Газета по-надвірнянськи
 

Коли депутатів поставили перед фактом…

22 вересня 2017, 12:25 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 390 переглядів

Обласна рада побачила порушення при утворенні Переріслянської ОТГ

у-гончарука

Останні резонансні події в суспільно-політичному житті України не могли не викликати відповідної реакції депутатського корпусу обласної ради. На її 17-й сесії, що відбулася 15 вересня – якраз у Міжнародний день демократії, схвалено звернення обласної ради до Президента України  П. Порошенка щодо недопущення фактів переслідування за громадську і політичну діяльність. А другим дискусійним моментом сесії став розгляд питання про внесення змін до рішення обласної ради від 24.07.2015 р. «Про Перспективний план формування територій громад області» (зі змінами).

На початку сесії голова фракції ВО «Свобода» в обл­раді Михайло Королик виголосив заяву про позицію цієї політичної сили щодо подій 10 вересня на західному кордоні. Вони, на думку «свободівців», є наслідком того, що владна верхівка займається не «відбиттям зовнішньої агресії, а брудними політичними іграми».

Фракція «Воля», як сказала депутат Ольга Федишина, вбачає в цих подіях такі загрози:

– Заручником ситуації, що виникла внаслідок незаконних дій влади, стали громадяни України та країн ЄС, журналісти. А факти кримінального переслідування опозиційних політиків і громадських активістів свідчать про загрозу руйнування фундаментальних демократичних цінностей у державі.

О. Федишина зачитала й ініційований її фракцією проект звернення до Президента.

– Автори цього документа, – різко негативно охарактеризував його голова фракції БПП «Солідарність» в облраді Остап Дзеса, – поставили в один ряд порушення закону при відкритті кримінальних проваджень проти деяких учасників АТО, якщо такі й було допущено, і банальний, протизаконний перехід кордону України Міхеїлом Саакашвілі. Наша фракція категорично проти цього звернення, у фарсі з голосуванням за нього ми участі брати не будемо.

Голова облдержадміністрації, депутат обласної ради Олег Гончарук назвав згадане звернення «вінегретом», у якому, на його погляд, неправомірно пов’язано із засадами демократії дії самого Саакашвілі як політика, що проявилося і під час його президентства в Грузії. О. Гончарук запропонував колегам по депутатському корпусу «прийняти два звернення: одне – щодо подій на західному кордоні, а щодо інших негараздів – друге».

Попросив слова присутній на сесії народний депутат України від Івано-Франківщини Юрій Соловей:

– Я на своєму виборчому округу спілкувався з людьми і можу сказати, що вони різко засуджують дії як самого Саакашвілі щодо незаконного перетину державного кордону України, так і політиків, які йому в цьому допомагали. Якщо йдеться про цей прецедент, то всі мають розуміти, що демократія – не вседозволеність, а диктатура закону. Ставмо інтереси держави вище за політичну боротьбу!

Втім, на думку всіх фракцій в облраді, крім БПП, не мають під собою жодних підстав застереження Ю. Солов’я, буцімто згадуваним зверненням його автори «легітимізують від імені прикарпатської громади ті дії, що відбувались на кордоні», і тим самим покажуть свою «абсолютно недержавницьку позицію», як і побоювання чільника обласної виконавчої влади, що в масштабі держави цей документ може бути розцінено як підтримку Івано-Франківською обласною радою порушення Міхеїлом Саакашвілі українських законів. На думку депутата Василя Поповича, «черговий новий месія, котрий приїхав будувати нам Україну», дискредитував себе як політик, а події, що сталися на кордоні, є «відрежисованими, сучасною махновщиною, конфліктом, який, напевно, має однакових поводирів, банальним цирком, який має відвернути увагу українців від того, що й далі іде війна на сході й гинуть наші бійці, від скандального закону про освіту, в якому принижується українська мова, від не вирішених на сьогодні в Україні соціальних питань». Доповнив свого колегу по фракції «Свобода» Михайло Королик:

Тих, хто незаконно перетинає кордон, в інших країнах як мінімум заарештовують, а то й розстрілюють на місці. Тому в час війни не піддаваймося на провокації і не берімо в них участі, адже такі прецеденти можуть призвести до ще гірших наслідків. Ми обурені подіями на західному кордоні, але, зауважу, їх передісторія – то недолуга політика керівництва нашої держави.

