Газета по-надвірнянськи
 

Нафтовики – без роботи, бюджети – без надходжень?

16 березня 2018, 15:00 | Рубрика: Економіка, Тема дня Версія для друку Версія для друку 2,226 переглядів

IMG_5563-22

Наразі під питанням знаходиться продовження дії 27 спецдозволів ПАТ «Укрнафта» на видобуток вуглеводнів, у тому числі і на Івано-Франківщині

Нинішній рік, зі слів керівника ПАТ «Укрнафта» Марка Роллінса, мав би стати успішнішим для компанії, ніж минулий, який і так був надто складним. Але, незважаючи на призупинення видобутку через непродовження строку дії 9 ліцензій, нафтовики гідно впоралися з плановими завданнями. Так і бізнес-план на поточний рік передбачає збільшення видобутку продукції, і компанія має всі необхідні інструменти для виконання цього амбітного плану.

Але на шляху покращення чомусь виникає перешкода зі сторони державних інституцій, які в силу своєї діяльності мали б сприяти роботі одній з найбільших нафтових компаній України, яка видобуває 68 відсотків української нафти в цілому.

Знову, як і торік, актуальними проблемами залишаються продовження дії спецдозволів на родовища у п’яти областях, а це – 27 ліцензій «Укрнафти».

Що стає причиною зухвалого ставлення Державної служби геології та надр України до публічного акціонерного товариства «Укрнафта», яке завчасно надало всі необхідні документи на продовження спецдозволів?

DSC_1843

Відповідна державна інституція керується старими положеннями, що дозволяють блокувати продовження спецдозволів через наявність податкового боргу, які були скасовані в судовому порядку 11 листопада 2017 року. Варто сказати, що товариство за минулий рік у повному обсязі виконало свої податкові зобов’язання, сплативши до бюджетів усіх рівнів 10,5 млрд. грн.

Сподіваюсь, що читачі «Народної Волі» пам’ятають тривожні публікації у минулому з приводу призупинення роботи Битків-Бабченського родовища на території Надвірнянського району з причини незаконної бездіяльності Державної служби геології та надр України, факт чого встановлено судами. Так зазначене родовище не експлуатувалось впродовж 2015-2016 років, через що Державний бюджет недоотримав лише рентних платежів більш ніж на півмільярда гривень. Безпідставне не продовження строку дії дев’яти спецдозволів з боку відповідних державних органів у 2017 році коштувало компанії щонайменше 1,5 млрд. грн., а Державний бюджет знову таки недоотримав рентних платежів майже на півмільярда гривень.

У положенні про Державну службу геології та надр України у першому пункті наголошується, що «Держгеонадра» є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну політику у сфері раціонального використання надр». Однак, цифри – річ вперта, і поглянувши на недоотримані бюджетні надходження та невидобуті енергоресурси через «ефективну» реалізацію державної політики у сфері раціонального використання надр Держгеонадрами, стає зрозумілим, що за покращення в енергетичній справі держави треба боротися ні з ким іншим, як саме з центральним органом виконавчої влади. Досить дивна ситуація для держави, яка взяла курс на енергетичну незалежність від північного сусіда. Чи може є інші курси, про які ми не знаємо?

DSC_1836

Цього року Державна служба геонадр продовжує згубну для країни практику  – протиправну відмову товариству в продовженні 27 спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів, термін дії яких уже закінчується, і наслідки від таких дій можуть бути надто неприємні. Адже «Укрнафта» на цих родовищах видобуває майже 737 тисяч тонн нафти і конденсату та 320 млн. кубометрів газу, що становить 53% річного видобутку нафти і конденсату і 30% річного видобутку газу. Зокрема, із  27 спецдозволів товариства загалом в Україні, у період з січня по травень 2018 року завершується строк дії 7 спецдозволів ПАТ «Укрнафта» з користування нафтогазоносними надрами на території Івано-Франківської області, а саме: 4 у Надвірнянщині та 3 у Долинщині.

Керівництво нафтової компанії у визначені терміни подало відповідні матеріали до Держгеонадр, більше того є рішення судів, які зобов’язують Держгеонадра продовжити строки дії ліцензій, але донині цього не зроблено. Виявляється, що рішення суду для деяких органів виконавчої влади не є обов’язковим до виконання на всій території України, що своєю бездіяльністю і доводить Держгеонадра. Можливо, це нові методи залучення інвесторів?

Зупинка видобутку вуглеводнів майже на третині українських родовищ, звичайно, матиме руйнівний вплив на діяльність нафтової компанії, в якій 50%+1 акція належать державі. Окрім втрат фінансових надходжень до державного та регіональних бюджетів, непристойна поведінка Держгеонадр може призвести до виникнення аварійних ситуацій на виробництві та екологічного забруднення довкілля, також припинення газопостачання до багатьох населених пунктів. І головне – тисячі людей залишаться без роботи і без засобів на прожиття.

