Газета по-надвірнянськи
 

«Золоте століття жіночого чину»

3 листопада 2017, 15:25 | Рубрика: Ми - українці, Професійне, Свята, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,083 переглядів

барвисті-українки

Під такою промовистою назвою тривав цикл передач обласного радіо «Карпати» про активну діяльність союзянок Надвірнянщини.

Під однойменною назвою у неділю, 29 жовтня, у районному будинку культури провели святочну академію з нагоди 100-річчя Союзу Українок.

Фойє заполонили барвисті виставки, краяни в оригінальних вишиванках й етнічних одностроях, народні пісні і щирі розмови. Саме тут молоді українки із Гвозда під керівництвом Світлани Ців`юк запашним короваєм, осінніми віночками та сердечними віншуваннями зустрічали делегацію жіноцтва Прикарпаття та Львівщини. Майже два десятки івано-франківських та львівських гостей зачудовано розглядали виставки «Гуцульська здоба» (Коровай і струцні) осередку с. Гвізд, «Дари осені» (м. Надвірна), «Незламні та мудрі: видатні українки» (книжкова виставка центральної районної бібліотеки), «Віхи історії СУ» (районний відділ СУ), старовинні вишивки (осередок СУ с. Парище), сучасні вишивки (с. Гаврилівка), сільський реманент і вишивки (с. Верхній Майдан), старовинний жіночий костюм (с. Цуцилів), а також персональну виставку старовинного одягу надвірнянки Анни Зузанської та архівні матеріали про діяльність СУ Івано-Франківська і родинні старовинні вишивки о. Миколи Григорука із Фитькова, які він особисто представляв.

Позитив від перегляду виставок глядачі перенесли до залу, де урочистості відкрила голова районного відділу Союзу Українок Ольга Багрійчук, нагадавши, що століття тому жіноцтво Галичини розпочало своє перше зібрання молитвою за Україну. Саме цією молитвою «Боже великий, єдиний, нам Україну храни…» розпочали святочну академію у виконанні хору «Феліціо» (керівник Наталія Байдак) та всіх присутніх.

хор-союзян

Тематичним продовженням прозвучало благословення отця-декана Надвірнянського УГКЦ Андрія Бакоти, який підкреслив, зокрема, що ювілейна дата вписана золотими літерами в історію нашого краю, народу і держави, тому що такою важливою є роль жінки як у релігійній, так і в інших сферах життя. Побажав Господньої благодатті і в подальшому всім союзянкам і жінкам як особистостям, матерям, дружинам, громадським діячкам.

Власне, про громадських діячок району, зачинательок відновлення СУ, розповіли сюжети відеофільму «Союз Українок Надвірнянщини», знятого ТРК «Надвірна».

Хор СУ м. Надвірна під орудою незмінного керівника, першого голови цього осередку Надії Мацьків виконав пісню «Контра спем сперо» на слова Лесі Українки. Цей хор успішно виступав  напередодні на ювілейних союзянських урочистостях в обласному центрі. Таких життєствердних мотивів він додав і на районному святі.

Не менш життєствердно пролунали вітальні слова обласного лідера союзянського руху Уляни Шведюк. Вона також подарувала осередкам нашого району ювілейні календарі та книги, які є своєрідним літописом обласного відділу СУ. Обласна очільниця жіноцтва вручила Ользі Багрійчук заслужену нагороду від обласної влади – медаль «За заслуги перед Прикарпаттям».

