Газета по-надвірнянськи
 

Громада має об`єднувати, а не роз`єднувати

29 вересня 2017, 10:30 | Рубрика: Реформи Версія для друку Версія для друку 815 переглядів

Події навколо Переріслянської об`єднаної територіальної громади, вибори в якій Переріслянського сільського голови і депутатів цієї сільської ради призначені на 29 жовтня ц. р. згідно із Постановою Центральної виборчої комісії № 164 від 18 серпня ц. р., не вщухають.

Тисменичанська-ОТГ

Чому так сталося, що процес створення цієї ОТГ із центром у Перерослі обминув у послідовні терміни Івано-Франківську обласну раду згідно з відповідною методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, а Тисменичанська ОТГ змушена була проходити послідовну за графіком процедуру через рішення обласної ради? Чому сільські ради Переросля, Гаврилівки, Волосова і Фитькова письмово не відповіли на лист-запрошення Тисменичанської сільської ради щодо об`єднання в ОТГ із центром у Тисменичанах, скерований їм у квітні цього року? Чому в рішенні Волосівської сільської ради видало бажане за дійсність, тобто не врахували у ньому результатів сходу селян у Волосові, на якому вирішили створити ініціативну групу з опитування односельчан щодо вивчення їх думки про центр ОТГ: у Тисменичанах чи у Перерослі, а потрактували лише на користь Переросля?

Хто відповідатиме за стан справ, передусім, фінансовий у бюджетних організаціях Переріслянської ОТГ, вибори в якій можуть бути за законом потрактовані як вибори великої сільської ради без відповідних повноважень ОТГ – на цьому наполягали депутати районної ради Василь і Микола Андрейчуки.  Чому взагалі порушили процедуру (покроково, поетапно) утворення ОТГ і «воза помістили перед коня», за висловом голови обласної ради Олександра Сича? Тобто, заднім числом після прийнятого розпорядження ОДА намагаються отримати рішення-погодження обласної ради про зміни до Перспективного плану формування територій громад області, схваленого рішенням обласної ради від 24 липня 2015 р. № 1722-36/2015. Чому до проекту рішення на 17-ту сесію обласної ради від 15 вересня ц. р. департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА включив інформацію-пропозицію про чотири села – Лісну Тарновицю, Тисменичани, Камінне і Цуцилів, як населені пункти, які входять до складу Переріслянської ОТГ, не запитавши ні письмової, ні усної згоди на це хоча б у керівництва згаданих сільських рад?

Ось на цей далеко не весь перелік-згусток болючих питань намагалися почути й отримати відповіді учасники сходу селян у Тисменичанах у неділю, 24 вересня,  та на нараді-зустрічі 26 вересня, ініційованій керівництвом районної ради, на яку запросили керівників 8-х сіл – Тисменичан, Камінної, Цуцилова, Лісної Тарновиці, Переросля, Волосова, Гаврилівки і Фитькова, депутатів районної ради від цих населених пунктів, райдерж­адміністрації та Офісу реформ в області.

Із чотирьох сіл, які йдуть на вибори у Переріслянській ОТГ, на нараду 26 вересня не прибув ніхто, крім депутата районної ради Івана Гевкалюка, котрий представляв виборчий округ с. Гаврилівка (його точка зору на ОТГ відображена в інтерв`ю у нинішньому числі «Народної Волі»). Не дочекалися і представників Офісу реформ. Щоправда, на сході селян у Тисменичанах 24 вересня  його керівник Руслан Панасюк і регіональний консультант Марія Баран висловили свою позицію щодо законності утворення Переріслянської ОТГ і призначених ЦВК у ній виборів на 29 жовтня, мотивуючи тим, що є рішення сесій 4-х сільських рад, є висновок ОДА. Винесення згадуваного питання про зміни у Перспективному плані на сесію обласної ради пізніше від розпорядження ОДА пояснили тим, що висновок щодо відповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад і відповідне розпорядження ОДА треба було видати у короткий встановлений законом термін, тобто у липні ц. р., а сесію обласної ради у цю пору не скликали. А як зрозуміти повідомлення Руслана Панасюка, що визріває пропозиція про проект урядового акта щодо виключення обласних рад із процесу утворення ОТГ?

До того ж Марія Баран натякнула, що на сесії обласної ради під час голосування запропонований проект-рішення з цього питання у дечому відрізнявся від пропозиції, запропонованої для голосування, про що засвідчують аудіозаписи, і що обласну раду двічі повідомляли у червні і липні ц. р. щодо пропозиції про створення Переріслянської ОТГ у складі 4-х сіл.