Непродовження Держслужбою геології та надр України у строку дії спецдозволів на користування надрами у нинішніх умовах, на думку небайдужих українців, є злочином проти держави: суперечить задекларованим керівництвом країни стратегічним планам щодо стабілізації функціонування паливно-енергетичного комплексу, нарощування власного видобутку вуглеводнів, зменшення залежності від зовнішніх чинників.

Доцільно відзначити, що з січня 2018 року по-новому запрацював механізм рентних платежів, за якими бюджети областей, районів, населених пунктів та об’єднаних територіальних громад уже отримали 5% рентної плати від видобутку вуглеводнів. За попередніми розрахунками, ПАТ «Укрнафта» поточного року сплатить близько 1,3 млрд. грн. ренти за видобуток нафти і газу в Івано-Франківській області, тож до місцевих бюджетів Прикарпаття надійде 65,4 млн. грн. Отже, депутатам Верховної Ради та місцевих рад усіх рівнів є за що боротись із відповідними владними структурами держави.

Як приклад, до бюджетів сільських та селищних рад Надвірнянського району цього року за користування надрами від ПАТ «Укрнафта» надійде орієнтовно 4,7 млн. грн. рентної плати, до районного бюджету  – 7,6 млн. грн. Так само наповняться бюджети сільських рад Богородчанського району на 2 млн. грн., а районна скарбниця – на 2,7 млн. грн. Відповідно стануть багатшими сільські ради Рожнятівського, Косівського районів та міська рада Яремче.

Звичайно, сьогодні трудовий колектив ПАТ «Укрнафта» неабияк стурбований та глибоко обурений ставленням Держгеонадр у відношенні до одного з найбільших платників податків до бюджетів усіх рівнів  – «Укрнафти».

Гучний дзвінок тривоги за завтрашній день почули не тільки нафтовики, а й жителі Прикарпатського краю. Тому незрозумілу проблему та пошук шляхів її вирішення нині обговорюють депутати на сесіях сільських, селищних і районних рад області, у той же час звертаються до уряду держави, Національного антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури із заявами щодо припинення корупційних діянь Держгеонадр та  негайного продовження строку дії  спеціальних дозволів для ПАТ «Укрнафта» на продовження  видобування вуглеводнів з родовищ, які тривалий  період на законних підставах розробляє вищеназвана компанія.

Зокрема, 6 березня ц. р. сесія  Надвірнянської районної ради під головуванням голови районної ради Івана Гурмака  розглянула питання  «Про звернення районної ради (щодо протиправних дій Державної служби геології та надр України у відношенні до ПАТ «Укрнафта»)». Депутатський корпус одноголосно прийняв рішення підтримати трудовий колектив НГВУ «Надвірнанафтогаз» у його вимогах до органів державної влади.

Слід зазначити, що минулого тижня відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» від 18 грудня 2017 року на теренах Надвірнянщини розпочалося громадське обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планової діяльності – видобуток вуглеводнів  –  структурним підрозділом ПАТ «Укрнафта»  –  НГВУ «Надвірнанафтогаз».

Перші в історії «Укрнафти» громадські слухання із вищезгаданого питання при активній участі жителів, місцевої влади, депутатського корпусу, посадових осіб Надвірнянського нафтогазовидобувного управління на чолі з директором бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта» Олегом Мальчиком під егідою управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської облдержадміністрації відбулися у селі Зелена Надвірнянського району, в селі Небилів Рожнятівського району та у місті Надвірній. Проведені слухання координував заступник начальника управління екології та природних ресурсів  Івано-Франківської ОДА Андрій Пліхтяк. Суттєвих зауважень чи претензій з боку громадян вищеназваних населених пунктів, на територіях яких здійснюють видобуток нафти і газу, до звітів не було. Учасники громадських обговорень висловили сподівання на якнайшвидше продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами.

За словами Олега Мальчика, громадські слухання – це одна із важливих форм співпраці керівництва нафтової компанії з громадами, думки яких завжди треба чути. Він висловив сподівання, що Державна служба геології та надр України почне виконувати свої функції для раціонального використання природних ресурсів і виконає рішення судів у частині продовження строку дії ліцензії ПАТ «Укрнафта».

Михайло  МИЦУС.