Від фракції ВО «Батьківщина» виступив перший заступник голови обласної ради Василь Гладій:

– Після Революції Гідності в Україні змінився владний режим, але, на жаль, залишилися ті самі способи і методи, які використовувала попередня влада проти своїх політичних опонентів. Говоримо про європейську інтеграцію, права людини, правову державу, але це лише декларації. Насправді маємо переслідування опонентів, обшуки у них, відкриття кримінальних проваджень, вибіркове правосуддя. Соціологічне дослідження свідчить, що сьогодні суспільний настрій в Україні досягає вершини незадоволення.

Голова фракції «УКРОП» в обласній раді Микола Палійчук:

– Ми категорично засуджуємо так званий прорив кордону на пункті пропуску «Шегині». Вважаємо, що ця ситуація стала наслідком неадекватних дій влади. Ми також не вітаємо засилля іноземців на керівних посадах у владних структурах і на великих підприємствах в Україні, яка, вважаємо, має достатньо гідних людей на ці посади. Що ж до ставлення влади до неугодних їй українських політиків, то ми бачимо в цьому політику подвійних стандартів, коли «своїм – усе, а опонентам – закон».

Незважаючи на заклик чільника фракції БПП не голосувати за обговорюваний проект звернення обласної ради, депутати з інших фракцій підтримали цей документ. Його буде надіслано Президентові та народним депутатам України від області, опубліковано вобласній газеті «Галичина».

Тисменичанська чи Переріслянська ОТГ?

Так само неоднозначно сприйняли обранці внесене облдержадміністрацією для розгляду на сесії питання про необхідність внести зміни до затвердженого обласною радою в липні 2015 р. Перспективного плану формування територій громад області. Заступник голови ОДА, депутат обласної ради Богдан Кобилянський поінформував, що облдержадміністрація звернулася до Центральної виборчої комісії з клопотанням призначити перші вибори депутатів Дзвиняцької сільської ради ОТГ і Дзвиняцького сільського голови та Переріслянської сільської ради ОТГ і Переріслянського сільського голови на підставі рішень Дзвиняцької, Космацької, Міжгірської, Росільнянської сільських рад Богородчанського району про добровільне об’єднання територіальних громад у Дзвиняцьку ОТГ з центром у с. Дзвиняч та Переріслянської, Волосівської, Гаврилівської, Фитьківської сільських рад Надвірнянського району – у Переріслянську ОТГ з центром у с. Перерісль  і такі вибори ЦВК своєю постановою призначила на 29 жовтня ц. р.

отг-тисмен

Проте у депутатів обласної ради виникли серйозні сумніви щодо дотримання всіх передбачених законом вимог при формуванні Переріслянської ОТГ. Адже відповідно до Перспективного плану у Надвірнянщині серед інших мала бути сформована Тисменичанська ОТГ з адміністративним центром у с. Тисменичани, яка охоплює вісім населених пунктів, у т. ч. й чотири, що увійшли до Переріслянської ОТГ. Цей перспективний план затверджено постановою Кабміну і далі є чинним, тож Надвірнянська районна рада прийнятим 7 вересня 2017 р. рішенням звернулася до Кабінету Міністрів, ЦВК, обласної ради та ОДА (опубліковане у «Народній Волі» від 15 вересня ц. р.), щоб до прийняття сільськими радами законних рішень про добровільне об’єднання Кабмін та облрада призупинили прийняття будь-яких рішень стосовно змін до перспективного плану формування територій Івано-Франківської області у частині Тисменичанської ОТГ, а ЦВК – процес виборів до Переріслянської ОТГ, щоб ОДА скасувала своє розпорядження від 25 липня 2017 р., яким затвердила висновок щодо відповідності проектів рішень про добровільне об’єднання територіальних громад Конституції та законам України. На розгляді у Надвірнянській прокуратурі перебуває депутатський запит за підписами майже двох третин депутатів Надвірнянської районної ради, які стверджують про порушення процедури прийняття рішень Переріслянською, Фитьківською, Волосівською та Гаврилівською сільськими радами щодо об’єднання у «так звану Переріслянську ОТГ» у складі чотирьох сіл, про те, що подані посадовими особами органів місцевого самоврядування до ОДА «рішення зборів громад були сфальсифіковані». До того ж депутат районної  ради Микола Гусак разом із сільськими головами Тисменичан – Сергієм Баланюком, Цуцилова – Миколою Дутчаком, Камінного – Андрієм Федоровичем подали до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позов до ОДА про скасування її розпорядження від 25 липня 2017 р.

