Газета по-надвірнянськи
 

Медреформа: укладено перші декларації з вибору лікаря

20 квітня 2018, 14:59 | Рубрика: Реформи, Тема дня Версія для друку Версія для друку 5,497 переглядів

лікар

Зміни у вітчизняній системі охорони здоров`я розпочалися з первинної ланки. Надвірнянщина активно долучилася до реформаторських процесів, що з кожним наступним місяцем набирають все чіткіших і конкретніших обертів. Жителі району розпочали вибір лікарів за власним бажанням, не обмежуючись місцем реєстрації чи проживання.

І якщо початок 2018-го позначений організаційною роботою з від`єднання первинної ланки, тобто сільських лікарських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів і входження їх до новостворених об`єднаних територіальних громад (Ланчинської, Делятинської, Переріслянської), то вже відразу по завершенні Великодніх свят розпочалася кампанія з підписання декларацій між пацієнтами та  сімейними лікарями, дільничними лікарями-терапевтами та педіатрами.

Медзаклади оснащують комп`ютерною технікою

– А цьому передував етап реєстрації медичних закладів у загальній електронній системі eHealth, – зазначає головний лікар центральної районної лікарні Надвірнянського району Сергій Ємельянчук. – Тож, на сьогодні всі заклади зареєстровані. Водночас в Івано-Франківській області загалом зареєструвалось 304 лікарі первинної медичної ланки, серед яких – 43 лікарів з Надвірнянщини. Зараз шукаємо технічні можливості (провайдерів) із під`єднання Інтернету, зокрема, до Бистрицької лікарської амбулаторії. У Зеленській ЛА є комп`ютер, залишається також під`єднати Інтернет. Пасічнянська  та Тисменичанська лікарські амбулаторії мають у наявності і комп`ютер, й Інтернет. Поступово дооснащується відповідним комп’ютерним обладнанням терапевтичне відділення районної поліклініки та поліклініка дитячої лікарні.

Отже, що стосується технічної сторони, то ми продовжуємо наполегливо працювати, резюмував Сергій Ємельянчук. Він наголосив: – Декотрі лікарі вже мають по 150-160 і більше  підписаних пацієнтами декларацій. В особі лікаря, якого вибираємо, треба бачити спеціаліста і мати з ним довірливі стосунки.

С. В. Ємельянчук також спростував деякі міфи. Зокрема, що, мовляв, лікаря, вибраного одного разу, не можна буде змінювати. Це не відповідає дійсності. Декларацію можна будь-коли укласти і з іншим лікарем «первинки», попередній договір автоматично анулюють. Або ще один міф – пацієнт буде змушений йти до того вузькопрофільного фахівця, до якого його скерував сімейний лікар. Насправді ж, одержавши направлення від сімейного лікаря до спеціаліста вузького профілю (приміром,  кардіолога, невропатолога), людина і сама може собі вибрати до якого лікаря вторинної медичної ланки  їй звернутися.

Вимога часу – ставати першокласним фахівцем

– У кінцевому результаті, – зауважує керівник центральної райлікарні, – це створюватиме здорову конкуренцію серед лікарів, стимулюватиме їх до підвищення своєї кваліфікації, зростання професійного рівня. Це стосується лікарів як первинної ланки надання меддопомоги, з чого власне і розпочали реформу галузі, так і вторинної ланки, яка стане наступною у тривалому процесі кардинальних змін.

Нагадаємо, заробітна плата лікаря залежатиме від кількості пацієнтів, які підписали декларацію. Водночас доплачуватимуть за осіб старших 60-ти років та дітей від 0 до 5 років. Держава доплачуватиме центру первинної медико-санітарної допомоги по 370 грн. за пацієнта. Напрацьовується певна система бонусів. Позитивним буде профілактична робота лікаря на дільниці, зниження показників захворюваності, особливо на соціально-небезпечні хвороби (туберкульоз, СНІД тощо). Роботу лікаря контро­люватимуть територіальні органи новоствореної Національної служби охорони здоров`я.

