підрозділу Марія Сметанюк.

За станом на  1 липня  ц. р. на обліку служби у справах дітей Надвірнянської райдержадміністрації – 30 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і які виховуються у 13-ти сім’ях; 136 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них: 92 дитини виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників; 23 – у прийомних сім`ях; 3  – у дитячому будинку сімейного типу (м. Косів). У закладах охорони здоров’я, навчальних та інших дитячих закладах перебуває 10 дітей. Протягом І півріччя ц. р. у районі виявлено 13 дітей, які залишилися без піклування батьків.

На сьогодні у районі функціонує 5 прийомних сімей, у яких проживають 6 дітей-сиріт та 3 особи з числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, з початку року оздоровлено 35 таких дітей.

Громадянами України за рішенням Надвірнянського районного суду усиновлено 1 дитину з Надвірнянського будинку дитини.

З початку цього року працівники служби у справах дітей ініціювали та направили до суду: 7 позовних заяв про позбавлення батьківських прав батьків стосовно 15 дітей, 1 позов про відібрання однієї дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей. На даний час 4 справи задоволено, а 4 позови знаходяться у провадженні Надвірнянського районного суду. 17 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування потребують влаштування на виховання в сім’ю. А також – 32 дитини підлягають усиновленню.

У районі діє Програма підтримки дітей такої категорії, в якій одним із пунктів є придбання житла дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування.

16 березня 2017 р. рішенням сесії районної ради затверджено виділення 25 тис. грн. для придбання житла дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування.

Олександр Кеніз цікавився співпрацею служби у справах дітей РДА із сільськими та селищними головами, на що отримав ствердну позитивну відповідь Марії Сметанюк. Богдан Зеленчук порушив питання роботи Надвірнянської школи-інтернату, чий матеріальний та освітній потенціал потерпає від недостатньої наповнюваності учнів. Тому закликав керівників органів місцевого самоврядування активніше працювати в напрямку виявлення дітей, яким доцільніше вчитися в інтернатних умовах.

У прийнятому рішенні конкретні рекомендації колегії адресовані виконкомам місцевих рад, службі  у справах дітей РДА, райцентру соціальних служб для сім’ ї дітей та молоді, центральній райлікарні, відділу освіти РДА.

***

Про підготовку підприємств паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери району до опалювального періоду 2017-2018 років доповів заступник голови райдержадміністрації Богдан Зеленчук. За його словами, їх готовність до опалювального періоду становить 50 відсотків.

Першочерговим проблемним питанням на сьогодні є теплопостачання Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. №1 та №2, центру дитячої творчості та патріотичного виховання молоді, дитячої музичної школи, які розташовані у центральній частині міста Надвірна, надавачем послуг із теплопостачання є ТзОВ «Струмок». Відповідно до листа Надвірнянської міської ради від 21 липня ц. р., міська рада з 1 травня 2018-го не продовжуватиме договір оренди цілісного майнового комплексу опалювальної котельні на вул. Княгині Ольги ТзОВ «Струмок», що забезпечує теплом бюджетні установи у центральній частині міста.

Райдержадміністрація розглянула питання щодо облаштування блочно-модульної котельні для автономного теплопостачання згаданих закладів освіти.

Неодноразово проводили засідання комісії, де обговорювали це питання. Комісія дала доручення підготовити технічне завдання на будівництво блочно-модульної котельні і передбачити  місце розташування земельної ділянки для спорудження об’єкту.

У червні райдержадміністрація  направила пакет документів у ТзОВ фірма «Калина Іф ЛТД» для видачі технічного завдання на будівництво блочно-модульної  котельні. Після чого технічне завдання та графічні матеріали  направлені до компетентних служб району для отримання відповідних висновків.

Колегія вирішила рекомендувати начальникам відділів освіти, культури РДА, головному лікарю центральної районної лікарні, міському, селищним, сільським головам, керівникам підприємств житлово-комунального господарства до 1 листопада ц. р. виконати завдання з підготовки об’єктів паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства району до роботи в осінньо-зимовий період 2017-2018 років; до 1 вересня ц. р. забезпечити повну ліквідацію існуючої заборгованості всіма споживачами за надані комунальні послуги і спожиті енергоносії. Дано й інші рекомендації.

На цьому колегія завершила своє виїзне засідання.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!