- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Операція «Запад» – 70-ті роковини великої трагедії українства

Posted By Модератор On 20.10.2017 @ 15:16 In Пам`ять і шана | No Comments

21 жовтня 1947 року розпочалась одна з наймаштабніших і найтрагічніших депортаційних сталінсько-комуністичних акцій з насильницького і примусового виселення українців у віддалені райони тодішнього СРСР під назвою «Операція «Запад».

операція Запад [1]

Усього за декілька днів із семи західних областей України у 44 залізничних ешелонах вивезли  77 тисяч 791 особу (26 тисяч 332 сім`ї).

Операція «Запад» для жителів Західної України стала справжньою етнодемографічною катастрофою. Ідея проведення репресивно-виселенської акції виникла у радянських органів державної безпеки ще на початку 1947-го. Планування проводили на рівні союзних МВС та МДБ СРСР. У такий спосіб радянське керівництво сподівалося остаточно знищити соціальну базу українського підпілля у нашому галичанському краї та, врешті-решт, саме повстанське підпілля.

 Масові жовтневі депортації 1947 р. із Західної України стали найбільшими серед усіх інших, проведених сталінським режимом із метою «пацифікації» Галичини у повоєнний період.  Злочинна акція проти людяності зумовила суттєве зменшення сільського населення, порушила статеву та вікову структуру жителів Західної України. В атмосфері страху і терору селяни стали активніше записуватися у колгоспи, аби убезпечити себе від можливих репресій. Депортація пришвидшила колективізацію західноукраїнського села та знекровила соціальну базу українського націоналістичного підпілля.

Про цю трагічну історію у своєму виступі 14 жовтня ц. р. з нагоди церемонії складання урочистої клятви ліцеїстами Київського військового ліцею імені Івана Богуна, яка відбулася на Софійському майдані у столиці, загострив увагу Президент України Петро Порошенко: «Під час Другої світової частина українців чинила опір одразу двом потужним тоталітарним режимам, кожен з яких прагнув поневолити або винищити нас. Для більшості наших дідів та прадідів війна закінчилася у травні сорок п’ятого. Але не для вояків УПА. Їхня боротьба з комуністичним тоталітарним режимом тривала ще більше десяти років. Аби здолати їх, московський режим вдавався до нелюдських методів. 21 жовтня виповниться сімдесят років акції «Запад». Буквально протягом одного дня сталінські карателі зробили нелюдський злочин – депортували із західних областей України до Сибіру понад 76 тисяч українців. Гарантувати, що ніколи більше не повторяться подібні трагедії, можна лише, коли ми маємо свою міцну, сильну, вільну і незалежну державу. А для того нам потрібна сильна армія, яку ми створили протягом трьох років і яку постійно зміцнюємо».

Сотні жителів Надвірнянщини – дорослих і дітей – також потерпіли від згаданої каральної антилюдської акції сталінсько-комуністичного режиму, зазнавши насильницького виселення з рідних домівок на десять і більше років у холодні сибірські краї тодішньої Росії – Омську, Томську, Іркутську області, Хабаровський край, Караганду та інші. Каралися під принизливим найменуванням «спецпоселенці», але не втрачали свого рідного національного українського духу і християнської моралі. Чимало залишилися там навічно. Помолімся за їхні душі. Вшануймо їх пам`ять і віддаймо шану досі живим свідкам тієї багаторічної трагедії нашого народу.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2017/10/operatsiya-zapad-70-ti-rokovyny-velykoji-trahediji-ukrajinstva/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2017/10/операція-Запад.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.