Газета по-надвірнянськи
 

Що необхідно передбачити у колективному договорі?

18 травня 2018, 13:37 | Рубрика: До відома краян Версія для друку Версія для друку 63 переглядів

Основною метою укладання колективного договору є дотримання прав та інтересів працівників, а також власників або уповноважених ними органів. У відповідності до ст. 13 Кодексу законів про працю (за текстом – КЗпП) у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних та інших відносин.

Основні питання у колдоговорі: зміни в організації виробництва та праці; забезпечення продуктивної зайнятості; нормування й оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); встановлення гарантій, компенсацій, пільг; участь трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом); режим роботи, тривалість робочого часу і відпочинку; умови й охорона праці; забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників; гарантії діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працюючих; умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці; забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків.

Також колдоговір може визначати й інші питання, що не суперечать чинному законодавству (наприклад, гарантії чи соціально-побутові пільги).

За статтею 9 Закону України «Про колективні договори й угоди» № 3356-XII – положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавців, так і для працівників підприємства. Тобто, дотримання умов колдоговору є обов’язковим і для працівників, і для роботодавця.

За необхідності, до колективного договору окремо можуть бути оформлені додатки. Наприклад: правила внутрішнього трудового розпорядку; положення: про преміювання; про виплату винагород (за видами винагород); про доплати і надбавки; про відрядження; про відпустки та ін.

Крім оплати праці та зазначених вище можливих додатків, існують й інші норми, які потребують уточнення у колективному договорі. Такими є: план заходів з охорони праці та використання коштів на такі цілі включають до колективного договору (статті 161-162 КЗпП). Трудові соціально-побутові пільги (статті 9-1, 51 та 179 КЗпП). Встановлення тривалості щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці. Встановлення тривалості щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці. Обмеження на роботу за сумісництвом (стаття 21 КЗпП). Встановлення інших видів відпусток.

Необхідну інформацію щодо укладання колективних договорів можна отримати у відділі праці та соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення райдержадміністрації (тел. 2-65-27).

Галина ФЕДОРОВИЧ,

начальник відділу праці та соціально-трудових відносин.

Ірина ШВЕНГ,

заступник начальника управління соціального

захисту населення РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!