Газета по-надвірнянськи
 

Урочисте віче приурочили 170-річчю скасування панщини

1 червня 2018, 13:52 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 67 переглядів

Так склалося, що в історії України є свої, особливі, пам`ятні дати. У Галичині однією з таких  дат є скасування панщини. Ця довгоочікувана подія прийшла до нас, у Західну Україну, 1848 року. І тоді ж на честь цієї визначної події у містах та селах встановили пам`ятні Хрести Свободи.

панщина

Встановлений у 1848 р. такий пам`ятний Хрест і в центрі с. Пнів. На жаль, у 60-их роках минулого століття Хрест вночі по-варварськи зруйнували за наказом комуністичної влади. Але у 1988-му наші односельці відновили й освятили цю історичну пам`ятку. Тож з нагоди 170-ої річниці скасування панщини та встановлення пам`ятного Хреста, а також 30-ої річниці відновлення й освячення Хреста Свободи у с. Пнів провели народне віче, організоване Радою старійшин села спільно із Пнівським сільським головою Василем Гладишем та працівниками місцевого будинку культури.

Розпочалися урочистості з подячного Молебня до Пречистої Діви Марії, який відслужив парох церкви Непорочного Зачаття Діви Марії УГКЦ с. Пнів о. Микола Костик. Ведуча заходу, депутат Пнівської сільської ради, художній керівник СБК Галина Пуканюк та сільський голова Василь Гладиш розповіли односельчанам про історію встановлення Пам`ятного Хреста. Детальніше про його відновлення й освячення (у травні 1988 р.) мовила жителька села, свідок тих історичних подій Ганна Михайлівна Плитус.

…То панували ще комуністичні часи. Ініціативна група, організована пнівчанином-патріотом Михайлом Васильовичем Плитусом, вирішила реставрувати Хрест повалення панщини. Микола Плитус, Петро Васильович Плитус, Іван Васильович Плитус, Богдан Паньків, Богдан Лайщук, Микола Зварич, Іван Зварич, Марія Миколаївна Винник, Ганна Михайлівна Плитус, Іван Михайлович Дубіщак, Дмитро Прокопечко, Василь Дмитрович Будзак, Михайло Миколайович Олійник, Тарас Дмитрович Проданюк, Микола Миколайович Кізів під покровом ночі та досвітками розчистили потічок, насипали та розрівняли площу під майбутню пам`ятку. Основу відновленого Хреста склали уламки пам`ятника, знищеного більшовицьким режимом у 1960-му та дивом збереженого односельчанами. Уже готовий Хрест відлили вночі та потім відшліфували у Надвірнянському лісокомбінаті. Окрасою пам`ятника стало Розп`яття Ісуса Христа, чудом не знищене при руйнації пам`ятника і яке зберіг пнівчанин Василь Гордіца.

На прохання жителів Пнів`я пам`ятний знак освятив у травні 1988 р. священик церкви Воздвиження Чесного Хреста м. Надвірна о. Орест Левицький за участі багатьох жителів та гостей села і церковного хору з Надвірної.

Ганна Плитус від імені односельчан подякувала всім тим пнівчанам-патріотам, які свого часу долучилися до благородної справи та відновили такий чудовий пам`ятник, що назав­жди став окрасою с. Пнів.

Володимир ПИТЛЮК,

с. Пнів.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!