Газета по-надвірнянськи
 

Профілактика гострих кишкових інфекцій

1 червня 2018, 13:39 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 497 переглядів

Гострі кишкові інфекції – це велика група інфекційних захворювань людини, викликаних патогенними та умовно-патогенними бактеріями, вірусами та найпростішими. Збудники гострої кишкової інфекції (ГКІ) локалізуються переважним чином у кишківнику. Шляхи передачі фекально-оральний, а у дітей частіше контактно-побутовий. Джерелом інфекції є хвора людина або тварина чи бактеріоносії.

гострі

За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструють до 1-1,2 млрд. діарейних захворювань, близько 5 млн. дітей щорічно помирають від кишкових інфекцій та їх ускладнень.

Для кишкових інфекцій бактеріальної етіології (дизентерія та ін.) характерний літньо-осінній період зростання рівня захворюваності, для вірусних (ротавірусні інфекції та ін.) – осінньо-зимовий період.

Захворювання проявляється від декількох годин після прийому інфікованого продукту до 7 днів. Симптоми хвороби виникають раптово і швидко посилюються. З’являються мерзлякуватість, блювання, переймистий біль у животі, частіше в епігастрії і в області пупка. Спостерігається багаторазове блювання. Випорожнення рідкі або водянисті, смердючі, до 10 разів на добу і частіше, можуть бути з прожилками крові та слизу. Температура тіла піднімається від 37°C до 40°C. Шкіра бліда, інколи з ціанозом, суха. Пульс частий, артеріальний тиск низький. Тривалість хвороби від 1 до 7 днів.

Лікування має бути комплексним і починатися негайно. Невідкладна допомога хворому надається вдома і лише після цього його госпіталізують. З метою звільнення від мікробів і токсинів необхідно якомога більше пити води та сольових розчинів і якнайшвидше «промити» шлунок і кишківник.

Далі проводять регідраційну та дезінтоксикаційну терапію в умовах спеціалізованого стаціонару. Для цього застосовують сольові розчини та глюкозу. Якщо блювання припинилось, регідрацію проводять шляхом частого пиття (регідрон, гастролі, мінеральна вода). В лікуванні використовують антибактеріальну терапію, ферменти, сорбенти, пробіотики. Все це проводиться на тлі дотримання дієти.

Профілактика гострих кишкових інфекцій передбачає дотримання санітарно-гігієнічних правил на підприємствах харчової промисловості і громадського харчування, а також  правильного зберігання продуктів, що швидко псуються.

Під час купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у cпocіб зазначений на упаковці та у встановлений термін. При купівлі будь-якого харчового продукту у торгівельній мережі споживач повинен знати, що має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Не займатеся самолікуванням. Вчасно виявлена та правильно пролікована хвороба збереже ваше життя.

Оксана ГЛУХАНЮК,

лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних

досліджень Надвірнянської МРФ

ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!