Газета по-надвірнянськи
 

Відзначили 100-річчя з дня народження славного сина української нації Данила Рудака-«Чорного»

22 серпня 2017, 12:26 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 173 переглядів

Минулої неділі у Назавизові відбулися урочисті заходи з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження командира УПА групи «Чорний Ліс» Данила Рудака псевдо «Чорний».

Гурмак-УПА

Урочистості пройшли біля пам’ятної могили полеглим борцям за незалежну та соборну Україну, де встановлено меморіальну дошку славним Героям визвольної боротьби Данилові та Михайлові Рудакам за участі голови районної ради Івана Гурмака, депутата Івано-Франківської обласної ради Михайла Іваночка, депутатів районної ради Сергія Штогрина та Андрія Томина, голови обласної ГО «Чорний Ліс» Івана Жирика, представників місцевої влади, духовенства, бійців московсько-української війни, ветеранів Надвірнянської станиці Братства вояків УПА, громадськості та представників засобів масової інформації.

Пам’ятні заходи розпочалися із Служби Божої у місцевій церкві, яку відслужив о. Роман Іванків, продовжився урочистою ходою з національними символами синьо-жовтим Державним Прапором України та червоно-чорним Бандерівським стягом. Далі спільним виконанням Гімну України, молитвою та хвилиною мовчання біля Могили Борцям за волю України громада села, учасники заходу вшанували пам’ять полеглих героїв.

Голова районної ради Іван Гурмак наголосив, що нація, яка не шанує Героїв минулого, не матиме майбутнього.

– Данило Рудак у свій час вчився на героїчних подвигах славних лицарів Київської Русі та відважних українських козаків і зараз у протистоянні московському окупанту наші вояки беруть за приклад жертовність та героїзм бійців Української Повстанської Армії. 24 серпня  відзначатимемо 26-ту річницю Незалежності України, за яку століттями боролися не одні покоління українців. Маючи СВОю БОгом ДАну землю, шануючи своїх Героїв, не забуваймо обирати свою – українську владу. Вірю, що те відчуття меншовартості українська нація переступила, і слідуючи гаслу націоналістів «Здобудеш Українську державу, або згинеш в боротьбі за неї», ми спільно пліч-о-пліч боротимемось за єдину і соборну Україну до переможного кінця! Слава Україні! Героям Слава!, – відзначив Іван Гурмак.

УПА

Віддати шану славним землякам завітали вояки Надвірнянської станиці Братства УПА Михайло Юркевич, Михайло Чік, Іван Кисляк та Михайло Осташук. Голова Надвірнянської станиці Братства вояків УПА Михайло Юркевич поділився власними спогадами про ті тяжкі і буремні роки й нелегкі випробування, котрі випали на долю вояків, про те, яким відданим патріотом був Данило Рудак «Чорний» і в 1947-му, прикриваючи сотню в бою кулеметними чергами, дав їй відступити. «Данило Рудак, незважаючи на свій короткий вік, зробив усе, що зміг для утвердження та перемоги цієї ідеї, яку він передав своїм побратимам по боротьбі – воякам Української Повстанської Армії. Головне – бути єдиними і неподільними, маємо гідні приклади для наслідування то ж будьмо достойними своїх предків. Слава Україні! Героям Слава!».

У своєму вітальному слові депутат обласної ради Михайло Іваночко зазначив, що прикрим є те, що Героями стають після смерті, але всю міць борців за Українську державу перейняли наші захисники на східному фронті. «Українець повинен виокремити для себе три гасла: перше – це «Бог і Україна – понад усе», бо, як казав Степан Бандера, «Без Бога ні до порога», друге – «Україна – понад усе» і так має бути у кожному куточку нашої держави, в кожній установі, школі та церкві, зокрема; третє – Київ проти Москви, бо одвічний ворог української нації є, була і буде – Москва. Ми є українська нація і ми повинні гуртуватися та єднатися навколо Української церкви, українського слова! Тому не опускаймо руки, боротьба триває, перемога за нами! Слава Україні! Героям Слава!» – наголосив Михайло Іваночко.

Вітали учасників пам’ятного віче також голова обласної ГО «Чорний Ліс» Іван Жирик, військовий капелан отець-диякон Володимир Ціховський і Параска Срібна та Богдан Полатайко – родичі полеглих Данила і Михайла Рудаків

Бійці військової частини А-1807 пострілами-салютами віддали честь славному курінному УПА «Чорному». Святкову програму заходу виконанням повстанських пісень та поезії прикрасили вокальні колективи районного і сільського будинку культури, зокрема, гурт «Соколи», а художню частину урочистостей підготувала завідувач сільського будинку культури Оксана Колінковська.

«Чорний» – Рудак Данило Дмитрович (1917 – 16 серпня 1948 р.). Народився у с. Назавизів Надвірнянського району. Здобув неповну середню освіту, згодом закінчив механічні курси; професійний шофер. Активний член сільської «Просвіти». У 1938–1939 рр. служив у Війську Польському, отримав звання підстаршини. Із 1939 р. – в ОУН. У ході німецько-польської війни потрапив до німецького полону. Від квітня 1941 р. до 1 грудня 1942 р. служив у батальйоні «Нахтіґаль». У 1943 р. за дорученням ОУН працював перекладачем при станиці УДП у Станиславові. З весни 1944-го – у сотні «Дружинники» командира «Черника», яка ввійшла до складу куреня «Скажені» групи «Чорний Ліс»: командир рою розвідників, згодом – бунчужний сотні. З середини липня 1944 р.– командир сотні «Дружинники». Учасник рейду в Перемищину, командир новосформованої сотні «Дружинники-2». Після повернення до Чорного Лісу відділ реорганізували і перейменували на сотню «Звірі», яка ввійшла до складу куреня «Смертоносці». У листопаді 1944 р. призначений командиром цієї сотні, а в 1945 р. – командиром куреня «Смертоносці» у званні старшого булавного, пізніше підвищений до звання хорунжого. У січні-лютому 1946-го під час зимової блокади зводив завзяті бої у Чорному Лісі. Відзначений КВШ УПА Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги. 15 лютого 1946 р. підвищений до звання сотника з 22 січня 1946 р. та відзначений Срібним Хрестом Бойової Заслуги ІІ-го клясу – за хоробрість та вміле керівництво відділами у боях. Восени 1947-го переведений до теренової сітки ОУН на пост організаційного референта Тлумацького надрайонного проводу. Загинув у с. Остриня Тлумацького району.

Інф. районної ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!