Газета по-надвірнянськи
 

Творчий доробок Євгена Луціва – у «трійці» кращих

22 червня 2018, 14:38 | Рубрика: Творчість Версія для друку Версія для друку 162 переглядів

Фестиваль історичної прози «Софія» проходить в Івано-Франківську з 2016 року. За цей час учасниками заходу стали близько 20 українських письменників, котрі працюють у жанрі історичної прози. Зокрема: Василь Шкляр, Володимир Лис, Степан Процюк, Михайло Андрусяк, Дмитро Білий, Ігор Макарук, Василь Бабій. Започаткували його для патріотичного виховання молоді та піднесення українського духу, адже історична література – це досить потужна зброя, яку сьогодні, коли Україна перебуває у стані війни, потрібно активно використовувати.

Луців

За словами Івано-Франківського міського голови Руслана Марцінківа, який упродовж усієї історії фестивалю «Софія» підтримує його, історична проза – нелегкий літературний жанр, менше продають такі книжки, аніж розважального характеру, проте цей жанр надзвичайно важливий, адже змінює погляди людей, розставляє акценти та відображає епохи.

«Жанрова специфіка такої літератури пасує не кожному. Проте саме такі твори треба популяризувати. Без усвідомлення свого минулого ми не матимемо успішного майбутнього, – наголосив Руслан Марцінків. – Тішить, що географія фестивалю досить велика і з кожним роком збільшується. Потрібно думати, як зробити цей захід масовішим. Це завдання на наступний рік. Надзвичайно важливо, що історична проза існує, що є автори, які працюють у цьому жанрі, їх потрібно максимально підтримувати».

У вітальному слові начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак відзначив, що сама назва фестивалю є для українців особливою, сакральною та змістовною, адже для кожного «Софія» – це мудрість і разом з тим один із найдавніших храмів усіх українців світу, який має понад тисячу років. Щодо фестивалю, то, на думку В. Федорака, він надзвичайно перспективний.

У конкурсі історичної прози взяли участь письменники з різних куточків України: Тернополя, Києва, Ужгорода, Кропивницького, Запоріжжя, Одеси, Дрогобича, Івано-Франківська та ін. Серед конкурсантів – як відомі імена, так і письменники-початківці. Наймолодшій учасниці літературного змагання – лише 15. Це Софія Сінельна з міста Кам’янське Дніпропетровської області. Загалом на конкурс надійшло близько трьох десятків творів. Автори конкурсних оповідань описували дуже різні історичні періоди, зокрема, Голодомор 1932-1933 років, Княжу і Козацьку доби, боротьбу Української Повстанської Армії тощо.

– Думав, що більшість учасників конкурсу буде із Західної України, натомість географія дуже широка, – розповідає співорганізатор фестивалю видавець Василь Карп’юк. – Автори різного віку, як молоді, так і з досвідом. Більшість творів, які надійшли на конкурс, написані добре. Звісно, були оповідання, які можна назвати «учнівськими», але це означає лише те, що люди у процесі розвитку, вони відпрацьовують свої вміння. Добре, що людям цікава історична тема.

Голова журі конкурсу письменник Степан Процюк наголосив, що конкурсні твори є свідченням того, що в Україні найближчим часом може з’явитися велика історична література, бо є талановиті люди: «історична проза сьогодні переживає період розвитку. Складаються передумови, щоб українська історична проза ставала чимраз кращою. Друга справа, наскільки розвиватиметься літературна інфраструктура, які гонорари отримуватимуть письменники тощо. Це елементарні речі, які є у всіх країнах. Якщо цього не буде у нас, то історична література не розвиватиметься, тому що ентузіасти рано чи пізно перестають писати».

10 найкращих оповідань увійшли до альманаху конкурсу.

Щодо трійки переможців, то журі розподілило призові місця так: на третьому місці – «Новітні козаки-характерники» Євгена Луціва, на другому – «Таємний посол» Олександра Гавроша, а першість виборов «Образок» Василя Бабія. Дебютне оповідання Євгена Луціва «Новітні козаки-характерники» розповідає про повстанський рух на Великій Україні у першій половині ХХ ст., про козаків-повстанців, які, як і їхні попередники – запорозькі характерники, володіли незвичайними бойовими вміннями. Розповідь про незвичайних повстанців переплітається з розповіддю про долю знищених радянською владою українських бандуристів.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!