Газета по-надвірнянськи
 

КУЛЬТУРА І ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: реалії і перспективи

27 квітня 2018, 12:08 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 139 переглядів

Минулотижневу нараду в районному будинку культури із працівниками галузі культури Надвірнянщини за участі радника з питань муніципальних послуг Івано-Франківського центру підтримки місцевого самоврядування Марії Баран та директора районного БК Івана Романюка розпочав радник голови райдержадміністрації Тарас Олендій.

Він нагадав, що в Україні вже третій рік поспіль триває адміністративно-територіальна реформа, в основі якої – децентралізація. У державі створено 725 об’єднаних територіальних громад. Зокрема, на Прикарпатті – 23, а в нашому районі – три ОТГ. – Цей процес незворотній, – зазначив Тарас Олендій і висловив припущення, що, перейшовши «екватор» з децентралізації, найближчим часом (через рік-півтора) процес об`єднання територіальних громад у країні завершиться. Радник голови райдержадміністрації наголосив: – Паралельно з децентралізаційною реформою відбувається освітня та медична. Як такої реформи культури немає. Однак триває процес передачі чи переходу закладів культури від районного підпорядкування (відділу культури РДА) в підпорядкування об’єднаних територіальних громад. Тож, за словами Тараса Олендія, у культпрацівників виникає чимало питань різного характеру, пов’язаних із такими змінами. Зокрема, це засвідчили і нещодавні сходи селян, де, крім обговорюваного питання про створення Пасічнянської ОТГ, працівників клубних та бібліотечних установ Бистриці, Зеленої та Пасічної цікавили насущні проблеми свого подальшого функціонування у випадку ОТГ, що цілком виправдано і слушно. Адже місце культури у процесі децентралізації вимагає всестороннього обговорення і застосування таких дієвих підходів, щоб ця сфера стала надійним підмурівком у формуванні громади, складовою тієї центрової невід`ємної ланки, що ефективно поєднує владу та місцеву громаду. Це, власне, і стало причиною тривалої розмови з працівниками культурної галузі.

Закон – на захисті прав громади

З інформацією про стан закладів культури в районі перед учасниками наради виступив головний спеціаліст відділу культури райдержадміністрації Андрій Остап`юк. Передусім, він акцентував увагу на деяких законодавчих нормах, зокрема, статтях Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», що передбачають надання якості та доступності  публічних послуг в ОТГ не нижче, ніж до об`єднання. Себто, територіальні громади повинні одержувати послуги від бібліотек, клубів, інших спеціалізованих мистецьких закладів в обсягах, не менших за тих, що надавались до створення ОТГ. Базова мережа закладів культури може зменшуватися винятково за погодженням Міністерства культури, резюмував доповідач. Андрій Остап`юк водночас торкнувся і особливостей забезпечення жителів бібліотечним обслуговуванням. Зокрема, йшлося про те, що ОТГ відповідно до чинного законодавства має забезпечити реалізацію прав громадян на бібліотечне обслуговування, надання рівноправного доступу до інформації та сучасних інформаційних технологій, а також забезпечити культурно-освітні потреби жителів громади.

На сьогодні мережа закладів культури в Надвірнянщині нараховує: 35 клубних установ; 41 бібліотеку; 5 шкіл естетичного виховання (4 музичні, 1 художня); 5 музеїв. У цьому ж переліку – по 4 клубні установи та бібліотеки Переріслянської ОТГ; дитяча музична школа, 2 клуби, 3 бібліотеки та музей Ланчинської ОТГ; дитяча музична школа, 4 клуби та 4 бібліотеки і музей Делятинської ОТГ. Загалом у закладах клубного типу працює 216 гуртків аматорської творчості, які охоплюють 3094 учасники. З них 31 носять звання «народного» аматорського колективу. У районі комп’ютеризовано 14 бібліотечних установ, у т.ч. 8 сільських.

Чотири діючі музеї фінансуються з районного бюджету, а один, відомчий, музей нафтопромислів Галичини фінансує НГВУ «Надвірнанафтогаз». Ще 9 музеїв на громадських засадах функціонують при клубних і бібліотечних установах. У школах естетичного виховання (музичних і художній) навчають 1 тисячу дітей основного контингенту та близько сотні діток – на спецкошти.

