Газета по-надвірнянськи
 

Про нові правила поховання

13 квітня 2018, 13:06 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 17,196 переглядів

Зміни до Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, які набули чинності із 15 березня ц. р., наробили чимало галасу щодо, нібито, нових правил поховання і що похоронити померлого тепер можна тільки за рішенням суду.

Такі зміни вносили з приводу порядку проведення судово-медичної експертизи трупа. Раніше слідчий міг проводити експертизу на свій розсуд, зараз тільки через слідчого суддю.

По суті, нічого не змінилося. Більшість смертей, як і раніше, не потребуватимуть проведення експертиз чи залучення суду до похоронного процесу. Якщо людина померла вдома з природних причин, то її можна спокійно поховати – усе, як і робили досі.

Нова редакція КПК передбачає, що у випадку підо­зрілої смерті або ж злочину слідчі будуть зобов’язані звертатися до суду за дозволом на проведення експертизи причин смерті.

Коли вмирає людина, виїжджає слідчо-оперативна група і медики. Вони дивляться, щоб не було ознак насильницької смерті, якщо така мала місце. Після цього слідчий звертається до чергової частини і відкриває кримінальне провадження, привласнює йому номер, тіло з цим номером направляють у морг для проведення експертизи. Морг не може прийняти тіло без такої експертизи.

 Тобто йдеться не про всі випадки смерті, а лише про ті, коли необхідно проводити розслідування. І в таких випадках процедура дійсно стане довшою, оскільки суд матиме до п’яти днів для прийняття рішення про призначення експертизи. Більше того – задовольняти клопотання про проведення експертизи може лише один суд в області (і тут вже дійсно виникнуть черги).

Зміни до КПК дійсно дискусійні, бо ускладнюють роботу поліції. Головне в цьому, що для проведення низки слідчих дій поліцейським потрібно звертатися не за місцем проведення розслідування, а в суд, який розташований за місцем реєстрації органу досудового розслідування як юридичної особи.

Більшість дискусійних змін до КПК невдовзі мають скасувати. Це стосується і призначення експертиз, і навантаження на один суд в області. У Верховній Раді вже почали розгляд законопроекту, який має виправити цю ситуацію.

Емільяна БРАЙЛЯК,

адвокат.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!