Газета по-надвірнянськи
 

Українці – під покровом Божої Матері

10 листопада 2017, 16:04 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 60 переглядів

На таку тему відбувся зразковий урок історії України. Його слухачі – учні 9-го класу із класним керівником Ганною Токарук Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1. Організували це дійство районна бібліотека для дітей ім. Ірини Яцури (Марія Ткачук) та районне об’єднання «Просвіта» ім. Т. Шевченка (Богдан Березицький).

Вступне слово мовила заступник директора ЦБС по роботі з дітьми Марія Ткачук, а бібліотекар Олександра Куца провела вікторину «Від Козаччини до УПА – герої  не вмирають». З доповіддю «Естафету героїв борців за волю України всіх поколінь приймає українська молодь» виступив голова райорганізації «Просвіта» Богдан Березицький. Наголошено, що з Московією у 1654 році не підписали ніякого договору про підданство України Московії. Є правдою, що козацькі старшини, частина духовенства і народу присягнула на вірність цареві. Військовий союз про допомогу у війні з поляками москалі уже в 1656-му порушили, виславши на допомогу полякам 20 тисяч війська у війні з Україною. Тому Б. Хмельницький розпочав переговори зі шведами про чесний союз.

Українське військо у Конотопській битві під проводом І. Виговського у 1659 році мало покласти край розпочатій окупації України Московією. Цар із цією метою вислав до України величезне військо під командуванням князя Пожарського. Шлях москалів пролягав через Конотоп.  І. Виговський провів ретельну розвідку й укріпив конотопську фортецю. На допомогу козакам прибуло татарське військо. Штурм москалями Конотопа тривав від 21 квітня до 27 червня. І. Виговський привів під Конотоп сформовані за цей час добре підготовлені основні сили, вмілими маневрами заманив москалів у непрохідні болота і впродовж 28 червня розгромив московську кінноту як головну силу москалів. Князя Пожарського взяли у полон і  віддали татарам для викупу, але через хамство стосовно хана, його стратили. Москалі окремими групами почали безладно відступати. Цар закликав жителів Москви копати земляні вали для захисту від козаків. Проте у цей час І. Сірко напав на татарів у Криму й їхнє військо покинуло козаків, повернувшись до Криму. Тому похід на Москву припинили.

Інший феномен світової військової класики – участь Українських Січових стрільців у військових операціях проти москалів у Карпатах, зокрема, на горі Маківці. УСС упродовж зими утримували позиції проти переважаючих сил москалів у 1915 році у Карпатах. Завдяки героїзмові і доброму вишколу січовики не допустили прориву ворожого війська в Європу, зокрема, до Угорщини. Тому сьогодні мадяри мали б встановити у себе пам’ятник Січовим стрільцям, а не намагатися поборювати Україну через свої претензії до Закону «Про освіту». Цікаво зауважити, що імператор Франц-Йосип назвав Січових стрільців гвардією австрійської армії у Першій світовій війні.

Велична постать в історії України – полковник Євген Коновалець. Після розв’язання січового стрілецтва його стараннями утворено Українську військову організацію (УВО) та ще кілька подібних. Він об`їздив увесь світ, консолідуючи світове українство для продовження боротьби за відродження Української держави. Підсумком його десятилітніх старань стало об’єднання більшості ним же заснованих організацій в єдину ОУН – Організацію Українських Націоналістів – 28 лютого-3 березня 1929 року на першому Конгресі Українських Націоналістів.

Вражає велич українського духу проти двох окупантів України німецького і більшовицького. Понад 10 років Українська Повстанська Армія – військо без держави –  протистояла радянській як одній з найбільших армій світу. Своєю боротьбою ОУН-УПА не допустила поголовного знищення українського народу після Другої світової війни.

У наш час Українську державу відстоюють Герої Майдану і національно-визвольної війни на сході України. Усі звитяги українців за всі часи відбувалися під Покровом Божої Матері – покровительки наших військових.

Біля влаштованої книжкової виставки «Я все віддав тобі, Україно» бібліографічний огляд літератури провела бібліограф Алла Іващенко. Учасники вшанували хвилиною мовчання пам`ять борців за волю.

Богдан Березицький.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!