Фінансова спроможність уможливить розвиток

Співдоповідали представники Ланчинської, Делятинської та Переріслянської об’єднаних територіальних громад. Учасники наради, як мовиться, з перших уст дізналися про наявний стан справ з культурною сферою після процесу об`єднання в одну територіальну громаду і переконалися, що істотний вплив на функціонування галузі має фінансова спроможність новостворених ОТГ, наявність достатнього фінансового ресурсу.

Заступник Переріслянського сільського голови ОТГ Василь Гринчак (і його опісля доповнив перший заступник голови Василь Непеляк) поінформували про реорганізацію у місцевій культурі, ввівши одну посаду директора БК на 4 клубні установи. Виступаючі констатували також, що 2 клуби в об’єднаній громаді нині – у плачевному стані: без тепла взимку стоять, як «стодола», закриті. Водночас у громаді взялися за написання проекту «Сучасний інформаційний центр розвитку громади», спрямований, зокрема, на комп’ютеризацію, осучаснення бібліотеки. У громаді заодно прислухалися до побажання батьків і планують залучити у штат хореографа й акомпаніатора, щоб розвивати в ОТГ дитяче танцювальне мистецтво.

У Ланчинській ОТГ всі працівники клубних та бібліотечних установ залишилися працювати на своїх попередніх посадах, куди перейшли із районного підпорядкування, повідомила бібліотекар Ланчинської дитячої бібліотеки Лариса Голіней, зауваживши, що працюють згідно з планом, затвердженим на сесії Ланчинської селищної ради ОТГ. І роботи ще більше додалося, наголосила молодий фахівець.

У «наймолодшій», Делятинській ОТГ, яка створена порівняно недавно, всіх працівників культури, звільнених по переведенню з району, також працевлаштували відповідно до займаних раніше посад. Фонду для заробітної плати у нас – вдосталь, сказав ствердно начальник відділу освіти і культури Делятинської селищної ради ОТГ Михайло Гаврилюк. За словами посадовця, наразі проблеми з кадрами немає. Але все ж незабаром рішенням сесії думають дещо реорганізувати, бо «є певні працівники, які виконують або не свою роботу, або неповноцінно виконують». Кількісний склад не змінюватимемо, але тримати на роботі працівників, котрі не виконують свої посадові обов’язки, і виплачувати їм гроші, нам просто невигідно, додав представник Делятинської ОТГ. Серед завдань у найближчій перспективі, крім всього решти, вирішення питання з оплатою навчання дітей із Білих Ослав (село не ввійшло до складу ОТГ), у Делятинських музичній школі та навчально-виробничому комбінаті.

Зберегти напрацьоване, примножити нове

Про кращі практики розвитку культури в ОТГ, зокрема, Старобогородчанській, Білоберізькій, Печеніжинській та інших, розповіла і провела презентацію представник Івано-Франківського центру підтримки місцевого самоврядування Марія Баран.

– Зараз на державному рівні приділяють більше уваги реформам освіти й охорони здоров`я, – визнала обласний спеціаліст. – І, незважаючи на те, що Мінкультури не розробило чітких методичних вказівок і рекомендацій, кожна громада в області, районі та й Україні нині намагається облаштувати життя, функціонування культурної галузі відповідно до потреб жителів в ОТГ, а також фінансових потреб та інфраструктурних можливостей кожного конкретного закладу.

Нині бібліотеки і клубні заклади знаходять цілу низку альтернативних форм надання послуг, в т.ч. і платних, констатувала Марія Баран, а також наголосила, що із входженням культурної галузі в ОТГ для її працівників відкриваються неабиякі можливості проявити фаховий рівень, креативний підхід, застосувати весь свій досвід, авторитет і професіоналізм для розвою культури в об’єднаній громаді.

На нараді своїм баченням розвитку культури в районі поділилася відомий фахівець, директор Пнівського БК Ірина Гордійчук, яка висловилася за необхідність залучати активну сільську молодь до різноманітних культурно-мистецьких заходів.

Попри виявлену у запитаннях і поглядах тривогу культпрацівників за своє майбутнє спілкування в ході наради стало взаємнокорисним для кожного. Було б несправедливо стверджувати, що всі учасники наради позитивно і з розумінням сприймали почуту з уст виступаючих інформацію. Відчувалося, це – лише початок змін, що наступають, а найважливіше і найвідповідальніше – ще попереду…

Леся Дутчак “Народна Воля”.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!