Газета по-надвірнянськи
 

Завітайте на урочистості

18 січня 2018, 13:46 | Рубрика: Державність Версія для друку Версія для друку 558 переглядів

У понеділок, 22 січня ц. р., о 14-ій год. у районному будинку культури відбудеться святковий концерт, присвячений Дню Соборності України.

Соборність

Запрошуємо краян.

День Соборності України

22 січня, у день проголошення у 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, щорічно відзначають День Соборності України.

Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне й історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. У 2011-му День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначали 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». 2014 року Указом Президента Петра Порошенка свято відновлено як День Соборності України.

 У сучасному українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвіч­ної мрії українців на вільне життя у самостійній соборній незалежній державі.

22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради проголошено незалежність Української Народної Республіки, а роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу. У тексті Акта Соборності утверджувалось: «Однині на всіх землях України, розділених віками – Галичині, Буковині, Закарпатській Русі і Наддніпрянській Україні – буде одна, велика Україна. Мрії, для яких найкращі сини України жили і вмирали, стали дійсністю. Однині повіки буде одна, самостійна Українська Народна Республіка». Однак об’єднання України відбулось суто символічно: уже через кілька тижнів після проголошення Акта злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина – Закарпаття.

У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначали. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості. Але пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали жителі Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

Перше святкування Соборності на державному рівні відбулось 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час – автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими стягами відбулась тридцятитисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини. Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. З того часу в Україні «живі ланцюги» створювались неод­норазово, символізуючи єдність українського народу. День Соборності відзначають на державному рівні вже щорічно. Нині соборність і суверенітет України відстоюють воїни російсько-української війни на східних рубежах нашої держави.

Вл. інф.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!