Газета по-надвірнянськи
 

Андрій Карманський: «Свято Миколая для Верхнього Майдану увінчається омріяною газифікацією»

1 грудня 2017, 13:50 | Рубрика: Депутати за роботою Версія для друку Версія для друку 1,866 переглядів

Депутат районної ради Андрій Карманський очолює одну із найбільш затребуваних та фахових комісій районної ради – із питань бюджету, фінансів, податків, інвестицій та регуляторної політики. А це повсякчасна турбота не тільки про рідний Верхній Майдан, а й про всю господарку району.

карманський

– Андрію Івановичу, які вбачаєте основні пріоритети для соціально-економічного розвитку району як голова бюджетної комісії районної ради?

– Найважливіше – щоб наш район розвивався, щоб завершити ті об`єкти, зведення яких розпочалося вже давно. Вважаю, що основним пріоритетом повинна стати розробка Стратегії розвитку Надвірнянського району – чіткого бачення майбутнього. Зараз ми дещо дезорієнтовані адміністративно-територіальною реформою. Тому побудувати таку стратегію, щоб вона відповідала запитам зацікавлених сторін, практично неможливо. Причина проста: нині район є, а, наприклад, через рік внаслідок реформ половина адміністративних одиниць відійде з-під управління та відповідальності районної ради. Тому стратегію розвитку Надвірнянщини формуватимуть об`єднані територіальні громади.

Загалом ми повинні мати чітке бачення на декілька років уперед, тому що ресурси районного бюджету не дозволяють вирішити всі нагальні проблеми. Зараз ми фактично розпорошуємося.  Для себе, як для голови бюджетної комісії районної ради, ставлю ціль – щоб ми відійшли від цієї практики розпорошування і бачили конкретний результат у конкретному населеному пункті. Наприклад, цього року ми досягли такого вагомого результату, а саме газифікації Верхнього Майдану – завершення будівництва другої черги підвідного газопроводу Надвірна – Ланчин, відкриття декількох спортивних майданчиків зі штучним покриттям.

Якщо ми говоримо про соціально-економічний розвиток, то повинні зосередитися на конкретних результатах. Кожного року повинні здавати хоча б один знаковий проект-об`єкт.

– Яка цьогоріч склалася ситуація із фінансуванням об’єктів-довгобудів, серед яких Чорнопотоківська школа, ДНЗ у Білих Ославах, Краснянська і Назавизівська ЗОШ І-ІІІ ст. та інших?

Кожний із об`єктів-довгобудів ми фінансували із районного бюджету. На жаль, отримали незначну підтримку з обласного бюджету.

Там також не існує чіткої стратегії, а кошти виділяють на конкретний об`єкт за наполяганням певних депутатів. Не існує необхідного балансу. Ми не маємо на районному рівні достатнього ресурсу, щоб добудувати ці об’єкти. Треба розуміти, що будівництво серйозних інфраструктурних проектів, як наприклад, школа у Чорному Потоці, це задача державного бюджету, місцеві громади для цього не мають фінансових можливостей. За кошти місцевого бюджету ми можемо дофінансовувати, скоригувати, якісь речі виправляти локально, зокрема, замінити вікна, двері, а перекрити дах – це вже проблема. Побудувати школу чи дошкільний заклад – це дуже важко. Тут повинен би був працювати представник району на державному рівні, залучаючи кошти із Державного фонду регіонального розвитку та державної програми соціально-економічного розвитку. Ми всі знаємо, яка у нас склалася ситуація із цими коштами і цього року, і минулого.

Ми не в змозі завершити об`єкти-довгобуди без потужної підтримки із Держбюджету. Із районної скарбниці йде співфінансування, з обласної – теж, але цього дуже мало. На мою думку, функція органів місцевого самоврядування – вирішувати ті локальні проблеми, які виникають у населених пунктах. Інші райони у кращій ситуації. У Коломиї, приміром, зводять плавальний басейн із десятками мільйонів гривень фінансування уже цього року, а до кінця каденції Верховної Ради надходження з Державного бюджету у Коломийщину складатимуть сотні мільйонів гривень.

