Газета по-надвірнянськи
 

Служба, що дарує надію

24 листопада 2017, 13:46 | Рубрика: Соціальне Версія для друку Версія для друку 294 переглядів

…Вихованням маленької Оленки її мати взагалі не переймалася. Із квартири, де обидві мешкали, сусіди часто чули виснажливий плач дівчинки. Невдовзі все життя дитини змінилося. Зараз про неї дбають, доглядають, а ввечері завжди співають колискову. А коли Оленка підросте, вона, можливо, дізнається про свої поневіряння. А, можливо, і ні. Колись для неї це вже стане не так важливо. Напевно.

Служба із широкими повноваженнями

Це – лише один епізод із життя соціальних сиріт, котрі стали такими при живих батьках, але байдужих і деморалізованих. Такими дітьми із нелегкою долею вже у ранньому віці опікується служба у справах дітей райдержадміністрації, яку очолює Марія Сметанюк.

Власне спеціалісти цього структурного підрозділу районної виконавчої влади під орудою Марії Сметанюк реалізовують державну політику з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності і безпритульності, а також ведуть облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених. Фахівці служби влаштовують таку категорію маленьких краян під опіку, піклування, до дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей; сприяють усиновленню.

– Крім того, – зауважує Марія Михайлівна, – ми контролюємо умови утримання та виховання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням тощо. За службою у справах дітей визначення пріоритетних напрямків покращення становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному й інтелектуальному розвиткові.

Зараз у службі працюють десять відповідальних працівників. Їх середній вік – 30-45 років. Тому із загостреним почуттям батьківської уваги і материнської турботи вони щодня намагаються розв`язати складні великі проблеми своїх маленьких підопічних.

Коли поруч – добрі люди

Про діток, яким вкрай потрібна допомога, служба дізнається по-різному. І в цьому немає якогось єдиного визначального аспекту. Можуть потелефонувати дільничний педіатр, сільський голова або просто чуйні посторонні, розповідає Марія Сметанюк. За станом на 1 листопада ц. р. у Надвірнянщині проживають 28234 дитини до 18 років; на обліку служби у справах дітей перебувають 30 дітей, котрі у 13 сім`ях виховуються у складних життєвих обставинах. Із 128 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 93 дітей виховують опікуни та піклувальники; 19 – у прийомних сім`ях; троє – у Косівському дитбудинку сімейного типу. Для 13  юних жителів району тимчасовою домівкою (проживання і навчання) стали соціальні навчальні заклади. З них: по троє дітей влаштовано в Надвірнянський будинок дитини та Міжрайонний центр соціально психологічної реабілітації дітей с. Мединя Галицького району; двоє – у Перегінській школі-інтернаті; по одному малюку – у Долинському дитячому будинку; Солотвинській санаторній школі-інтернаті; у вищому художньо-професійному училищі м. Івано-Франківська, Залучанському будинку-інтернаті та Івано-Франківському обласному центрі соціально психологічної реабілітації дітей

У черзі … за батьками

– Звичайно, найкращою формою виховання діток із нещасливим дитинством є сім`я, – продовжує Марія Сметанюк. – Зараз у нашому районі функціонує 5 прийомних таких сімей, в яких проживають 6 дітей-сиріт, а також 1 особа з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. А також 30 дітей підлягають усиновленню. – Як це не сумно звучить, саме ці дітки, – зітхає Марія Сметанюк, – якраз створили таку символічну чергу за батьками, свідомо очікуючи, що хтось колись одного разу просто постукає у двері державного закладу, де вони перебувають, і скаже: «Збирайся додому…». Неможливо спокійно дивитися в очі малечі, яка щодня виглядає у віконце свою маму, шукаючи у кожній незнайомій людині щось рідне і близьке…

