Газета по-надвірнянськи
 

Перші громадські слухання звіту з оцінки впливу на довкілля стартували

2 березня 2018, 13:57 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 445 переглядів

НГВУ

Громадське обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності – видобуток вуглеводнів – структурним підрозділом ПАТ «Укр­нафта» – НГВУ «Надвірнанафтогаз» – розпочалося цього тижня на теренах Надвірнянщини.

У понеділок, 26 лютого поточного року, у будинку культури с. Зелена (присілок Хрипелів) за участі майже півсотні жителів цього гірського села, місцевої влади, депутатського корпусу, а також відповідальних працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» на чолі з директором бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта», в. о. начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Олегом Мальчиком під егідою управління екології та природних ресурсів обл­держадміністрації, відбулися перші громадські слухання із вищезгаданого питання у межах Довбушансько-Бистрицького родовища, розташованого на землях Зеленської сільської ради площею 95,2 км. кв.

Слухання відкрив і координував заступник начальника управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Андрій Пліхтяк, який поінформував, що таку процедуру передбачає новий Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» від 18 грудня 2017 р. і в даному випадку вона необхідна для продовження Державною службою геології та надр України терміну дії спеціального дозволу на користування надрами.

НГВУ-1

В. о. начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Олег Мальчик проаналізував діяльність нафтогазовидобувного управління на Довбушансько-Бистрицькому родовищі та оцінив перспективи розвитку й економічний вплив на село. Загалом, за умови безперебійної роботи родовища бюджет Зеленої поповниться за рахунок рентних платежів орієнтовно на 650 тис. грн. у рік, а у випадку створення об’єднаної територіальної громади – 1,950 млн. грн. Водночас в. о. начальника констатував: – У 2018-му у ПАТ «Укрнафта» виходить термін дії 27-ми спецдозволів на користування надрами. Якщо зупинити роботу цих 27-ми родовищ, то тільки за 2018 рік «Укрнафта» не доотримає 339 тис. тонн нафти/конденсату, газу – 176 млн. м куб. До кінця цього року компанія втратить близько 53 % добового видобутку вуглеводнів. Держава ж втратить цьогоріч – 3,5 млрд. грн. податків (рента, податок на прибуток, ПДВ), у т. ч. 1,8 млрд. грн. ренти.

Начальник лабораторії вод та грунтів науково-дослідного і проектного інституту (НДПІ) ПАТ «Укр­нафта» Арсен Пукіш розповів про шляхи моніторингу впливу діяльності підприємства на довкілля та представив «Звіт з оцінки впливу на довкілля планової діяльності з видобування корисних копалин НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта» на Довбушансько-Бистрицькому родовищі», розроблений спеціалістами НДПІ.

Хопта

Горяни активно долучилися до обговорення, загостривши увагу промисловців на питаннях, зокрема, моніторингу за станом підземних водоносних горизонтів. Небайдужих присутніх також зацікавив той факт, що для  підтримання пластового тиску на родовищі у свердловини закачуватимуть, як запевнили виробники, прісну воду з річки Кам’янка села Дори Яремчанської міської ради. Широкий блок проблем соціально-економічного характеру порушив перед керівництвом НГВУ «Надвірнанафтогаз» Зеленський сільський голова Віталій Хопта. Депутат сільської ради, голова профільної депутатської комісії з екології Дмитро Онуфрак висловив стурбованість щодо можливого забруднення річки нафтопродуктами від роботи свердловин в урочищі Зубричному.

Житель села Дмитро Кудлейчук відзначив вагому роль Надвірнянського НГВУ у житті населеного пункту, зокрема, чотирьох десятків сімей, представники яких працюють на підприємстві. Не залишився осторонь з`ясування деяких технічних моментів виробництва і представник управління екології та природних ресурсів ОДА Петро Кульба.

Вичерпні відповіді на всі наболілі для жителів Зеленої питання надали Олег Мальчик, Арсен Пукіш та керівник служби еколого-радіаційної безпеки НГВУ «Надвірнанафтогаз» Іван Боднарук. Представники компанії підтвердили свою готовність співпрацювати з жителями села, повсякчас об`єктивно інформуючи їх про кожен будь-який крок щодо впливу на навколишнє середовище. Адже, згідно з уже згаданим Законом, відтепер буріння кожної свердловини вимагатиме окремої оцінки впливу на довкілля. Щодо елементів аварійності, то Олег Мальчик наголосив: – Аварії бувають скрізь. Ми забезпечені всім необхідним, щоб унеможливити їх виникнення взагалі та зменшити негативний вплив як мінімум.

За словами Олега Мальчика, підсумок перших в історії ПАТ «Укрнафта» та України громадських слухань – продовження співпраці із громадою, яку ніколи не припиняли.

Оцінивши економічну доцільність для Зеленої нафтогазовидобувної діяльності (збереження робочих місць, сприяння розвитку села за рахунок постійного надходження рентних платежів), громада погодила звіт з оцінки впливу на довкілля і висловила сподівання, що термін дії  спеціального дозволу на користування надрами Довбушансько-Бистрицького родовища все ж таки продовжать у Державній службі геології та надр України.

Усі пропозиції та зауваження, що надійшли від жителів Зеленої, розглянуть в управлінні екології і природних ресурсів ОДА і, якщо вони є вагомі, підтверджені на законодавчому рівні, їх обов`язково врахують в оцінці впливу на довкілля, уточнив Андрій Пліхтяк.

Висновки про вплив на навколишнє середовище готуватимуть протягом 25-ти робочих днів. І такий документ долучать до пакету іншої документації, щоб отримати спецдозвіл на користування надрами. Водночас підготовлені висновки оцінки впливу на довкілля розмістять в єдиному реєстрі у вільному доступі для громадян. Відповідно до цих висновків нафтогазовидобувники вироблять умови для безпечного проведення своєї діяльності.

P. S. У вівторок аналогічні громадські слухання відбулися у с. Небилів Рожнятівського району, а позавчора, у середу, – у Надвірній.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!