– Існує критична ситуація із недостатністю освітньої та медичної субвенцій. На вашу думку, як цю ситуацію можна вирішити силами районної, обласної чи вищої влади.

– На зарплату нашим бюджетникам не вистачає приблизно 35 мільйонів гривень до кінця нинішнього року. В області ці показники сягають більше 300 млн. грн. На сесії обласної ради прозвучало запевнення голови ОДА, що з державного бюджету додадуть 100 млн. грн., а це – третина від потреби. Якщо отримаємо приблизно 10 млн. грн., то ще 25 млн. грн. не вистачатиме на заробітну платню. Ще від початку цього року Уряд передбачав недостатні субвенції, особливо медичну, і ми прогнозували, що наприкінці року зіткнемося з недостачею.

Ми докладатимемо максимальних зусиль для захисту вчителів, лікарів, технічних працівників і для цього на сесії районної ради 23 листопада ц. р. прийняли звернення до обласної та державної влади щодо цієї значної проблеми. Якщо ситуація не вирішиться – виноситимемо на порядок денний питання про недовіру голові райдержадміністрації, давши чіткий сигнал Президенту.

– Труднощі із газифікацією Верхнього Майдану: з чим вони пов’язані? Які результати наради з цього питання від 20 листопада ц. р.? Який вихід і на коли Вашим односельчанам сподіватися на «голубий вогник» у своїх оселях?

– На свято Миколая, 19 грудня, у Верхньому Майдані запланований офіційний початок газифікації житлових будинків. Ми, нарешті, завершимо цей складний і тривалий проект, на який і цього року виділяли кошти із районного й обласного бюджетів.

Таке зволікання із запуском пов’язане із системою негерметичності самого газопроводу. А перевірити, запаяти, герметизувати – це непростий і довгий процес. Відбувся пробний запуск і висновок спеціалістів позитивний. Існують ще юридично-документальні процедури, замовником виступало УКБ ОДА. Зараз на договірній основі газопроводи передають ПАТ «Івано-Франківськгаз», а коли вже він їх прийме, то можна буде підключати абонентів. Багато жителів Верхнього Майдану зробили проект на газопостачання ще десять років тому, зараз до них треба вносити зміни. Вдалося у деякій мірі захистити людей, щоб вони не сплачували повну вартість за підключення, якщо вже мали необхідні документи. Вони йтимуть за спрощеною системою. Роботи ще багато, але, сподіваюся, ми її завершимо до 19 грудня.

Кількість абонентів, надіюсь, зростатиме, бо люди підходять, цікавляться, запитують. Найголовніше – газопостачання служитиме на користь і благо громади. Завершення будівництва підвідного газопроводу Надвірна – Ланчин та газифікація Верхнього Майдану – це спільний здобуток активістів, громадських діячів, депутатів різного рівня, громади та місцевої влади.

Суттєво підтримували цей проект з обласного бюджету, найбільше доклалися до цього колишній перший заступник голови обласної ради Олександр Левицький і теперішнє її керівництво Олександр Сич та Василь Гладій.

– Що вдалося зробити для рідного Вам села Верхній Майдан? Які ще проблеми необхідно подолати?

– За кошти райбюджету утеплили спортзал, перекрили дах над їдальнею місцевої школи – загалом на ці цілі спрямували більше як 600 тис. грн.

Найбільша і найкритичніша проблема – ремонт дороги Надвірна – Парище, яка просто у непроїзному стані. Цьогоріч відсвяткували 300-річчя із часу першої письмової згадки про Верхній Майдан і я сподівався, що представники влади звернуть увагу на такий кричущий стан дороги. На жаль, цього не сталося. Без потужного політичного лобі коштів із державного та обласного бюджетів нам цю проблему не вирішити.

Серед традиційного – щороку нагороджую кращого учня Верхньомайданської ЗОШ І-ІІІ ст.  цінним подарунком. Вдалося завести у село мережу інтернет, провести вуличне освітлення центральної вулиці, за спільних зусиль та праці відзначили 300-річчя Верхнього Майдану, святкування якого тривало до пізньої ночі. Плануємо вжити цілий ряд комплексних заходів щодо збереження старого храму Святого Миколая УГКЦ, передусім, встановлення пожежної сигналізації, відео­спостереження, проведення цікавих культурних заходів.

