Газета по-надвірнянськи
 

Діагностика і профілактика дифтерії

2 березня 2018, 13:41 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 205 переглядів

Дифтерія – гостре антропонозне інфекційне захворювання із крапельним передаванням збудника, що характеризується ураженням ротоглотки і дихальних шляхів, рідше шкіри, з розвитком фібринозного (дифтеритичного) запалення у місці проникнення збудника.

дифтер

Джерело інфекції – хворі на будь-яку клінічну форму, а також бактеріоносії, які є резервуаром недуги. Особливу епідемічну небезпеку становлять здорові бактеріоносії. Передається повітряно-крапельним, рідше контактним шляхом. «Вхідні ворота»: слизові оболонки ротоглотки, носа, верхніх дихальних шляхів та ін. Класифікують за локалізацією: дифтерія ротоглотки, гортані, носа, очей, вух, зовнішніх статевих органів, ушкодженої шкіри, трахеї та бронхів, стравоходу, шлунка; за тяжкістю: легка, середньо-тяжка, тяжка, геморагічна, гіпертоксична; за поширенням – локалізована, поширена, комбінована. Інкубаційний період для всіх форм – від декількох годин до 10 днів, частіше – 2-5 днів.

Найпоширеніша – дифтерія ротоглотки (до 92%) характеризується гарячкою до 3-5 діб. Серед місцевих ознак: біль у горлі під час ковтання, набряклість слизових оболонок, гіперемія уражених тканин з ціанотичним відтінком, наявність на них плівчастого нальоту. Фібринозний наліт щільний, суцільний, сірувато-білого кольору, формується протягом перших 2-3 діб хвороби. Після зняття нальоту може спостерігатись кровоточивість слизової оболонки.

Специфічна профілактика – планова вакцинація і ревакцинація жителів згідно з Українським Національним календарем щеплень. Здійснюють її вакцинами, що містять адсорбований дифтерійний анатоксин (АКДП, АКДП-М, АД-М).

Неспецифічна профілактика – своєчасна ізоляція хворих і носіїв токсигенних коринебактерій. Виписують хворих після двократного негативного бактеріологічного дослідження слизу з ротоглотки. У закритих колективах після ізоляції хворого протягом 7 діб проводять термометрію та огляд контактних осіб, однократно здійснюють їм бактеріологічне дослідження. Також важливе профілактичне значення має активне виявлення хворих та бацилоносіїв. Для цього одноразово обстежують осіб, котрі відвідують дитячі будинки, молочні кухні, школи-інтернати , дитячі та дорослі психоневрологічні стаціонари. За хворими на ангіну спостерігають протягом 3-х днів з обов’язковим негайним бактеріологічним дослідженням на дифтерію.

Світлана КАРМАНСЬКА,

бактеріолог мікробіологічної лабораторії.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!