Газета по-надвірнянськи
 

Вознеслася, щоб перемогти

1 вересня 2017, 15:28 | Рубрика: Державність Версія для друку Версія для друку 645 переглядів

Останньої серпневої неділі н. р. у міському парку ім. Івана Франка свої потужні пісенні крила розправив п`ятий обласний фестиваль чоловічих хорів та чоловічих вокальних ансамблів «Вознесись, Україно!», приурочений 26-й річниці Дня Незалежності України та 75-й річниці створення УПА.

Січ

Ще зранку на вулиці Соборна у Надвірній учасники фестивалю сформували колону. Після покладання квітів до Могили борцям за волю України під звуки мелодії «Коли ви вмирали» священики традиційних конфесій – Надвірнянський декан УПЦ Київського патріархату Олег Траско і отець Андрій Василів (УГКЦ) відправили поминальну панахиду. Попри національні свята, що збіглися у часі (протягом тижня), цей захід позначений скорботною ознакою. Якраз у неділю, 27 серпня, Надвірнянщина прощалася і провела у вічність ще одного оборонця державного суверенітету, 44-річного надвірнянця Миколу Фурмана, який загинув на східному фронті. Смуток і шана героям тісно переплелися з вірою і надією, що подвиг відважних захисників територіальної цілісності стане міцним підмурівком для утвердження України. І це надихнуло хористів та глядачів.

Учасники та гості фестивалю у супроводі барабанного дробу і прапороносців вирушили до міського парку в центрі Надвірної. А там уже панувала святкова атмосфера. Розгорнута сцена із ведучими Володимиром Свяглою і Галиною Чуревич та муніципальний духовий оркестр під орудою Богдана Абрата застигли в очікуванні хористів. Активно працювали різноманітні виставки майстрів-умільців із Лоєви (кер. Марія Хопта), Делятина (кер. Марія Івасюк), Камінного (Мирослав Кузів, Ольга Данилюк), Пнів`я (Галина Пуканюк, Ірина Гордійчук), Переросля (Микола Синоверський), Добротова  (Василь Бакота), Ланчина (Василь Цюрак) і Парища (Василь Лацко), а також районної філії «Союзу українок» (Аріадна Срібна, Анна Зузанська) та центральної районної бібліотеки (Галина Волошин, Раїса Грушецька), а також індивідуальні виставки, зокрема, надвірнянки Галини Яремчук та пасічнянки Марії Псарук.

славні-державні

І ось на сцені зведений чоловічий хор у складі: народних аматорських хорових колективів Надвірнянського районного БК,  «Відродження» Переріслянського БК, «Водограй» Волосівського сільського БК, капели Делятинського НД, духового оркестру та вокального ансамблю «Легіт» РБК.

Володимир Свягла наголошує на даті дня – 27 серпня, коли Україна святкує 161-у річницю з дня народження титана праці і  велетня духу Івана Франка. Під супровід пісні «Не пора, не пора…» у виконанні народної аматорської хорової капели «Сурма» ім. Б. Волосянка Івано-Франківського національного медичного університету (кер. заслужений діяч мистецтв України Володимир Савчук) до погруддя великого Каменяра кладуть квіти представники влади і громадськості.

Звучить гімн-славень України у виконанні зведеного хору. Широку фестивальну родину вітають голова районної ради Іван Гурмак, заступник голови РДА Богдан Зеленчук, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, директор обласного навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світлана  Панько.

Черемош

– Українці завжди відзначалися своєю культурою, піснею і своєю традицією, – зазначив очільник районної представницької влади Іван Гурмак. – Ми дуже раді, що маємо можливість відродити і на території Надвірнянщини приймати фестиваль чоловічих хорів. Ще приємніше, що проведення цього заходу співпало із 161-ю річницею великого Каменяра. Символічно і дуже важливо для нас, українців, якраз у той час, коли перебуваємо у боротьбі, що цей фестиваль присвячений 75-й річниці створення УПА. Шануймо нашу традицію, шануймо нашу пісню, нашу культуру. Шануймо наших ветеранів УПА, воїнів, які зараз воюють на сході!

Заступник голови виконавчої влади району вважає, що нині обласний фестиваль отримав нове дихання. – Я впевнений, що він стане щорічним, – мовив Богдан Зеленчук, – і проходитиме на теренах Надвірнянщини. Як би нам не було важко, ми зобов`язані це робити – прославляти Україну, пісню, культуру. І цей фестиваль буде тією подякою тому воїну, котрий загинув за наше життя, за можливість нам тут провести цей фестиваль. Вітаючи ще раз краян із Днем Незалежності та 75-ю річницею створення УПА, Богдан Зеленчук підкреслив, що згідно з рішенням обласної ради 2017-й оголошений в області роком УПА.