– Ваш погляд на хід реформи децентралізації у районі після створення двох ОТГ у Перерослі і Ланчині, на черзі третя – у Делятині? Як бути у решті населених пунктів, зокрема, у Надвірній і Вашому селі, гірських селах Пнівсько-Бистрицького напряму, а також у Середньому Майдані, котрий, як не гірко визнавати, «скочується» до депресивного?

– ВО «Батьківщина», до якої я належу, не висувала кандидатів у Переріслянську ОТГ, оскільки ми вважаємо, що там допущено багато порушень при утворенні. Загалом, не можна утворювати маленькі громади, які не мають достатнього фінансового ресурсу. Переріслянську ОТГ створювали під вибори, а повинні задумуватися про людей, про їхні потреби, що вони мають отримувати якісну медичну допомогу, освіту, робочі місця тощо.

Децентралізація рухається, але вона не дуже успішна, та є один дуже вагомий плюс – вона стане запобіжником державній корупції, бо люди контролюватимуть виділення та освоєння грошей на місцях. Тому дуже важливо, щоб виборці не піддавалися на дію адміністративних важелів та обирали гідних голів і депутатів.

Щодо Ланчинської ОТГ, то вона спроможна і перспективна, але варто було б її формувати у повному складі із селами Красна, Середній Майдан, Вишнівці і Глинки. Ми (ВО «Батьківщина») тут здобули потужні результати і готові працювати заради розбудови цих населених пунктів. Зараз відчуваємо тиск на нашу команду, про що свідчить і спроба підпалу автомобіля Михайла Греська (кандидата на посаду Ланчинського селищного голови ОТГ від ВО «Батьківщина»).

Щодо Середнього Майдану, села, яке поступово «скочується» до рівня депресивного, то тут завдання голів і керівництва Ланчинської або Переріслянської ОТГ зробити все, щоб включити його до складу відповідної ОТГ, бо  ресурсів, щоб вижити самостійно у Середньому Майдані немає. Я, як депутат, звертався щодо ремонту дороги так званої «військової» до Середнього Майдану, це удвічі скоротило б відстань до райцентру. Зараз, щоб жителі Середнього Майдану, Вишнівців і Глинок не виявилися «відрізаними» від владного центру й ефективного господарювання та діяльності органів місцевого самоврядування, мусять приймати рішення про об`єднання.

Об’єднання Пасічної, Зеленої і Бистриці має величезний потенціал.

Стосовно Надвірнянської ОТГ – немає політичної волі її створити. Може, краще дозволити Биткову і Пньову господарювати самостійно, вирішуючи свої специфічні проблеми у землекористуванні, охоронних зонах нафтогазопроводів. Для мене дуже важливо, щоб у міській ОТГ не існувало домінування міста над селами і щоб села мали право вето.

Формування ОТГ має бути не під конкретного кандидата на посаду голови, а щоб забезпечити людям хорошу освіту, медицину, інфраструктуру, пожежну безпеку та багато іншого. Коли йдеш на вибори, треба думати про це.

– Наближається новий 2018 бюджетний рік. Чи є якісь новації для органів місцевого самоврядування?

– Найбільша новація – це рентні платежі, які, до речі, торкнуться нашого району. По 2% отримає районний та обласний бюджети і 1% залишиться у бюджетах сіл та селищ.

Нашу частку від рентних платежів спрямовуватимемо збалансовано на потреби всієї громади району.

Новацію внесе і створення трьох ОТГ, що вплине на наповнення районного бюджету.

Залишається проблема із ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», як одного із головних наповнювачів районного бюджету. Та ж ситуація із НГВУ «Надвірнанафтогаз», ще й досі не зрозуміло, куди надходитиме податок із доходів фізичних осіб. Але з цими проблемами вже зменшують субвенції, намагаючись таким чином нас контролювати. Інших видимих змін не передбачається.