Зазначимо, що виборці Лісної Тарновиці виявляють бажання приєднуватися до Надвірнянської ОТГ, а не до Переріслянської, і вважають свою сільську громаду фінансово спроможнішою за Переріслянську.

Жителі Тисменичан – колишній сільський голова Федір Ткачук, депутат районної ради попереднього скликання Роман Стефурак, члени  ініціативної групи Марта Павлюк та Ганна Пленюк однозначно висловились за центр ОТГ у Тисменичанах і їхню пропозицію одноголосно підтримав схід селян.

Андрій Федорович, Каміннецький сільський голова, в якості доказів нагадав, що фінансово Тисменичани спроможніші, як Перерісль, що Тисменичани володіють ширшою мережею приміщень і закладів освіти (музична школа, відділення художньої і спортивної шкіл), охорони здоров`я, вигідним маршрутом автотранспортного пасажирського забезпечення до центру Тисменичан, за який як центр ОТГ у 2015 році – віддали голоси 4 сільські голови і лише по 2 – за Перерісль і Лісну Тарновицю.

Цуцилівський сільський голова Микола Дутчак повідомив, що громада Цуцилова проти входження в ОТГ із центром у Перерослі. Він звернув увагу, що Цуцилів також може своїми об`єктами претендувати на прийом-розміщення ряду владних і соціальних структур майбутньої ОТГ.

Задавалися питанням, чому уже діючі ОТГ у нашій області пасуть задніх серед ОТГ у загальнодержавному рейтингу. Руслан Панасюк пояснив це частково тим, що економічна потужність громад Галичини традиційно залишалась слабшою від інших місцевостей-країв України (не хочеться вживати тут «регіонів» зі зрозумілих мотивів з огляду на діяння «проффессора»-втікача-підмосковного «спецпоселенця»). З іншого боку, і згаданий рейтинг невдовзі зазнає змін з огляду на результати діяльності ОТГ у цьому році.

Сергій Баланюк, Тисменичанський сільський голова, не погоджується з висловом-прислів`ям «Хто швидше встав – той штани вбрав» у випадку зі створенням Переріслянської ОТГ і виборами у ній, бо переконаний, що Тисменичанська і сільські ради Камінного і Цуцилова діяли правильно, законно, але їх на певному етапі – у червні-липні ц. р. – підвела-підкосила (хочете – «кинула») Переріслянська сільська рада, яка отримала надійну підтримку обласної виконавчої влади.

Депутат районної ради Микола Гусак та заступник голови районної ради Ігор Писклинець вважають, що облдержадміністрація діяла непрозоро і у неправовому полі, приймаючи своє розпорядження № 419 від 25 липня ц. р. Тому висловлюють подив і занепокоєння про дивовижну впевненість виконавчої влади області у підтримці своїх кроків на урядовому рівні у той час, коли на запит 21 депутата районної ради від 7 вересня ц. р. має зреагувати Надвірнянська місцева прокуратура, а на позовну заяву – Івано-Франківський окружний адмінсуд. Вони задаються питанням: чому ігнорують урядове рішення про Тисменичанську ОТГ, чому позбавили 45 відсотків її жителів, потенційних виборців, права участі у виборах?

Заступник голови РДА Богдан Зеленчук і представник громадської мережі «Опора» Тарас Олендій (донедавна радник голови РДА, який відповідав за напрям створення ОТГ) висловились за те, щоб «не ставити палки у колеса», тобто виборам у Переріслянській ОТГ, а думати про варіанти приєднання до неї після виборів 29 жовтня ц. р. Що стосується спроможності кожної із п’яти запропонованих ОТГ у нашому районі, то лише одна Надвірнянська економічноспроможна, а решту мають коефіцієнт, менший за одиницю, тобто є неспроможними.

Якогось одностайного рішення-пропозиції і сходу селян, і нараді у районній раді, яка мала на меті стати майданчиком для пошуку виходу зі складної ситуації, видається, прийняти не вдалося. Однак толерантність і правове поле мають визначати суть дискусії між згаданими сторонами, як зазначив, відкриваючи нараду, голова районної ради Іван Гурмак. Варто пам`ятати, що живемо і працюємо для громади і нам залишається і надалі жити й працювати в єдиному рідному краї – Надвірнянщині – попри усі проекти і пропозиції адміністративно-територіального характеру і реформи місцевого самоврядування.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!