Ситуація, коли обласну раду поставили перед фактом формування ОТГ всупереч раніше затвердженому нею Перспективному плану, нагадала депутатові Манолію Піцуряку пошук відповіді на філософське питання: що первинне – курка чи яйце?

– Тобто, – сказав він, – що в цьому разі первинне – внесення змін до перспективного плану чи вже оголошені вибори у двох об’єднаних громадах?

Своїми міркуваннями щодо того, як вийти із непростої ситуації, поділилися депутати Василь Мельничук, Марія Рудик, Сергій Коцюр, Михайло Іваночко, Олександр Левицький, Михайло Торб’як, Ігор Дебенко та інші, заступник голови Надвірнянської районної ради Ігор Писклинець, представники від Тисменичанської – Микола Гусак і Переріслянської об’єднаних громад – Марія Дмитрук. Депутату Тарасові Винограднику, який висловився за те, щоб обласна рада «підтримала й затвердила волевиявлення громадян», її голова Олександр Сич відповів реплікою:

– Будемо це робити, але щодо тих ОТГ, де є справді добровільність. Коли б вона була в цьому випадку, то так багато людей із плакатами в залі не стояли б. Я не поділяю пропозиції деяких депутатів, що хоч було порушено встановлену законом процедуру, проголосуймо, так, мовляв, буде краще для сільських громад, які хочуть об’єднатися. Як тільки раз допускаєш порушення закону і це проходить безкарно, з’являється спокуса порушити його ще раз, а від того – і беззаконня в державі. Як можна буде налагодити нормальну діяльність ОТГ, якщо вона створена із порушенням закону?

У результаті обговорення цього доволі резонансного питання більшість депутатів дійшли висновку, що не можна шляхом ігнорування норм чинного законодавства змінювати адмінцентр у планованій ОТГ Надвірнянського району, і, ще раз повернувшись до голосування, не підтримали внесення до Перспективного плану зміни щодо формування Переріслянської ОТГ, а от Дзвиняцькій об’єднаній громаді на Богородчанщині дали «зелене світло».

Звернення обласної ради

Депутати схвалили ще низку звернень обласної ради до центральних органів влади: щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України, які б сприяли ефективному та раціональному використанню субвенцій із Держбюджету місцевим бюджетам на фінансування інвестиційних програм та проектів; щодо недопущення передачі в концесію державних лісогосподарських підприємств, як це передбачає концепція, розроблена Мінекономрозвитку України і схвалена Кабміном; щодо передачі об’єкта незавершеного будівництва – оздоровчого комплексу «Прикарпаття» НБУ в Яремчі у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області (з тим, щоб використати цей об’єкт для реабілітації бійців та ветеранів АТО); про стан виплати зарплати працівникам бюджетних установ області; щодо відновлення надходжень до місцевих бюджетів частини акцизного податку з нафтопродуктів; щодо реформування гірських рятувальних підрозділів Карпатського регіону; щодо необхідності законодавчого врегулювання питання внесення борщівника Сосновського до переліку регульованих шкідливих організмів.

