Газета по-надвірнянськи
 

Туберкульоз сьогодні: факти та перспективи

23 березня 2018, 14:11 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 84 переглядів

Цьогорічна тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом така ж сама, як і минулорічна – «Разом ліквідуємо туберкульоз: нікого не залишимо без уваги».  Хоча за критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні, начебто, подолано, наша країна все ж віднесена до групи країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз.

туберкул

У Надвірнянському районі тривалий час реєструють високу захворюваність на туберкульоз. У 2017-му зареєстровано 60 випадків проти 54 у 2016 р. Особливо у смт. Ланчин, с. Пасічна, м. Надвірна з приписними селами.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання. Його викликає мікобактерія туберкульозу (МБТ), що називається також паличкою Коха. Мультирезистентний туберкульоз (МР ТБ) є формою туберкульозу, що резистентна (стійка) до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. Цими препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Це означає, що ці антибіотики не будуть ефективно діяти та вбивати бактерію.

Основні симптоми захворювання: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі). На туберкульоз може захворіти кожен. Проте деякі люди мають більший ризик виникнення захворювання. Це особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз; ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД; особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики; особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет); діти, оскільки їх імунна система не сформована; літні люди через послаблення їх імунної системи.

Резистентними формами частіше хворіють люди, які: не приймають протитуберкульозні препарати регулярно; не приймають всі препарати, які рекомендував лікар; в яких розвинувся повторно туберкульоз після прийняття протитуберкульозних препаратів у минулому; мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.

Якщо помітили схожі симптоми у себе чи своїх близьких, то якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Основними дослідженнями є огляд у лікаря, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.

Варто пам’ятати! Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Не зволікайте із проведенням туберкулінодіагностики у дітей, профілактичними флюорографічними оглядами, дотримуйтеся здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування, правил особистої гігієни –  все це стане запорукою здоров’я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії. Бережіть своє здоров’я!

Емілія СЕМ`ЯНІВ,

заступник головного лікаря

ЦРЛ Надвірнянського району.

Тетяна ОЗАРУК,

завідувач протитуберкульозного

диспансерного відділення Надвірнянської ЦРЛ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!