Газета по-надвірнянськи
 

Медична реформа: що зміниться для пацієнтів

16 лютого 2018, 17:00 | Рубрика: Здоров`я, Реформи Версія для друку Версія для друку 654 переглядів

Верховна Рада нарешті проголосувала за медичну реформу. Закон № 6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» у першому читанні прийняли ще 8 червня. З того часу до проекту направлено 893 правки. Частина з них пропонувала суттєво змінити основні положення реформи (зокрема, положення про співоплату, міжнародні медичні протоколи, Національну службу здоров’я України).

медреф

То ж яких змін слід чекати і що конкретно депутати прийняли. «Народна Воля» пропонує читачам до уваги відповіді на основні питання щодо нової реформи.

Що означає «гроші ходять за пацієнтом»?

Досі сума, що виділялась на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку треба опалювати, ремонтувати тощо), числа працівників та – головне – кількості ліжкомісць.

Тепер держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Фактично, це змушуватиме лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати, що повинно піти тільки на користь у боротьбі за здоров’я пацієнтів. Якщо у лікаря буде менше пацієнтів, відповідно його зарплата стане меншою.

Де отримувати медичні послуги, як обрати лікаря?

Щоб отримувати медичні послуги, українцям потрібно обрати лікаря. Це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – у поліклініці, приватній клініці чи має власну практику.

Лікаря слід обирати на свій розсуд. Залежно від того, наскільки ви задоволені його послугами (якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо) та зручністю. Природно, що на перших етапах реформи громадяни при виборі сімейного лікаря враховуватимуть здебільшого власний досвід, особисті враження та рекомендації знайомих. Із часом з’являтиметься все більше об’єктивної інформації для вибору або зміни сімейного лікаря.

Коли можна записуватися до лікаря?

Якомога швидше. Реформа первинної ланки мала вже запрацювати в Україні з 1 січня 2018-го. Залежно від готовності областей, визначать і час початку приписної кампанії. Від того моменту кампанія триватиме постійно, але бажано зробити свій вибір якомога швидше, щоб ваше рішення вплинуло на обсяг фінансування відповідного лікаря.

На час підготовки цього матеріалу прес-служба МОЗ повідомила, що повноцінна кампанія з вибору лікаря первинної допомоги стартує з квітня 2018 року.

За задумом МОЗ, сімейні лікарі становитимуть т. зв. первинну ланку. Якщо лікар не зможе зарадити вашій проблемі, то він повинен скерувати пацієнта до спеціалізованої ланки (окулісти, стоматологи, нефрологи, дерматологи тощо). На перших етапах медичної реформи до спеціалістів можна буде звертатися напряму, без направлення від лікаря.

Як оформити договір з лікарем?

Пацієнт і лікар підписуватимуть декларацію про обслуговування – це стане швидкий і зручний для пацієнта процес. У документі вказуватимуть реквізити сторін: основні дані про пацієнта (ім’я, прізвище, дата народження, контактні дані, номер паспорту), про лікаря (ім’я, прізвище, інформація про освіту і кваліфікацію, контактні дані тощо), а також про заклад, де працює лікар, чи лікар із приватною практикою (код, інформація про ліцензію тощо).

Порядок надання медичної допомоги визначатиме обов’язки лікаря і те, яку саме первинну медичну допомогу гарантовано нададуть пацієнту й оплатять із бюджету.

Декларація про вибір лікаря пацієнтом стане підставою для отримання лікарем коштів за його обслуговування (у разі дотримання лікарем встановленого Порядку надання первинної медичної допомоги). Лікар не має права відмовитись, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму (2000 пацієнтів).

«Сімейний лікар» обов’язковий для всієї сім’ї та чи можна його змінювати?

Ні, не обов’язковий. Законодавство дозволяє обирати лікаря кожному із членів сім’ї, вони можуть бути різними. Термін «сімейний» використовують тому, що саме така модель найефективніша – коли лікар тривалий час «веде» всю родину і добре знає проблеми кожного з членів. Змінювати лікаря можна скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура можлива внаслідок використання електронної системи.

Що буде, якщо немає підписаного договору?

У медичній допомозі вам не відмовлять. На першому етапі реформи, якщо у людини виникла потреба звернутися до лікаря, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватися: зверніться до відповідного закладу й отримаєте допомогу. Однак підписання декларації не варто відкладати, аби отримати фінансування на медичну допомогу в майбутньому. Хоча ніяких граничних термінів для укладення декларації (договору) не встановлено. Коли зробите це, тоді й буде. Є тут, щоправда, один нюанс. Рішення про скерування до вузькопрофільного спеціаліста ухвалює сімейний лікар. Це правильно. Не має бути так, щоб людина, як поширено нині, в разі проблеми зі здоров`ям біжить до аптеки по ліки, про які чула в рекламі, шукає поради в Гуглі або ж навіть сама вирішує, до якого лікаря звернутися. Тож порада щодо скерування  від лікаря «первинки» все-таки дуже важлива.