Бюджетні та інші питання

Директор департаменту фінансів ОДА Ірина Мацькевич поінформувала про виконання обласного бюджету за перше півріччя ц. р. До нього надійшло доходів загального та спеціального фондів з урахуванням трансфертів (вони становлять 56% доходів цих фондів) у сумі 1,2 млрд. грн., що на 443 млн. грн. перевищує показник аналогічного періоду минулого року. Видатки з обласного бюджету становлять понад 1 млрд. грн., із них по загальному фонду – 805 млн., по спеціальному – 237 млн.

Обласна рада затвердила звіт про виконання обласного бюджету за перше півріччя 2017 р. і внесла зміни до цьогорічного обласного бюджету, яким передбачені, зокрема, певні кошти для ряду об`єктів Надвірнянщини (про це – у наступному числі «Народної Волі»). Депутати внесли зміни також до рішень облради від 24.03.2017 р. «Про розподіл коштів бюджету розвитку обласного бюджету на 2017 рік», від 25.12.2015 р. «Про Обласну програму охорони навколишнього природного середовища до 2020 року» (зі змінами) та деяких інших, що стосуються асигнування коштів на природоохоронні заходи, розглянули питання про фінансування таких заходів за рахунок понадпланових річних надходжень у 2017 році до обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Внесено зміни до регіональної цільової програми «Духовне життя» на 2016-2020 роки, до регіональної цільової програми проведення лабораторно-діагностичних та лікувально-профілактичних робіт у сфері ветеринарної медицини в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки, затвердженої рішенням облради від 23.12.2016 р., до Програми фінансової підтримки обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс» на 2015-2019 роки. Затверджено Положення про Дністровський регіональний ландшафт­ний парк та Положення про наглядову раду обласного комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича» і концепцію стратегічного розвитку цього підприємства. Депутати затвердили в новій редакції статут обласного навчально-курсового комбінату ЖКГ, положення про Залучанський дитячий будинок-інтернат та про три психоневрологічні інтернати – Снятинський, Делятинський і Погонянський.

У проекті рішення щодо внесення зміни до Положення про порядок призначення на посаду та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області передбачалося, що термін, на який особа може бути призначена виконувачем обов’язків керівника, не може перевищувати 12 місяців. Утім, обранці підтримали пропозицію свого колеги Святослава Никоровича, щоб цей термін не був більшим за 6 місяців. В остаточному варіанті внесеної депутатами до Положення зміни також обумовлено, що виконувача обов’язків керівника орган управління має призначати в установленому порядку з числа працівників підприємства.

Затверджено переліки земельних ділянок спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Передано зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Коломийського району цілісний майновий комплекс Коломийської ЦРЛ із зобов’язанням використовувати майно виключно для потреб закладів охорони здоров’я і не відчужувати його в приватну власність.

На початку сесії голова обласної виборчої комісії Євген Карабін поінформував обранців про реєстрацію депутатом обласної ради та визнання повноважень Наталії Олегівни Щербій, 1990 р. н., викладача Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Вона увійшла до фракції ВО «Свобода» в облраді замість Василя Скрипничука, який склав свої депутатські повноваження. Зі звітом постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики за період із грудня 2015-го по серпень 2017-го виступив перед депутатами її голова Манолій Піцуряк.

Обранці заслухали інформації прокурора області Олександра Стратюка про результати діяльності органів прокуратури області за 6 місяців цього року та начальника Головного управління Національної поліції в області Віктора Шкутова — про результати оперативно-службової діяльності органів та підрозділів цього управління за вказаний період, затвердили список присяжних для Долинського районного суду.

Облрада вирішила звернутися з поданням до Верховної Ради щодо перейменувань с. Химчин Косівського району на Хімчин і Химчинської сільської ради – на Хімчинську, а також Бане-Березівської сільської ради Косівського району – на Баня-Березівську, Головівської сільської ради Верховинського району – на Голівську. Обласній філармонії присвоєно ім’я Іри Маланюк – уродженки м. Станиславова (нині Івано-Франківськ) – однієї з найвідоміших у світі оперних співачок свого часу.

Іван ГАВРИЛОВИЧ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!