 

Про звернення районної ради

Рішення дев’ятнадцятої сесії Надвірнянської районної ради сьомого скликання від 06.03.2018 № 483-19/2018

Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

вирішила:

1. Схвалити звернення районної ради до Прем’єр-Міністра України В. Гройсмана, Міністра екології та природних ресурсів України О. Семерака, голови Національного антикорупційного бюро України А. Ситника, заступника Генерального прокурора України – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Н. Холодницького щодо зволікання Державної служби геології та надр України у наданні ПАТ «Укрнафта» спеціальних дозволів на користування надрами (додається).

2. Рішення надіслати адресатам, зазначеним у зверненні.

3. Звернення опублікувати в газеті «Народна Воля» та розмістити на веб-сайті районної ради.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, комунальної власності, земельних відносин та екології і заступника голови районної ради І. Писклинця.

Голова районної ради І. М. Гурмак

Прем’єр-Міністру України

Володимиру Гройсману

Міністру екології та природних ресурсів України

Остапу Семераку

Голові Національного

антикорупційного бюро України

Артему Ситнику

Заступнику Генерального

прокурора України – керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, державному раднику юстиції 3 класу

Назару Холодницькому

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області, занепокоєні і обурені діями Державної служби геології та надр України у відношенні до однієї з найбільших нафтових компаній України – ПАТ «Укрнафта».

Адже, як встановлено судами, саме з вини Держгеонадр впродовж 2015-2016 років не експлуатувалось Битків-Бабченське нафтогазоконденсатне родовище на території Надвірнянського району, чим завдано збитків Україні на 1,5 млрд. грн., а ПАТ «Укр­нафта», силами якого проводиться видобування вуглеводнів на вказаному родовищі, не отримало сотні мільйонів гривень прибутків.

Аналогічна ситуація виникла у 2017 році, коли Державна служба геології та надр України відмовила ПАТ «Укрнафта» у продовженні дії спеціальних дозволів на надрокористування 9 родовищ у Сумській та Львівській областях. Загалом за час припинення розробки вказаних родовищ компанія втратила близько 1 млрд. грн. доходу, а держава – 330 млн. грн. податкових надходжень лише від несплати рентних платежів. І тільки після тривалої боротьби Товариство отримало спеціальні дозволи на видобування вуглеводнів.

Однак і сьогодні Держгеонадра продовжує згубну для держави практику протиправної відмови ПАТ «Укрнафта» в наданні 27 спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів, термін дії яких закінчується у 2018 році. В період з січня по травень поточного року завершується строк дії 7 спеціальних дозволів ПАТ «Укрнафта» на користування нафтогазоносними надрами на території Івано-Франківської області, в тому числі 4 – у Надвірнянщині та 3 –  у Долинщині. Компанія вчасно подала до Державної служби геології та надр України всі необхідні документи для вирішення зазначеного питання, однак відповіді не отримала.

Проблема ускладнюється ще й тим, що припинення видобутку вуглеводнів, окрім втрат для Державного бюджету, дезорганізації діяльності ПАТ «Укрнафта», може призвести до виникнення аварійних ситуацій на виробництві та екологічного забруднення довкілля, а також припинення газопостачання до багатьох населених пунктів.

Від початку 2018 року по-новому запрацював механізм рентних платежів, за якими бюджети областей, районів, населених пунктів та об’єднаних територіальних громад отримали 5% рентної плати внаслідок видобутку вуглеводнів.

За попередніми розрахунками ПАТ «Укрнафта» у 2018 році сплатить близько 1,3 млрд. гривень ренти за видобуток нафти й газу. До місцевих бюджетів Прикарпаття надійде 65,4 млн. грн., у тому числі Надвірнянщини – 12,3 млн. грн.

Антинародна діяльність Держгеонадр, а також тих посадових осіб, які стоять за ними, суперечить задекларованим керівництвом країни стратегічним цілям щодо стабілізації функціонування паливно-енергетичного комплексу, нарощування власного видобутку вуглеводнів, зменшення залежності від зовнішніх чинників.

Ми переконані, що зупинення або відмова в наданні Державною службою геології та надр України спеціальних дозволів на користування надрами у нинішніх умовах є злочином проти держави.

Зважаючи на викладене вище, просимо керівників держави і Національне антикорупційне бюро України розглянути наше звернення та вжити заходів щодо припинення корупційних діянь Державної служби геології та надр України, зобов’язати її негайно видати ПАТ «Укрнафта» спеціальні дозволи на видобування вуглеводнів із родовищ, які тривалий період на законних підставах розробляються цією компанією.

Ми сподіваємось, що Ви приймете правильне рішення, яке відповідатиме інтересам українського народу, нафтовиків та їх сімей.

Схвалено на дев’ятнадцятій сесії

Надвірнянської районної ради

сьомого скликання 06 березня 2018 р.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!