Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянщина жнивує

27 липня 2018, 14:23 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 412 переглядів

Попри негоду у районі повним ходом йдуть сільськогосподарські роботи.

Детальніше оперативно інформує головний спеціаліст відділу промисловості, торгівлі та агропромислового розвитку управління економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації Наталія Остап`юк:

– Хоч Надвірнянщина – несільськогосподарський край і в обробітку землі зернових культур не є багато, але ми також приступили до жнив.Усі зернові культури розміщено у селах низинної зони, починаючи від Тисменичан і далі – Цуцилів, Перерісль, Гаврилівка, Парище, Лісна Тарновиця, Середній Майдан, Ланчин, Назавизів, Красна, Верхній Майдан. У сільськогосподарських підприємствах до збирання зернових і зернобобових нараховувалося 2534 га. Тобто, у цій цифрі – озимі зернові (пшениця, ячмінь і жито), ранні (горох, вика), а також технічні культури (ріпак озимий, соя).

Ріпак у районі посіяли інвестори: ТзОВ «РайзПрикарпаття» та ПП «Оскар», у структурі посіви озимої пшениці й озимого ріпаку. Крім озимих та ярих, в особистих господарствах жителі району вирощують картоплю, інші овочі.

«Левова» частка усіх посівів припадає на господарства краян, уточнює Наталія Остап`юк і додає:

– У районі задіяно 19 технічно-справних зернозбиральних комбайнів, що згідно з розрахунку навантаження на один га маємо можливість справитися своїми силами. Забезпечення пальним, перевезення, збір врожаю – за все сільськогосподарські товаровиробники розраховуються власними коштами і їм ніхто ніякі фінанси не скерував.

За словами Наталії Остап`юк, цьогорічна урожайність озимих зернових у низинних селах краща, ніж торік, і загалом у районі складає 38,4 ц/га. Уже скосили 865 га ранніх зернових (озимих пшениці, ячменю та гороху), а наступного тижня підійдуть ярі зернові. До косіння у районі мали 1087 га озимої пшениці. Зібрали вже 26 га озимого ячменю. Площі озимого жита – 329 га, гороху – 96 га.

Із загальної цифри у сільськогосподарських підприємствах належить скосити 455 га озимої пшениці. А всього зібрати ярих зернових вівса, пшениці треба із 511 га землі.

Як бачимо, збору врожаю заважають липневі зливи.

Звичайно, після збору врожаю землероби відразу починають готувати ріллю під посів озимини. Адже підготовка грунту до сівби озимих під урожай – 2019 – справа відповідальна і все треба робити вчасно. Загальна цифра щодо зернових по району не змінюється. Єдине, що може помінятися, це – культура, зазначає Н. Остап`юк. Якщо більше ячменю або пшениці, то менше сіятимуть жита. Важливо, щоб площі були засіяні і щоб не пустувала земля. У виконавчій владі району проведуть нараду щодо майбутньої сівби під урожай. План посіву сформують відповідно до пропозицій фермерських господарств, сільськогосподарських підприємств. Проте, у структурному підрозділі райдержадміністрації їм нічого не нав`язують, а тільки рекомендують.

Наталія Остап`юк, аналізуючи ситуацію з вирощуванням сільгоспкультур, констатує, що і мінеральні добрива сільським трудівникам також доводиться купляти, дбаючи про них ще з ранньої весни. Уже традиційно вартість на них істотно зростає.

Як відомо, зернові культури, вирощені у районі, призначені на фураж, використовують виключно на корм худоби. Якщо є лишки, то господарники продають або обмінюють їх на насіння. Водночас у Надвірнянщині вирощують гречку, сою. Зокрема, гречку вирощують фермерські господарства: у Цуцилові «Плеяда» (очолює Володимир Чумбей, голова асоціації фермерів району) та «Земля» Оксани Миркевич, у Ланчині «Мрія» Петра Холопенка, у Тисменичанах «Сяйво» Миколи Янка.

У непростих умовах сьогодення доводиться господарювати сільськогосподарським виробникам. Та, незважаючи на труднощі, фермери не опускають рук і стараються досягти певних здобутків у нелегкій праці на землі, щоб зібрати урожай.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!