– Чи цікавилися Ви або пробували запізнатися з досвідом успішної депутатської діяльності однієї чи декількох районних рад, органів місцевого самоврядування Прикарпаття і в Україні, щоб Надвірнянщина предметніше і стрімкіше долала економічні негативи?

– У 2012-му я працював керівником передвиборчого штабу кандидата у депутати від об`єднаної опозиції у Городенківському і Коломийському районах. Знаю добре керівників місцевих органів самоврядування, постійно спілкуюся з ними і запозичаю досвід. Зокрема, у питанні автоперевізників.

Також я – постійний учасник різноманітних навчань для депутатів місцевих рад, тому повсякчас із колегами із різних областей України на зв`язку.

Надвірнянська районна рада є доволі фаховою й освіченою за кадровим потенціалом, за якістю та прозорістю своєї роботи. Я побував у багатьох радах і можу впевнено сказати – ми маємо чим гордитися. Маємо ще багато роботи, але можемо багато чим поділитися.

За цей рік я познайомився близько із сотнею депутатів з усієї України, налагоджена робота і всередині партії.

– На чому, на Ваш погляд, депутата районної ради, нашого земляка і підприємця на столичному рівні, може базуватися економіко-господарський і суспільно-громадянський оптимізм Ваших і виборців Надвірнянщини?

– Мій оптимізм базується на тому, що змінюється свідомість людей. Я вірю у те, що якість життя людини залежить від того, як вона думає, якими цінностями і принципами вона керується. Революція Гідності і війна на сході зробили наших людей сильнішими і впевненішими у власних силах. У цих речах і є секрет успіху. Один мінус – частина людей виїжджає за кордон, але, вірю, вони повернуться, здобувши неоціненний досвід.

Інший позитив – як діє і мислить наша молодь, саме вона змінить нас і державу, систему координат, бо вона прагматичніша і холоднокровна. Спілкуючись із молоддю, розумію, вона краща і сильніша.

Також бачу, що на теренах Надвірнянщини формується нове покоління політиків, які прагнуть змінювати життя на краще і їхні мотиви правильні та стануть рушійною силою до змін.

Довідничок для бажаючих газифікувати свої будинки у Верхньому Майдані

Якщо ви хочете газифікувати свій будинок у числі перших, перевірте наявність у себе всіх необхідних документів. Також потрібно провести підготовчі роботи.

Документи, необхідні для газифікації житлового будинку: документ права власності на земельну ділянку/державний акт на земельну ділянку; документ права власності на житловий будинок; технічний паспорт БТІ на житловий будинок; документи, що підтверджують особу власника будинку (паспорт, ідентифікаційний код); проект на газифікацію житлового будинку; виконавчо-технічна документація на газопровід-ввід (від монтажної організації); виконавчо-технічна документація на внутрішньобудинкову систему газопостачання (від монтажної організації); наявність вентиляційних та димохідних каналів (згідно проекту); акт перевірки стану димових і вентиляційних каналів; копії паспортів на газове обладнання (сертифіковане в Україні). Потрібні: встановлені газові прилади, які не були у використанні (нові), згідно з  проектом; повірка та вхідний контроль газового лічильника; вхідний контроль у Надвірнянському відділенні КБРТ (будинкового регулятора тиску газу), забетонована опора під регулятор, надійно ущільнені вводи і випуски інженерних підземних комунікацій (запінені футляри монтажною піною), відновлення лако-фарбового покриття газопроводів, ящиків регулятора, газового лічильника. Детальніше про це – на інтернет-сайті http://vmaydan.com.

За додатковою інформацією можете звертатися до: Верхньомайданської сільської ради (Ковалюк Дмитро Михайлович, тел.: +38 098-668-67-80, +38 067-719-81-62); ТОВ «РИФ» (Федорчак Володимир Павлович, тел: +38 098-577-27-87, +38 050-433-19-02); Надвірнянської філії ПАТ «Івано-Франківськгаз» (газконтора) (78405, Надвірна, вул. Комунальна,1 (03475) 2-26-49); депутата Надвірнянської районної ради Карманського Андрія Івановича (+38 067-239-98-28).

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!