мер-і-ко

Почесну вітальну і нагороджувальну місію продовжили голова районної ради Іван Гурмак, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович та заступник голови РДА Богдан Зеленчук. Вони вручили грамоти союзянкам Надвірнянщини. З нагоди 100-річчя «Союзу Українок» і за вагомий особистий внесок у розвиток духовного і культурного відродження краю, утвердження у суспільстві національної ідеї і повсякденну громадянську позицію у розбудові  державності спільними грамотами РДА та районної ради нагороджені: Уляна Семенишин, Анна Зузанська, Марія Івасюк, Галина Йосипенко, Марта Гречко, Марія Ковальчук, Світлана Ців`юк, Ірина Гордійчук та Ольга Багрійчук, а грамотами міської ради: Надія Мацьків, Дарія Іроденко, Дарія Гринішак, Кароліна Буній, Емілія Смерека, Аріадна Срібна, Іванна Кара, Стефанія Гринішак, Галина Черевко, Леся Куліковська, Емілія Слюсарчук, Анна Слюсарчук, Ольга Дунець, Оксана Гринішак, Оксана Касюк та Ірина Смеречинська.

Цікаво презентувала  Делятинський осередок СУ її очільниця Мар`яна Яворська, а Школу шляхетного юнацтва – вихованці Аліна Струк, Софія Григораш, Христина Григораш та викладач Марта Гречко.

Музично-віршовані дарунки усім присутнім адресували: заслужена  артистка України, союзянка Ольга Молодій, відомі популярні солісти Віктор Чудновський і Леся Гайдаш із Гаврилівки, талановита студентка Марія Онуфреїв та народний фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло» із Фитькова, союзянки із Пнівського, Цуцилівського, Гвіздського та Молодківського осередків.

Завершальними акордами прозвучали подячні слова Ольги Багрійчук усім партнерам союзянок Надвірнянщини, які допомагають у повсяденній діяльності, у т. ч. керівництву районної і міської влади, працівникам усіх бібліотек міста, ЗМІ, фонду Юрія Дерев`янка, відділу культури РДА та районного будинку культури, природного заповідника «Горгани», Надвірнянських дитячих художньої і музичної шкіл та сільським і селищним головам.

спів

А для нас завершальним акордом  стала розповідь Ольги Багрійчук про основні аспекти діяльності райвідділу СУ: духовне відродження української нації у 1990-і роки (створення жіночого хору СУ, участь у відкритті Символічних могил борцям за волю України, догляд за могилою Софії Галечко у с.Пасічна, уроки катехизму, шефство над військовими частинами); громадсько-політичне життя (участь у відзначенні державних свят, вшануванні вояків УПА, репресованих, УСС, Героїв Майдану та учасників АТО, відкритті меморіальних таблиць, молитовному майдані у 2013-2014 роках); утвердження національних звичаїв і традицій («Різдвяний вернісаж», щорічні Стрітенські зустрічі, гаївки, свята  Матері, св. Миколая тощо); пошанування творчості письменників і славетних жінок України) та інші.

Наші союзянки брали активну участь у Всеукраїнських з`їздах СУ у Києві; щорічних нарадах Світової Федерації українських жіночих організацій у Львові; Світовому конгресі СУ в Івано-Франківську; Всеукраїнській конференції з нагоди 80-річчя першого жіночого конгресу, м.Івано-Франківськ; конференції голів СУ Гуцульського краю, м.Надвірна тощо.

За громадську активність 18 посестер удостоєні звання  «Почесна союзянка», багатьох відзначено грамотами і подяками різного рівня влади. Емілії Гринішак присвоєно звання «Українська Мадонна». Немало відзнак на рахунку зачинательок-керівників СУ Надії Мацьків, Дарії Іроденко, Галини Йосипенко та інших.

Серед започаткувань: відзначення ювілейних дат духовних провідників Йосипа Сліпого, Андрея Шептицького, Симеона Лукача;  співпраця із союзянками США, Франції, м. Монастириськ Тернопільської області, організація допомоги дітям-сиротам, переселенцям, воїнам АТО, виготовлення  альбомів діяльності осередків СУ… Цей перелік можна продовжувати. Бажаємо, щоб усе задумане вдалося реалізувати і вітаємо із 100-річним ювілеєм!

Орися СПІВАК (текст), Іван ГРИДЖУК (світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!