Консультація вузькопрофільного спеціаліста буде безоплатною (щоправда, реформа вторинної ланки – це наступний етап), але за умови, що ви маєте скерування від сімейного лікаря. Якщо ж пацієнт сам вирішує, до якого вузькопрофільного спеціаліста йому звернутися і не вважає за потрібне йти на консультацію до сімейного лікаря, він має на це право, однак власним коштом.

Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря (терапевта, педіатра).

Як обиратимуть лікаря у селі, якщо вибирати нема з кого?

Чи не найбільше медичної реформи боялися у сільських місцевостях – адже, якщо мало пацієнтів, МОЗ може закрити медичний заклад взагалі. Та вибір лікаря передбачений і для сільських жителів.

Громади зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці. Нещодавнє опитування МОЗ засвідчило, що кваліфіковані сімейні лікарі готові працювати у сільських громадах, якщо на додаток до хорошої зарплати вони матимуть житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та відшкодування витрат на пальне для службового транспорту.

Якщо жителі села відчуватимуть, що лікар, який користується наданими благами, не виправдовує їх очікувань, вони можуть вимагати його заміни.

Якою стане зарплатня медиків?

Лікар отримає свободу працевлаштування і зможе обирати, трудитися як найманий працівник, чи як приватний підприємець. Зарплатня залежатиме від кількості пацієнтів, яких він обслуговуватиме. Медику дозволено обслуговувати до 2 тисячі пацієнтів (в окремих випадках можна більше). Середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році складе 370 грн. Лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. Також тариф залежатиме від віку – за пенсіонерів доплачуватимуть, щоправда, поки невідомо, скільки саме.

За розрахунками законотворців, заробітна плата медиків повинна зрости у 6 разів. Стартова заробітна плата лікарів має бути 250 відс. (понад 18 тис. грн.) від середньої зарплати по Україні, повідомила заступниця Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко. Хірургам і нейрохірургам обіцяють у 4-6 разів більшу за середню зарплатню. Тож із 1 січня 2018-го лікарі зможуть отримувати до 18 тис. грн., 12 тис. грн. отримуватимуть медсестри.

Як контролюватимуть роботу лікаря?

Чи робота лікаря відповідає вимогам Порядку надання первинної медичної допомоги, перевірятимуть територіальні органи Національної служби здоров’я (НСЗ). На її функціонування у проекті бюджету 2018 року заклали 210 млн. грн.

Якими стануть послуги?

Законотворці пропонували впровадити три види медичних послуг: безкоштовні, платні та співоплата (коли держава частково сплачує). В остаточному варіанті закону, за який проголосувала Рада, від поняття «співоплати» довелося відмовитися. Залишилися лише повністю платні медичні послуги (червоний список) та повністю безкоштовні (зелений список).

Які медичні послуги – безкоштовні?

У гарантований пакет первинної медичної допомоги увійде допомога сімейного лікаря, який: спостерігає за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень; діагностує та лікує найпоширеніші хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани; супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями; надає невідкладну допомогу; направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги; проводить профілактику: вакцинацію, огляди і дослідження пацієнтів із груп ризику; надає консультації.

Також пацієнти мають право на гематологічні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою), біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові (глюкоза крові, загальний холестерин, аналізи сечі, загальний аналіз сечі), інструментальні методи дослідження (електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою, мікроскопія харкотиння), швидкі тести (швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс). Ліміту на ці послуги немає – можна звертатися до лікаря за потреби.

За що доведеться платити?

На момент написання матеріалу, точний перелік платних послуг ще не опублікований. Зараз у нього входить лише естетична медицина. Держава оплатить спостереження при вагітності, роботу чергової бригади, яка прийматиме пологи, стандартну палату, необхідні ліки, якщо є показання, кесарів розтин. Але якщо пацієнтка захоче іншого лікаря, кращу палату і зробити кесарів розтин без медичних показань, тут держава оплачує тільки частину витрат.

Коли чекати на запуск медреформи і чи передбачені кошти?

Фінансові гарантії на первинному рівні запроваджені вже з січня нинішнього року, на інших рівнях – до 2020. Перший рік фактично діятимуть паралельно дві моделі: стара й нова.

У проекті бюджету 2018 р. передбачені кошти на медичну реформу. Цьогоріч уряд заклав рекордну суму на фінансування сфери охорони здоров’я – 112,5 млрд. грн. Обсяг коштів на програму медичних гарантій передбачений у розмірі не менше 5% ВВП.

P. S. Як інформує прес-служба Міністерства охорони здоров`я повноцінна кампанія з вибору лікаря первинної допомоги стартує з квітня 2018 р. До квітня, до початку приписної кампанії, треба визначитися з лікарем первинної ланки. Йдеться про педіатра, терапевта або сімейного лікаря.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!