Газета по-надвірнянськи
 

Українці заплатили страшну ціну за перемогу над нацизмом

11 травня 2018, 14:48 | Рубрика: Пам`ять і шана, Тема дня Версія для друку Версія для друку 535 переглядів

день

У вівторок, 8 травня, європейські і світові країни відзначають День пам’яті і примирення, який символізує собою закінчення Другої світової війни і припинення тих кривавих жахіть, які тривали майже шість років.

військо

Український народ заплатив страшну ціну – загинуло за різними оцінками від 8 до 10 мільйонів наших співвітчизників. Тоталітарні  режими, як нацистський, так і комуністичний, вбивали, катували і вивозили на заслання й примусові роботи. Та маємо і численні героїчні сторінки: українці воювали проти нацизму у сімох військових формуваннях: Червоній армії, Українській Повстанській армії, Війську Польському, Французьких, Британських та Канадських збройних силах та в армії США; піднімали прапори перемоги: на даху рейхстагу у Берліні – уродженець Харківщини, лейтенант, Герой України Олексій Прокопович Берест і на острові Іводзіма – українець лемківського походження, вояк американської армії Майкл Стренк.

У Надвірній 8 травня н.р. вшанування розпочалося із виконання Гімну України, опісля представники молоді із очільниками районної і міської влад поклали квіти до Обеліску Слави, Могили Невідомого солдата і Стелли Героїв Небесної Сотні. Священики традиційних українських церков під керівництвом деканів Надвірнянських: УГКЦ – о. Андрія Бакоти і УПЦ Київського патріархату – о. Олега Траска відправили заупокійну службу Божу за всіма жертвами воєн.

ветер

З історичною довідкою виступив викладач, голова циклової комісії суспільних дисциплін Надвірнянського коледжу НТУ, член Національної спілки журналістів України Володимир Свягла.

Він, зокрема, розповів, що війна для українського народу розпочалася саме 1 вересня 1939-го, коли нацистська Німеччини, після захоплення Польщі, бомбардувала західноукраїнські міста, серед яких Станіслав і Львів. Тоді ж Червона армія під гаслом «захисту своїх єдинокровних братів» взяла під контроль Галичину і частину Волині, таким чином для України розпочалися одні із найжахливіших сторінок в її історії. Володимир Свягла торкнувся і тих аспектів, коли нацисти, порушивши пакт Молотова – Ріббентропа, вторглися на територію СРСР, зокрема, і України, поклавши початок планомірному знищенню всіх слов’ян, яких вони вважали «недолюдьми». Доповідач акцентував увагу також на вступі у дію Акту про капітуляцію Німеччини: згідно із середньоєвропейським часом саме 8 травня. Історик провів цікаві паралелі із сьогоденням, коли наші нескорені воїни знову захищають рідну землю від ворога.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович сказав, що сьогодні ми вшановуємо тих Героїв, які боролися за мирне небо над нашою країною. Україна відзначає День пам’яті і примирення у проєвропейському дусі, поминаючи жертв того страшного часу, на відміну від Росії, в якої вся ідеологія побудована на звеличуванні перемоги і це її приведе до розколу.

Участь у вшануванні взяли керівництво районної влади Іван Гурмак й Олександр Кеніз, працівники установ, підприємств і управлінь, учні, студенти, ліцеїсти та численна громадськість. Пісенні присвяти адресували Віктор Чудновський, дует із Зеленої у складі Соломії Филюк і Вікторії Осташук, Юлія Буній із Цуцилова, ведуча – Галина Чуревич.

масовка

Гаслом таких скорботних і жалобних днів повинна бути пам’ять про кожного, хто боровся і поклав своє життя на вівтар перемоги над ворогом, наближаючи той знаменний день Перемоги і встановлення миру. «Пам’ятаймо. Перемагаймо» – повинно стати для нас основою побудови України і подолання економічного застою.

Василь ІВАСЮК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!