Це не перший захід на теренах Надвірнянщини, зауважив він. Керівник Надвірної у своєму виступі наголосив, що краяни сьогодні у скорботі і печалі поєднують пошану захиснику, який віддав найдорожчий скарб – життя, щоб уможливити нам усі нинішні святкування. Зіновій Андрійович водночас зупинився на  геніальній постаті Івана Франка, нагадавши, що міський парк носить його ім`я із 1956 року. Міський голова процитував Каменяра: «Ми зобов`язані себе чути українцями. Не галичанами, не буковинцями, а українцями з-поза меж усіх кордонів». – І сьогодні ці слова – актуальні, як ніколи, – продовжив думку Зіновій Андрійович. – Підтримуючи патріотичну тематику фестивалю, ми б хотіли, щоб він переріс у формат слів, сказаних Каменярем. Оплакуючи героя, з котрим сьогодні прощаємося, ми зобов`язані підтримати цю тематику і, у першу чергу, прослявляти тих співвітчизників, котрі свої молоді життя свідомо віддали на вівтар нашої перемоги. Адже очікуваний мир неодмінно прийде на українську землю. Іван Франко – розум і серце української нації. Фестиваль ім. Софії Галєчко, нинішній фестиваль чоловічих хорів – це, передусім, підтримка нашої обороноздатності, нашої незалежності, марш нашої сили, духу, міці для того, щоб там, на сході нашої держави у них виїдало очі від синьо-жовтого прапора, від української пісні, українського гімну, який сьогодні йде у кожну родину, оселю заради спільної перемоги, наголосив міський голова.

Унікальним дивом назвала V обласний фестиваль директор навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світлана Панько. – Адже у виконанні сильної половини людства, –  уточнила вона, –  буде по-особливому звучати українська пісня. У народі кажуть: «хто співає, той двічі молиться». Тож пісенна молитва возноситиметься над Надвірною, над Прикарпаттям, над цілим світом, звеличаючи нашу країну.

Єдиним багатоголоссям зринув у височінь гімн ОУН «Зродились ми великої години», а також пісня-гімн УПА «Із гір Карпат несеться гомін волі». Спільно із зведеним хором ці пісні співав легендарний гурт «Заграва» районного проводу Братства вояків ОУН-УПА, яким керує Михайло Юркевич. Власне їм, сивочолим воякам-повстанцям, зразу на сцені учнівська молодь вручила перші осінні квіти. Живий зв`язок минулого та сьогодення об`єднує покоління. Такий лейтмотив сценарію провідного методиста РБК Дарії Гринішак, який блискуче втілили на сцені хорові колективи під орудою Яреми Павлика із Надвірної, Василя Зіняка з Переросля, Дмитра Кушнерчука з Волосова, Володимира Черленюка із Делятина та надвірнянця Віктора Чудновського. А безпосередньо у концертній програмі взяли участь ще 2 колективи з нашого району: Гвіздського БК під керівництвом Любомира Боднарука та «Червона Калина» Зарічанського БК, який очолює Любомир Вацик.

Грандіозну палітру патріотичних пісенних творів представили понад два десятка чоловічих хорових колективів та ансамблів. Зокрема, хор «Діброва» (кер. Дмитро Лесюк) і квартет «Січ» (кер. Петро Остафійчук) БК с. Белелуя Снятинського району; капела «Черемош» БК селища Кути Косівського району (кер. Маркіян Ковалюк),хор духовного співу «Златоуст» БК м. Яремча (кер. Сергій Тарнавецький); вокальний ансамбль «Сусіди» клубу с. Красне з Рожнятівщини (кер. Володимир Ілиняк); квартет «Отаман» БК с. Олієво-Королівка з Городенківщини (кер. Микола Харук); автор-виконавець Іван Потяк БК с. Бистрець із Верховинського району; вокальний ансамбль «Червона калина» БК с. Балинці зі Снятинщини (кер. Василь Кульчицький); чоловічий хор с. Іспас Вижницького району Чернівецької області (кер. Сергій Глушківський); хор «Жайвір» відділу культури Коломийської РДА (кер. Михайло Гринюк); вокальний ансамбль БК с. Лісний Хлібичин (кер. Володимир Притуляк); хор «Дзвін» ім. Миколи Сокола Бурштинського міського БК ім. Т. Шевченка (кер. – заслужений працівник культури України Євген Падучак); хор «Сурма» стрілецької і повстанської пісні ім. Степана Дзевіна) м. Рогатина; хор «Благо» Івано-Франківського Центрального Народного дому (кер. Ярема Коваль); а також вокальний гурт «Майдан» із с. Мединя Галицького району (кер. Петро Іванчук); вокальний ансамбль «Старунці» БК с. Старуня із Богородчанщини (кер. Василь Григорук). Примітний факт, що капела «Черемош» з Кутського БК виконала пісню «Синам України» на слова редактора Богородчанської районної газети Михайла Захарчука. Ще дві пісні на його слова «Малиновищі» і «Місто моє осяйне» творчо опрацьовують аматорські колективи с. Старуні і Богородчанського палацу культури, а пісню «Ой то не голубка», присвячену 100-річчю з`яви Богородиці у Фатімі, у виконанні солістки облфілармонії Наталії Шевченко та о. Йоана Лубіва можна почути у мережі «ютуб».

