Газета по-надвірнянськи
 

Витоки родоводу священиків Билинкевичів

15 червня 2018, 15:56 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 711 переглядів

Цінності – це досвід людства , який зберігається у Церкві, релігії, науці, мистецтві, культурі, але головне – у людях… (Блаженніший Любомир Гузар).

4 червня ц. р. у Тисменичанах відбулася знаменна подія – зустріч парафіян із Марією Рипан, племінницею та похресницею Любомира Гузара.

Пані Марія завдяки бабці Ростиславі і вуйкові Любкові (Любомиру Гузару), які радо ділилися родинною історією, отримала натхнення досліджувати різні гілки їхньої родини. Це дослідження і привело її до нашого села. Саме вона є тією живою гілкою родовідного дерева священиків Билинкевичів, які служили у Тисменичанському храмі з 1734 по 1882 роки: Іван Билинкевич – 1734, Ігнатій Билинкевич – 1785, Теодор Билинкевич – 1809, Юстин Билинкевич – 1836, Сильвестр Билинкевич – 1838, Йосип Билинкевич – 1878. Перший раз, збираючи матеріали, вона відвідала наше село у 2015-му. А вже цьогоріч приїхала, щоб побувати у церкі, відвідати могилу Сильвестра Билинкевича, який похований на місцевому цвинтарі. Є вірогідність, що тут поховані ще Билинкевичі, але ці припущення потребують  досліджень.

12

Марія Рипан презентувала свою дослідницьку роботу. Для жителів села підготувала презентацію «З роду в рід». Вона захоплююче розповідала про землю, звідки вийшла династія отців Билинкевичів. Поділилася своїми теплими спогадами про Блаженнішого Вуйка Любка – (це звернення панувало у родинному колі). Пані Марія привезла з собою копії рукописів одного зі священиків Билинкевичів. Якусь частину рукописів вона розшифрувала, а якась частина залишилась не розшифрованою. Вона була б рада, якби хтось допоміг у розшифруванні залишених документів. Ці рукописи п. Марія подарувала о. Михайлу Цюрпіті, нинішньому пароху села Тисменичани, а також книги, диски, флешку з презентацією. Наша церква імені Св. Параскеви П’ятниці поповнилась новими документами, за що ми щиро вдячні Марії Рипан. П. Марія зацікавила парафіян своєю розповіддю і тому вони із задоволенням  придбали привезену літературу: книгу Любомира Гузара «Думки у спадок», В. Чистух «Завалівське коріння Блаженнішого В. Гузара», «Блаженніший Вуйко Любко» – це зібрані спогади про Л. Гузара, авторами яких є люди різного віку, професій, національностей і віросповідань.

17-(2)

Жителі села подякували п. Марії за чудові хвилини мандрівки в історичне минуле і, зокрема, нашої церкви та подарували книгу місцевого письменника, громадського діяча Михайла Костюка «Моє село – Тисменичани», де є згадка про священиче служіння Билинкевичів у нашому храмі.

На зустріч приїхали нащадки роду Билинкевичів із села Заріччя п. Павлина Билинкевич і  з села Камінна племінник Павлини п. Іван Олеськів із сім’єю. До цього часу вони були незнайомі. П. Павлина представила п. Марії фотографії, документи, які підтверджують їх причетність до роду Билинкевичів. Вони обмінялись телефонами для подальшого спілкування та досліджень родоводу.

Пізніше гості відвідали сільський цвинтар, де о. Михайло відправив панахиду на могилах священиків  з родини Билинкевичів. Ці могили, а також місця спочинку ще двох душпастирів Маркіяна Шанківського та Івана Маркевича доглядає спільно з односельцями Марта Степанівна Павлюк – бібліотекар Тисменичанської ЗОШ І-ІІІ ст. А світлини, зроблені працівником сільської бібліотеки, залишать згадку односельчанам і Марії Рипан про незабутню зустріч.

Ця зустріч – є одним із камінчиків мозаїки в історії села, які ми збираємо і зберігаємо для  майбутніх поколінь.

Галина КУШНІРЧУК,

завідувач Тисменичанської

сільської бібліотеки-філії.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!