Сергій Ємельянчук також не оминув питання про місце середнього медичного персоналу у реформі, що відбувається сьогодні. За його словами, роль медичної сестри у цьому процесі аж ніяк не губиться. Цей фах –  також потрібний. Водночас вимоги до професійного рівня медсестер невпинно зростають. Тому на кваліфікований середній медперсонал завжди буде попит, підкреслив керівник районних медиків.

На запитання, як бути з тими співвітчизниками, котрі категорично не підписуватимуть декларації, Сергій Ємельянчук мовив, що це – цілком можливо. Але в такому випадку пацієнт самостійно повинен подбати про забезпечення оплатою наданих йому медичних послуг. У гарантований державою пакет  первинної медичної допомоги увійде допомога сімейного лікаря, який, зокрема, спостерігатиме за станом здоров`я пацієнтів, діагностуватиме і лікуватиме найпоширеніші хвороби.

У закладах охорони здоров`я державної та комунальної форм власності, які стануть надавачами медичних послуг за програмою медичних гарантій, обсяг платних медичних послуг, які не входять до цієї програми, не повинен становити більше 20 відсотків від обсягу всіх наданих послуг.

Створять єдиний центр первинної допомоги

Після  квітневого старту національної кампанії з вибору лікаря у липні заклади «первинки», які уклали договори з Національною службою охорони здоров`я, почнуть отримувати прямі виплати від держави за обслуговування пацієнтів. Перед цим їм необхідно змінити свою організаційно-правову форму. Адже тільки медзаклади у статусі некомерційних комунальних підприємств зможуть укласти ці договори, щоб отримувати пряме фінансування – за надані послуги з Державного бюджету.

Тож перший літній місяць для влади і медичних закладів Надвірнянщини може стати черговим, ще одним важливим поступом вперед у реалізації реформи.

Сергій Ємельянчук продовжує: – У червні на сесії районної ради повинні ухвалити рішення про створення єдиного центру первинної медико-санітарної допомоги, який матиме свого керівника, відділ кадрів. До цього центру, що планують створити на базі районної поліклініки, ввійдуть як структурні підрозділи всі лікарські амбулаторії та фельдшерсько-акушерські пункти. А в міру утворення ОТГ їх передаватимуть на баланс цих об`єднаних громад.

Телемедицина у селі – лише за наявності технічного обладнання

- Стосовно питання госпітального округу. Ми домовилися з колегами, що госпітальний округ – це завтра, післязавтра, – прокоментував Сергій Ємельянчук. – Зараз усі зусилля спрямовані на «первинку», яку місцева влада повинна оснастити комп`ютерною технікою. Після завершення реформування первинної ланки медичної допомоги справа дійде до госпітального округу. Тому нині не говоритимемо про те, що буде, умовно кажучи, післязавтра.

У контексті цього ми не могли не поцікавитися у головного лікаря ЦРЛ його думкою про телемедицину. – Це – цілком реально і стане дієвою підмогою для лікаря і пацієнта, а також зекономить кошти і час, але можливо тільки тоді, коли медичні заклади повністю оснастять комп’ютерною технікою й Інтернетом, – відповів Сергій Ємельянчук, наголосивши, що в цивілізованих  країнах телемедицину використовують вже віддавно і з неабияким успіхом. Програму розвитку сільської медицини розробили за дорученням Президента України. Одним із нововведень є телемедицина, що передбачає консультації через Інтернет. Міністерство охорони здоров`я дає таке визначення  телемедицини: «Це –  напрямок медицини, а саме: комплекс дій, технологій і заходів, що застосовується при наданні медичної допомоги з використанням засобів дистанційного зв`язку у вигляді обміну електронними повідомленнями (у випадках, коли відстань є критичним чинником)». Запровадити таку технологічну новинку в українських селах – телемедицину (не має жодного зв`язку з телебаченням!) – планують за фінансової підтримки Світового банку.

Та як все буде насправді – вже найближчим часом покаже життя. А перші, хоч і болісні, (не без «побічних ефектів»), кроки засвідчили: альтернативи реформам просто не існує.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!