Газета по-надвірнянськи
 

Станьте патронатними вихователями

4 серпня 2017, 12:14 | Рубрика: Соціальне Версія для друку Версія для друку 25 переглядів

У рамках Національної стратегії профілактики соціального сирітства на період до 2020 р. держава запроваджує нову форму сімейного виховання – патронатні сім’ї. Тогоріч Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей із дітьми», який і регламентує функціонування патронатної сім’ї.

– Навіщо потрібні патронатні сім’ї? З`ясовую в начальника відділу соціальної роботи районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Ольги ТОМИН.

– Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, котрі їх замінюють, не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин, – пояснює Ольга Томин. Передбачається він і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду і виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі. Відповідно до ситуації, у кожному окремому випадку дитина, яка перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин, або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) або до профільного інтернатного закладу.

– Хто може бути патронатним вихователем?

– Патронатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Помічник такого вихователя – його чоловік/дружина чи інший дорослий член його сім’ї. Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних і поведінкових наук, досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у ст. 212 Сімейного кодексу України).

– Які документи треба, щоб стати таким вихователем?

– Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального закладу за місцем їх проживання, зокрема, до Надвірнянського райцентру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді такі документи: заяву кандидата у патронатні вихователі; заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини у своїй сім’ї; копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічники патронатних вихователів; довідку про склад сім’ї (форма N 3); копії свідоцтва про шлюб та  диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі; довідки про стан здоров’я патронатного вихователя і членів сім’ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім’ї наркологом, венерологом, психіатром); довідки про доходи повнолітніх членів сім’ї та про наявність чи відсутність судимості кандидата у патронатні вихователі і членів сім’ї, які проживають разом із ним; документ, що підтверджує право власності на житло або користування житловим приміщенням; письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей; згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

– Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

– Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини й обставин, що спричинили її влаштування, але орієнтовно – від 1 до 6 місяців відповідно до вимог ст. 252-253 Сімейного кодексу України. На період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя. Фінансування таких сімей, що передбачає оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, здійснюють за рахунок коштів держбюджету у порядку та за умов, затверджених Кабміном України (на період до 31 грудня 2018 р.), надалі – за рахунок коштів, що передбачаються у відповідних місцевих бюджетах. На утримання кожної дитини, влаштованої у сім’ю патронатного вихователя, виплачують щомісячна соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (для дітей віком до 6 років: із 1 січня 2017 р. – 1355 грн., що становитиме 2710 грн., із 1 травня ц. р.  – 1426 грн., що становитиме 2852 грн., із 1 грудня ц. р. – 1492 грн., що становитиме 2984 грн.; від 6 до 18 років: із 1 січня ц. р. – 1689 грн., що становитиме 3378 грн., із 1 травня ц. р. – 1777 грн., що становитиме 3554 грн., з 1 грудня ц. р. – 1860 грн., що становитиме 3720 грн.). У разі, коли дитині виплачують призначену в установленому порядку стипендію, розмір соціальної допомоги визначають як різницю між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку і розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у сім’ю патронатного вихователя.  По завершенні дії договору про патронат чи при припиненні діяльності сім’ї патронатного вихователя здійснюється перерахунок коштів у відповідності до віку і кількості дітей.

У разі перебування у сім’ї патронатного вихователя дітей віком до 1 року, дітей-інвалідів та одночасно двох і більше дітей розмір грошового забезпечення збільшується на 10 % за кожну дитину і категорію, проте сумарно не більше, ніж на 50 %. Нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування патронатних вихователів із сум їх грошового забезпечення здійснюють у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розмовляла  Леся ДУТЧАК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!