За словами методиста РБК Валентини Лисюк, особливості чоловічого хору в тому, що він має більші виконавські можливості на відміну від жіночого хору, йому однаково доступні твори ліричні, драматичні, героїчні, жартівливі. Робочий діапазон хору – досить великий. Сучасний чоловічий хор характеризується яскравішою і гнучкішою вокально-технічною досконалістю, яка проявляється в умінні володіти різними манерами співу. До речі, в Україні нині – не так уже й багато чоловічих хорів. Тому те, що почули на фестивалі у Надвірній, приємно вразило кожного, надало нового свіжого звучання пісенним творам, а уважні глядачі, напевно, запримітили інтонаційну виструнченість звучання та його злагоджену гармонійність.

Чоловіча хорова капела «Сурма» ім. Богдана Волосянка Івано-Франківського медичного університету відноситься до тих колективів, які працюють систематично і за дбайливої підтримки ректорату та під фаховою орудою керівника. У членів «Сурми» – різний вік, музична підготовка, що, звісно, впливає на особливості голосу людини. І це ще більше робить цю хорову капелу неординарною і цікавою. Детальніше про колектив розповідає заслужений діяч мистецтв України Володимир Савчук:

– Нам минуло вже 50 років. Так що співати хочемо завжди, це вже у наших генах. Співають у колективі студенти і професори. Репертуар – дуже багатогранний. Передусім, ми заповнили ті  «білі плями», які були в нашому хоровому співі. Це – пісні про УПА, Січових Стрільців. Наш попередній керівник  Богдан Волосянко зробив майже 100 творів, якраз дуже багато обробок. Це його  надбання ми втілюємо в життя. Гастролюємо в основному по медичних університетах Чернівців, Тернополя, Харкова. До речі, дуже дружні відносини у нас зародилися із харківськими колективами. Зараз ми їх запросили на Прикарпаття. Вони брали участь у Розколяді на Майзлях в області. Збираємося також і в Польщу.

Зараз у хорі – три десятки співаків. Є і підготовча група, яка «дозріває» до сценічного виконання. Колектив дуже шанує і підтримує ректор медуніверситету Микола Рожко.

Оксана Онопченко із чоловічим хором «Соколи» Народного дому с. Сівка-Калуська Калуського району працює вже 20 років. А цього скликання громада обрала її ще й сільським головою. – Тож поєдную тепер дві роботи, – каже керівник «Соколів». – Зараз село одержало запрошення – від Калуша про об`єднання. Селяни підтримали. Оксана Онопченко переконана, що і новостворена ОТГ підтримуватиме «Соколів», бо на всю Калущину – тільки два таких чоловічих хори. Мисткиня – очільниця самоврядного органу мовить, що народний аматорський колектив «Соколи» має дуже давню історію. Спочатку його створили для співу у церкві як церковний хор ще до війни. І ці традиції й досі підтримують. А особливо стрілецькі пісні, які передають з покоління у покоління. Молодь вчиться від старших, бо залучаємо у хор молодих людей. Стараємося зберігати попередній репертуар. Крім стрілецьких, це і козацькі пісні, пісні ОУН-УПА. Характерно, що ці пісенні твори виконують тільки на нашій території. За межами нашого краю ми пісень цих не чули у виконанні інших колективів, констатує керівник хору.

…Фестивальне дійство промайнуло, залишивши незгасимий погляд у майбуття, а також усвідомлення того, що і в теперішній час випробувань надвірнянці залишаються патріотами, вірними національним традиціям. Разом зі всією Україною. І на таку гідну громадянську позицію їх надихає також і пісня.

P.S. Не затихла вона і по завершенні фестивалю. На сцені у міському парку ім. І. Франка свій шалений презентаційний виступ розпочав рок-гурт із Рожнятова «УКРАПОЛЬ`C» (кер. Олег Люклян).

Леся ДУТЧАК (текст), Іван ГРИДЖУК (світлини) «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!