Газета по-надвірнянськи
 

Свободівці Надвірнянщини вшанували пам’ять загиблих вояків сотні «Чайки»

12 січня 2018, 15:37 | Рубрика: Нація Версія для друку Версія для друку 671 переглядів

У час Різдвяних свят у селі Верхній Майдан з ініціативи Надвірнянської районної організації ВО «Свобода» відбулося вже традиційне вшанування пам’яті загиблих вояків УПА сотні «Чайки». Цьогоріч минає 73 роки, як 7 січня 1945-го відбувся нерівний бій упівців з енкаведистами.

Свобода

Спільно з надвірнянськими свободівцями: депутатом Івано-Франківської обласної ради Михайлом Іваночком, депутатами Надвірнянської районної ради Сергієм Штогриним та Андрієм Томином поминальні свічки запалив депутат Черкаської обласної ради, член політради ВО «Свобода» Юрій Ботнар.

Попередньо свободівці проанонсували захід та особисто по закінченні Служби Божої запрошували верхньомайданівців долучитися до вшанування місцевих Героїв УПА.

Біля могил, де поховані  вояки  сотні «Чайки», настоятель УГКЦ Святих Володимира та Ольги, УГКЦ Святого Миколая о. Михайло Федорів та військовий капелан з м. Коломиї о. Василь Довганюк відправили панахиду за душами невинно убієнних.

Звертаючись до громади, депутат Черкаської обласної ради, член політради ВО «Свобода»  Юрій Ботнар наголосив на невидимій лінії, якою з’єднані Надвірнянщина та Черкащина.

«У 20-х роках ХХ століття в Холодному Яру та й по цілій Черкащині також зібралася сила українців, яка боролась за рідний край. А вже за двадцять років по цілій Галичині повстанці продовжили цю святу справу. Для нас завжди буде прикладом, як вшановують своїх Героїв, своїх предків громади Прикарпаття.

Нині українці від Заходу до Сходу, від Півночі до Півдня згуртувались у бажанні захистити свою державу від зовнішнього окупанта. І це є найкращим вшануванням пам’яті борців за Волю України. Ворог, що не може здолати нас зброєю, намагається перемогти нас підступом, ворожим словом та думкою. Тож маємо чинити опір своєю дією. Називати чорне – чорним, добро – добром, а неправедне – неправедним.

Знаємо, що ворог суне не лише зі Сходу під своїми московськими триколорами. Але й під маскою «цінностей» намагається зруйнувати наші традиції, наші родини, нашу культуру. Хоче, аби ми стали деукраїнізованою юрбою поділених на купки рабів, які ненавидять одне одного. Лише гуртом, згадавши заповіді про любов, взаємопідтримку, повагу та мораль, зможемо здолати все і збудувати ту Україну, за яку боролися холодноярці, вояки УПА та за яку воює нині на фронті українське військо!» – відзначив свободівець Юрій Ботнар.

У своєму зверненні депутат Івано-Франківської обласної ради голова РО ВО «Свобода» Михайло Іваночко наголосив, що вже традиційно в Різдвяні свята разом з громадою села Верхній Майдан надвірнянські свободівці вшановують не тільки полеглих вояків УПА сотні «Чайки», а й всіх героїв національно-визвольної боротьби.

«Нещодавно українські націоналісти, зокрема, голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок відвідав живу легенду сотенного УПА Мирослава Симчича і спільно з побратимами-свободівцями привітав його з 95-літтям. У свій поважний вік сотник «Кривоніс» і досі веде боротьбу за Українську державу, саме такі люди, як він, є нашим дороговказом у теперішньому протистоянні московському ворогу. Він ніколи не опускав руки і гідно переніс всі життєві випробування і з таких людей, як Мирослав Симчич, Степан Бандера і сотенний «Чайка», необхідно брати приклад. Українська нація перебуває зараз у режимі не тільки зовнішньої, а й внутрішньої окупації, тобто в руках кількох людей і їх сімей сконцентрована влада в державі. Вони володіють загальнодержавними ресурсами і з підпорядкованих їм ЗМІ нав’язують нам думку ніби все не так і погано. Однак, товариство, треба розуміти значущість власних цінностей і традицій, берегти їх і щоб ліберальність, яка тотожна байдужості, не кралась у нашу свідомість,  повторюймо слова сотенного «Кривоноса»: Без націоналізму не буде України. Плекаймо своє – рідне, за яке гинули наші батьки, діди і прадіди, те, за що на смерть стоять бійці московсько-української війни. Ми, націоналісти, є традиціоналісти. Шануймо свою землю, своїх Героїв! Пам’ятаймо, що ми господарі на СВОїй Богом ДАній землі і борімось за Українську державу! Слава Україні! Героям Слава!» – наголосив Михайло Іваночко.

Також на місці бою повстанців з московітами біля символічної могили учасники заходу виконали Гімн України та заколядували.

Довідково: Зі спогадів очевидців: «7 січня 1945 року, на Різдво, сотня «Чайки» перейшла у Верхній Майдан, де ще застали курінь «Іскри». Він знявся з постою і пішов у бік с. Парище, а його сотня залишилася у селі. Десь о третій годині дня більшовики напали на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не ризикувати життям жителів села, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на засідку. Майже усі загинули в нерівному бою, 70-80 людей, ніхто не міг точно їх порахувати. У цьому бою поліг сотенний «Чайка», чотовий «Місько». Ті повстанці, які відступали до села, дивом уціліли.

Тіла загиблих повстанців місцеві мешканці поховали у спільній могилі.

Курінний «Іскра» поклявся відомстити за смерть друга «Чайки». Через два тижні він заманив більшовиків у засідку. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів», повідомляє прес-служба Надвірнянської районної організації ВО «Свобода».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!