І такі люди знаходяться. Служба у справах дітей райдержадміністрації забезпечує доступність до інформаційних матеріалів та надає всі необхідні послуги особам – громадянам України, які бажають усиновити дитину. За словами керівника служби у справах дітей РДА, нині на обліку перебувають три подружні пари та дві особи, які вже є потенційними кандидатами в усиновителі. З ними проводять відповідні бесіди, перевірки, навчання, додає Марія Сметанюк, наголошуючи, що процес усиновлення – тривала копітка процедура, яка, крім необхідних документів і довідок, вимагає ще суто людського терпіння і розуміння. Адже тут у центрі уваги – дитина і саме від її благополучного майбутнього йдуть усі похідні кожного етапу на шляху до усиновлення.

Очільниця служби твердить, що переважно кандидати у батьки хочуть усиновлювати молодших діток, а старшим доводиться чекати. І на таку ситуацію вплинути чи переконати, очевидно, неможливо, вважає М. Сметанюк.

Щодо усиновлення дітей іноземцями, то Марія Михайлівна констатує: цьогоріч ніхто з іноземців дітей району не усиновлював, бо направлення на усиновленням іноземцям видає Департамент захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України. Тобто, цьогоріч таких направлень не було.

Водночас із початку року ц. р. працівники служби у справах дітей ініціювали та направили до суду 11 позовних заяв про позбавлення батьківських прав батьків стосовно 23 дітей; один позов про відібрання однієї дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей. На сьогодні 5 справ задоволено, щодо 4 позовів відмовлено, а 3 позови знаходяться у провадженні Надвірнянського районного суду, підсумовує Марія Сметанюк і уточнює, що з початку 2017-го працівники служби взяли участь у 150 судових засіданнях у судах першої інстанції й апеляційних, що стосувалися захисту дитячих прав.

Хоч без біологічних батьків, але із житлом

Контролюючи умови проживання та виховання усиновлених дітей, дотримання їх прав та інтересів, спеціалісти служби цьогоріч відвідали 26 діток за місцем їх проживання. Марія Сметанюк акцентує увагу на тому, що в службі суворо контролюють загалом дотримання житлових і майнових прав дітей, організовують роботу з виявлення фактів незаконного відчуження житла, що належить дітям, сприяють поновленню їх прав на житло.

Будь-які правочини, що стосуються житлових прав дітей, – підкреслює начальник служби, – здійснюються за згоди органу опіки та піклування райдержадміністрації за рекомендаціями комісії з питань захисту прав дитини. За 10 місяців ц. р. на цій комісії обговорили 34 питання щодо захисту житлових та майнових прав дітей, а також взяли участь у 14 судових справах стосовно захисту житлових та майнових прав. Служба у справах дітей сприяла, щоб органи місцевого самоврядування взяли на квартирний облік 13 осіб із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 до 23 років та 7 дітей такої ж категорії віком до 18 років. Загалом на обліку в служби перебувають 17 діток, які мають житло на право власності, і сто чотири дитини, що проживають з правом проживання і користування.

Марія Сметанюк, продовжуючи важливу житлову тему, зазначила, що  цьогорічного березня згідно з діючою в районі Програмою підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, котрі перебувають у складних життєвих обставинах, виділено 25 тис. грн. на придбання житла дітям такої категорії.

Безперечно, діяльність служби у справах дітей РДА переоцінити важко. І чим ефективніше працюватимуть її фахівці, тим менше гірких сліз буде на ясних дитячих оченятах.

А на завершення – ще одна реальна історія зі щасливим закінченням. В одній із шкіл-інтернату області навчалися осиротілі брат і сестра. І коли до служби у справах дітей РДА звернулася сімейна пара з Надвірнянщини, котра, маючи вже свою дитину, вирішила взяти на виховання ще двох, доля розпорядилася так, що саме ці двоє школяриків стали повноправними членами сім`ї. Це трапилося 11 років тому, уточила Марія Сметанюк. Нині їм 17 та 19 і вони насолоджуються студентським життям…

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!